Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótki przewodnik po Mediolanie, czyli o tym, co trzeba zobaczyć…

Monika Półbratek
Monika Półbratek
Mediolan, wnętrze Galerii Wiktora Emmanuela.
Mediolan, wnętrze Galerii Wiktora Emmanuela. Fot. Monika Sztyber
Mediolan jest wielkim miastem, w którym aż roi się od zabytków, galerii, teatrów, kościołów i innych miejsc wartych zwiedzenia. Co koniecznie powinno się obejrzeć w Mediolanie, jeżeli czas na zwiedzanie ma się mocno ograniczony?

Pierwszym zabytkiem, który trzeba zobaczyć w Mediolanie jest Duomo, czyli gotycka Katedra Mediolańska pw. Narodzin Św. Marii, stojąca na Piazza del Duomo - głównym placu Starego Miasta. Każdy, kto ujrzy na własne oczy to monumentalne dzieło architektoniczne natychmiast zrozumie dlaczego jego budowa trwała aż 427 lat. Katedra jest ogromna, posiada pięcionawowe wnętrze, a jej wysmukłe wieżyczki zdobią bardzo liczne rzeźby, spośród których każda zachwyca swoim misternym wykonaniem.

Do budowy katedry użyto marmuru z Condagli. Jej fasada została wykończona na rozkaz Napoleona, który właśnie w tej katedrze postanowił koronować się na króla Włoch. Fasada łączy w sobie elementy gotyckie i barokowe. Przepiękne, składające się z tysięcy drobniuteńkich szkiełek witraże, które można zobaczyć w świątyni, powstały dopiero w XIX wieku.

Atmosfera panująca wewnątrz katedry jest naprawdę wyjątkowa. Wszystkich, którzy się tam znajdą, przepełnia natychmiast uczucie wyciszenia i spokoju. Warto zwrócić uwagę na umieszczony w lewym transepcie pięciometrowy, brązowy kandelabr pochodzący z XII wieku.

Na szczycie Duomo znajduje się taras widokowy, na który można wjechać windą (koszt: 7 euro) lub wejść po schodach (koszt: 5 euro). Gdy niebo jest bezchmurne z tarasu można podziwiać nie tylko roztaczające się w dole miasto, ale również znajdujące się poza nim Alpy. Widok jest naprawdę oszałamiający, więc zdecydowanie warto poświęcić trochę pieniędzy na bilety wstępu.

Wbrew temu, jak się wydaje, wejście po schodach na szczyt katedry nie jest czymś ponad siły przeciętnego dorosłego człowieka. Schody zbudowane są w taki sposób, iż wchodzenie na taras widokowy nie jest bardzo męczące.

Na Piazza del Duomo znajduje się również Muzeum Katedralne, które mogą zwiedzać osoby dysponujące większą ilością wolnego czasu. Można tam obejrzeć przede wszystkim rzeźby, posągi, witraże, obrazy i przedmioty kultu religijnego. Wstęp jest oczywiście płatny. Należy przy tym pamiętać, iż większość muzeów w Mediolanie jest nieczynna w poniedziałki!

Kogo nie stać na muzealne bilety lub komu czas nie pozwala na zwiedzanie muzeów, powinien koniecznie przespacerować się wzdłuż znajdującej się na tym samym placu jednej z najbardziej znanych włoskich galerii, którą jest Galeria Wiktora Emmanuela. Wewnątrz można znaleźć sklepy znanych włoskich projektantów (Prada) oraz bardzo liczne kawiarnie i restauracje.

Mniej więcej w centrum galerii znajduje się umieszczona w posadzce mozaika przedstawiająca byka. Miejscowy przesąd głosi, iż każdy, kto okręci się na pięcie w punkcie wyznaczającym środek mozaiki, na pewno powróci jeszcze do Mediolanu. Miejsce to jest zatem wiecznie otoczone przez wianuszek turystów.

Po drugiej stronie Galerii Wiktora Emmanuela znajduje się plac, na którym stoi najsłynniejsza na świecie opera - Teatro alla Scala. Ona również jest miejscem masowo przyciągającym zwiedzających. Budynek opery, którą zaprojektował w XVIII wieku Giuseppe Piermarini z zewnątrz nie wygląda zbyt imponująco. Warto jednak zwiedzić jego przepiękne wnętrze. Naprzeciwko teatru znajduje się pomnik Leonarda da Vinci.

W dalszej kolejności należy odwiedzić przede wszystkim ogromny Zamek Sforzów - Castello Sforzesco, również znajdujący się w centrum miasta. Wstęp do zamku jest bezpłatny. Został on postawiony w XIV wieku przez rodzinę Viscontich, a następnie rozbudowany przez kolejnych władców. Za panowania Sforzów zyskał sobie sławę jednego z najznamienitszych renesansowych dworów we Włoszech, w którym bywali m. in. Bramante oraz Leonardo da Vinci.

Zbudowano go na planie kwadratu - na środku umiejscowiony jest bardzo obszerny dziedziniec, który otoczony jest murem z narożnymi basztami. Przed wejściem do zamku znajduje się bardzo duża fontanna, a poza nim - rozległy park, z którego zobaczyć można stojący w oddali Łuk Triumfalny.

Park ów stanowi doskonałe miejsce do spokojnego spaceru i odpoczynku po długim zwiedzaniu. Zwiedzać można bowiem również rozległe Muzeum Miejskie, które znajduje się wewnątrz zamczyska. Wstęp do muzeum jest już niestety płatny.
Wielbiciele sztuki powinni koniecznie wybrać się na spacer ulicami dzielnicy Brrera. Jest to znana w Mediolanie dzielnica bohemy artystycznej. Niektóre z jej uliczek są zamknięte dla ruchu, a w znajdujących się na nich licznych kawiarniach, barach i restauracjach można zjeść smaczny obiad lub deser w przystępnych cenach.

Wieczorami wiele mediolańskich restauracji i pubów przewiduje specjalne zniżki na drinki w ramach tzw. Aperitivo (odpowiednika Happy Hours). Bardzo często do drinków serwowane są wówczas darmowe przekąski. Warto skorzystać z takiej opcji właśnie w dzielnicy Brrera, gdyż tamtejsze restauracje i kawiarenki, odwiedzane bardzo często przez okolicznych artystów i mieszkańców miasta, podają znacznie smaczniejsze i tańsze dania niż te w okolicach Duomo, które nastawione są przede wszystkim na jednorazowego klienta-turystę.

W dzielnicy Brrera znajduje się ponadto Akademia Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti), w której po dziś dzień odbywają się zajęcia z rysunku i rzeźby. Nieodpłatnie można tam zwiedzić Ogród Botaniczny, o który dbają studenci Akademii, a także Obserwatorium Astronomiczne.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje jednak Pinacoteca di Brera, w której można obejrzeć setki obrazów wielu znamienitych artystów, m. in. Belliniego, Rafaela czy Caravaggia. Bilety wstępu do Pinacoteki mają niskie ceny, a dla młodzieży poniżej 26 lat przewidziane są duże zniżki. Obrazy współczesnych włoskich malarzy można natomiast zakupić w licznych galeriach, od których aż roi się na ulicach Brrery, lub ewentualnie na niedużym targu z antykami.

W ostatnich latach niezwykłą popularnością wśród turystów cieszy się obraz Lonarda da Vinci pt. „Ostatnia wieczerza”, który można oglądać w Kościele Najświętszej Marii Panny Łaskawej (Santa Maria delle Grazie), mieszczącym się na placu o tej samej nazwie. O ile jednak wstęp do również wartego zwiedzenia kościoła jest bezpłatny, o tyle za obejrzenie obrazu trzeba już zapłacić, a dodatkowo zarezerwować sobie bilet kilka dni wcześniej. Jest zatem mało prawdopodobne, iż uda się go obejrzeć komuś, kto w Mediolanie jest tylko przejazdem i nie ma zbyt wiele czasu na zwiedzanie.
Zakupoholicy i znawcy mody powinni odwiedzić sklepy słynnych włoskich projektantów, które można znaleźć w Galerii Wiktora Emmanuela oraz na dwóch ulicach, które również mieszczą się w centrum miasta: Via della Spiga i Corso Buenos Aires. O ile w Galerii i na ulicy Via della Spiga nie da się znaleźć żadnego sklepu z towarem w „rozsądnych” cenach, o tyle na Corso Buenos Aires można kupić po prostu wszystko, gdyż znajdują się tam zarówno sklepy najdroższe dla osób z wykwintnym gustem i pełnym portfelem, jak i chińskie markety czy markowe sklepy znane we wszystkich innych krajach Europy, które jednak nie są droższe niż większość polskich galerii i domów handlowych. Uliczni straganiarze sprzedają tam również podróbki torebek, pasków czy portfeli najlepszych włoskich marek.

Mediolan jest miastem wielokulturowym, charakteryzującym się ogromną różnorodnością. Jest przede wszystkim miastem dużym, jednak większość najważniejszych zabytków, kościołów, galerii i sklepów znajduje się w niewielkiej od siebie odległości w centrum miasta. Dzięki temu to, co naprawdę powinno się zobaczyć w Mediolanie, da się obejrzeć w ciągu 1-3 dni. Warto jest zatem wybrać się tam przynajmniej na weekend.

Źródło niektórych informacji: http://www.mediolan.docelowo.pl/index.php

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto