Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica - Zdrój. Święto muzyki i śpiewu pod egidą Jana Kiepury

Redakcja
Śpiewa Michał Szyc z towarzyszeniem Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka.
Śpiewa Michał Szyc z towarzyszeniem Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka. Krzysztof Krzak
Od 2 sierpnia 2013 roku w Krynicy - Zdroju odbywa się cykl koncertów 47. Festiwalu im. Jana Kiepury. Impreza potrwa jeszcze do 17 sierpnia, a jej dobrym duchem i motorem napędowym jest znakomita śpiewaczka, Alicja Węgorzewska - Whiskerd.

Ta wybitna mezzosopranistka, której powszechną rozpoznawalność przyniósł udział w jury telewizyjnego programu "Bitwa na głosy" pojawiła się na krynickim festiwalu w ubiegłym roku jako tzw. "twarz" imprezy. W tym roku Alicja Węgorzewska -Whiskerd sprawuje już funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w tym samym roku, w którym artystka przyszła na świat. Już pierwsze dni krynickiego święta muzyki i śpiewu pozwalają na stwierdzenie, iż Węgorzewskiej i jej ekipie udało się tchnąć nowego ducha w tę imprezę utożsamianą przez blisko trzy dekady z osobą Bogusława Kaczyńskiego. Przede wszystkim rozszerzony został gatunkowy wachlarz muzyki prezentowanej na festiwalu, któremu patronuje wybitny tenor Jan Kiepura. Impreza została rozbudowana do dwóch tygodni, a ukochanym "dzieckiem" Alicji Węgorzewskiej wydaje się być

Kiepuriada, czyli Festiwal Młodych
Podczas tego "Tygodnia Młodych i Wybitnych" prezentowani są młode, a czasami nawet bardzo młode osoby zajmujące się muzyką, dla których krynicka impreza jest pierwszą poważniejszą szansą na pokazanie się szerokiej, bo festiwalowej publiczności. "Kiepuriadę rozpoczął koncert zatytułowany "Genialne dzieci, genialna młodzież", podczas którego wystąpiła wyjątkowo utalentowana muzycznie młodzież. Niektórzy z wykonawców mieli już za sobą debiuty artystyczne, a nawet sukcesy na lokalnych przeglądach i konkursach muzycznych, wszyscy jednak stoją dopiero na początku swojej kariery artystycznej.
Prawdziwym wydarzeniem pierwszego tygodnia festiwalu muzycznego w Krynicy - Zdroju okazał się koncert Młodej Polskiej Filharmonii, młodzieżowej orkiestry działającej jako projekt Fundacji Zwierciadło, którego to projektu ambasadorem jest m.in. Alicja Węgorzewska. Dwudziestu sześciu młodych (od 17 do 21 lat) muzyków pod dyrekcją Adama Klocka wykonało najpierw utwory z gatunku muzyki popularnej, a pochodzące z repertuaru m.in. Stinga, Leonarda Cohena, Joe Cockera oraz zespołów Coldplay, Coma, Kings of Leon, INXS w rewelacyjnych aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Młodych filharmoników swych doświadczeniem wsparli: Robert Kubiszyn, kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej uznanych polskich perkusistów, laureat wielu nagród jazzowych, na co dzień koncertujący z Anną Marią Jopek. Solistą był 23 - letni wokalista, uczestnik "Szansy na sukces" i programu "X - Factor", Michał Szyc, zapowiadający się na bardzo wszechstronnego piosenkarza, świadomie dysponującego swoim głosem, już dziś śpiewający w sposób przykuwający uwagę i - co rzadkie wśród młodych adeptów sztuki wokalnej - niezmanierowany. W drugiej części koncertu publiczność zgromadzona w Domu Festiwalowym, którego funkcję pełni w tym roku ogromny namiot rozstawiony na krynickim deptaku, usłyszała w wykonaniu Młodej polskiej Filharmonii motywy filmowe skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera do takich filmów, jak m.in. "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Ziemia obiecana", "Dziewiąte wrota" czy "Podwójne życie Weroniki".
Promocji młodych talentów, do których Alicja Węgorzewska, jako szefowa Fundacji Start Smart ma szczególny sentyment, służyły też koncerty "Krynickie debiuty", czyli wielka gala operetkowo - musicalowa finalistów 5. konkursu im. Iwony Borowieckiej, występ zespołu Romanca, grającego muzykę cygańską oraz zaplanowany na środę, 7 sierpnia koncert Filharmoników z Luksemburga promujących płytę "Beata Szałwińska - Aconcagua Project" z milongami i tangami Piazzolli.

Z artystów mogących się pochwalić określonymi osiągnięciami pojawił się w Krynicy Tadeusz Drozda, kwartet rewelersów Voice Band, a wystąpią jeszcze: Olga Bończyk z piosenkami z repertuaru Kaliny Jędrusik, które nagrała na płycie "Listy z daleka" (czwartek, 8.08. 2013 r., godz. 20) oraz Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska i Beata Kawka, które zaprezentują sztukę Marcina Szczygielskiego "Kallas" o Violetcie Villas i Kalinie Jędrusik (piątek, 9.08., godz. 20). Osobą, która spaja Kiepuriadę i

47. Festiwal im. Jana Kiepury
jest - poza Alicją Węgorzewską - Whiskerd - Jerzy Snakowski, były kierownik literacki Opery Bałtyckiej, wielokrotny laureat teleturnieju "Wielka gra" z tematów dotyczących oper. Przez wszystkie dni festiwalu w Krynicy - Zdroju w samo południe prowadzi on prelekcje pod wspólnym tytułem "Kiepura? Si!". W lekkiej, często humorystycznej formie ilustrowanej fragmentami nagrań audiowizualnych przybliża on publiczności tematykę muzyczną. Snakowski ciekawie opowiada o najwybitniejszych dziełach i twórcach muzyki zwanej poważną, w tym także, co zrozumiałe, o patronie festiwalu w Krynicy, Janie Kiepurze. Nie stroni przy tym od ciekawostek i anegdot, co czyni jego show niezwykle zajmującym i przyciągającym coraz szersze grono słuchaczy. Niekiedy pana Jerzego wspomaga dyrektor artystyczna krynickiego festiwalu, Alicja Węgorzewska - Whiskerd, która z jego akompaniamentem wykonała m.in. słynną "Habanerę" z opery "Carmen" Bizeta. Od 10 sierpnia prelegenta wspomagać będą też inne gwiazdy kiepurowskiego festiwalu. A tych nie zabraknie.

Właściwy 47. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - Zdroju, tzw. Festiwal Gwiazd, rozpocznie 10 sierpnia o godz. 20 Gala Verdiowska z udziałem m.in. Joanny Moskowicz (sopran), Alicji Węgorzewskiej (mezzosopran), Jacka Laszczkowskiego (tenor), Leszka Skrli (baryton) i Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. W kolejnych dniach w Krynicy koncertować będą również Edyta Krzemień i Damian Aleksander, soliści warszawskiej Romy, którzy wystąpią w programie "Gwiazdy musicali", sopranistka Edyta Piasecka (wystąpi w koncercie galowym z okazji 220 - lecia krynickiego uzdrowiska), Mieczysław Szcześniak, Leszek Możdżer i jego goście, wśród których będą Caecilie Norby i Lars Daniellson (16 sierpnia). Wydarzeniem transmitowanym przez TVP 2 będzie I bitwa tenorów na róże. 15 sierpnia, w rocznicę śmierci Jana Kiepury, zmierzą się w wokalnym pojedynku Krystian Krzeszkowiak, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński i Adam Zdunikowski, a towarzyszyć im będą sopranistki: Katarzyna Dondalska i Marta Wyłomańska. Festiwalowe koncerty, oprócz Alicji Węgorzewskiej, prowadzić będą Tomasz Kammel, Ryszard Rembiszewski, Jerzy Snakowski, Adam Czopek, Bogdan Kierejsza i Maciej Miecznikowski. Dwaj ostatni wystąpią też w galowym koncercie festiwalu "Muzyka świata - Alicja & Friends" obok m.in. Adama Szerszenia, Tomasza Betki, Tomasza Staniszewskiego oraz Orkiestry L'autunno pod dyrekcją Tomasza Szymusia i Adama Banaszaka i samej Alicji Węgorzewskiej. Szczegółowy program koncertów festiwalowych i inne informacje na jego temat znaleźć można na stronie www.festiwalkiepury.pl. Dodatkowo w dniach 14 - 17 sierpnia na krynickim deptaku w ramach I Festiwalu Filmów Muzycznych odbędzie się przegląd filmów z Janem Kiepurą i dokumentów muzycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto