Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kropiwnicki w natarciu. 1 lipca w sejmie o święcie Trzech Króli

Redakcja
Zwolennikiem powrotu święta Trzech Króli jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Na zdjęciu: z wiceprezydentem Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim.
Zwolennikiem powrotu święta Trzech Króli jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Na zdjęciu: z wiceprezydentem Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim. Daniel Siwak
1 lipca w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. To kolejna próba prezydenta Łodzi, Jerzego Kropiwnickiego, przeforsowania projektu.

20 czerwca br. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Projekt wpłynął 17 kwietnia tego roku a 15 czerwca skierowano go do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Gorącym zwolennikiem powrotu święta Trzech Króli jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. To on zbierał wraz pełnomocnikami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, podpisy na terenie całej Polski. Poza tym poselski projekt dotyczący tego samego święta złożyli członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

Według porannego porządku 45. posiedzenia Sejmu, posłowie mieli zająć się projektem podczas dzisiejszych obrad. Po zmianie porządku dziennego pierwsze czytanie projektu przesunięto na jutro. Wtedy też odbędą się 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół poselskich.

Włodarz Łodzi o święto Trzech Króli walczy od ubiegłego roku. Wtedy w czerwcu 2008 roku do Sejmu trafiło ponad 600 tys. podpisów z poparciem dla pomysłu Kropiwnickiego. Już na początku września posłowie rozpatrywali pierwszą wersję obywatelskiego projektu ustawy przywracającej dzień wolny od pracy 6 stycznia. O poparcie tej inicjatywy zwracało się także prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

W połowie października Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli. Za przyjęciem wniosku Platformy Obywatelskiej o dorzucenie projektu opowiedziało się 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2. Tym sposobem nowego święta w kalendarzu nie ma. Poza tym każdy wolny dzień to aż półtora miliarda złotych straty dla budżetu państwa.

"Nie jesteśmy jeszcze tak bogatym państwem, by pozwolić sobie na kolejne święto. Stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne i nie zmieni się" - mówił w sierpniu 2008 roku dziennikowi "Polska" wiceprzewodniczący klubu PO Andrzej Czerwiński.

Jak czytamy na stronie www.trzechkroli.pl do 16 kwietnia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej otrzymał listy z poparciem 1 mln 36 tys. osób.

Święto z PRL-u zostanie przywrócone?

W Polsce święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 r. Wtedy zostało zniesione ustawą sejmu PRL. Obecnie jest dniem wolnym od pracy w 9 państwach Unii Europejskiej Niemczech, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji i Finlandii.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto