Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryształowa Cegła dla najlepszej inwestycji budowlanej

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
Sanok - Rynek
Sanok - Rynek
Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe - Oddział Lublin, pod kierownictwem Kazimierza Widysiewicza, 11 grudnia 2009 r. wręczyło nagrody i wyróżnienia w transgranicznym konkursie "O Kryształową Cegłę" - na najlepszą inwestycję budowlaną.

Na uroczystej gali w Filharmonii Lubelskiej pojawiło się wielu znamienitych przedstawicieli życia publicznego Lubelszczyzny, innych regionów, przedstawicieli władz centralnych i osobistości z zagranicy. Już po raz dziewiąty takie doniosłe wydarzenie odbyło się w naszym mieście. Wśród obecnych byli m.in.: Lena Kolarska-Bobińska - eurodeputowana z Lubelszczyzny, Jacek Życiński z Ministerstwa Infrastruktury, Sławomir Sosnowski - wicemarszałek województwa lubelskiego,
Swietłana Potylczak - wicekonsul Ukrainy, Agata Fisz - prezydent Chełma i wielu innych gości ze świata biznesu i polityki.

Wspomniany konkurs, organizowany wespół z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i z Lubelską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, stawia sobie za cel "pobudzenie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej, wdrażanie prorozwojowej polityki mieszkaniowej i budowlanej" (nowe technologie), "podniesienie standardów obiektów mieszkaniowych i użyteczności publicznej'' z poszanowaniem zabytkowej zabudowy, "poprawę jakości zabudowy przestrzennej", "wspieranie i popularyzację inicjatyw na rzecz rewitalizacji, modernizacji i adaptacji do współczesnych potrzeb obiektów zabytkowych poprzemysłowych, doskonalenie wizerunku, wzrost konkurencyjności i wyrazistego oblicza regionów po obu stronach granicy Unii Europejskiej.

Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe jedno lub wielorodzinne, budynki mieszkalne nowo wybudowane z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, budynki mieszkalno-usługowe wielorodzinne jedno i wielorodzinne modernizowane (remonty), zespoły mieszkaniowe i osiedlowe nowo wybudowane, modernizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznych w osiedlach mieszkaniowych, obiekty mieszkaniowe użytku zbiorowego (hotele, akademiki, internaty, pensjonaty), obiekty techniczne i inżynieryjne obsługujące budownictwo (oczyszczalnie ścieków, ciepłownie, kotłownie, ujęcia wody, garaże), centra handlowo-usługowe, inne obiekty użyteczności publicznej (oświatowe, opieki zdrowotnej, obiekty sakralne), obiekty mieszkaniowe i użyteczności publicznej najlepiej przystosowane dla osób niepełnosprawnych, matek z wózkami itp.

Kapituła przyznająca nagrody i wyróżnienia kieruje się kryteriami oceny takimi jak: nowoczesność rozwiązań technicznych i technologicznych oraz architektonicznych, poziom rozwiązań techniczno-technologicznych z zakresu modernizacji, funkcjonalności obiektów i ich relacji z otoczeniem, sposób eksploatacji i wykorzystania w praktyce zastosowanych rozwiązań, wpływ inwestycji na środowisko i gospodarkę osiedla.

Pokłosiem imprezy jest kolorowy katalog z dokumentacją zdjęciową, zawierający informacje o uczestnikach konkursu i nagrodzonych obiektach wraz z podaniem kategorii, zastosowanych technologii i użytych materiałów.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się ok. 60 inwestorów, w tym ok. 30 z Lubelszczyzny. Oprócz inwestycji z województwa lubelskiego do nagród pretendowały także obiekty z Podkarpacia, a także z obwodów lwowskiego i wołyńskiego na Ukrainie oraz z brzeskiego na Białorusi.

Od ubiegłego roku konkurs został rozszerzony o kategorię Euro Unia & Football Architecture.
Międzynarodowa kapituła przyznała Nominacje dla inwestorów i miast-gospodarzy Euro 2012. Przedsięwzięcie objęto patronatem prezydentów takich miast jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Lwów, Kijów oraz prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Finał konkursu "Kryształowa Cegła dla Euro 2012" wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się we Lwowie w IV kwartale 2012 r.

Z ciekawszych inwestycji, które zyskały uznanie kapituły, wyliczyć tu można: w kategorii budynków mieszkalnych - osiedle "Wiśniowy Sad" (Lublin), budynków mieszkalno-usługowych - kompleks sześciu budynków mieszkaniowych wielorodzinnych wraz z budynkiem usługowo-handlowym i mieszkalno-garażowym (Rzeszów). W kategorii przestrzeni publicznych - Rynek Miejski w Sanoku, w kategorii obiektów infrastrukturalnych - rozbudowę głównego budynku przejścia granicznego w Medyce (Podkarpacie).

W kategorii obiekty kultury i usługowe: Galeria "Olimp" (nowe skrzydło) w Lublinie, budynek Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, Zakład Karny w Opolu Lubelskim ("za komfort i funkcjonalność"), Muzeum - Wielokulturowe Centrum Historii i Sztuki w Przemyślu, Centrum Handlowo-Usługowe "Alfa" w Białymstoku, budynek administracyjny na potrzeby samorządu lokalnego oraz służb socjalnych i społecznych w miejscowości Boratyn na Ukrainie (obwód wołyński, rejon łucki), budynek Sądu Rejonowego i Prokuratury w Białymstoku.

W kategorii obiektów sportowo-rekreacyjnych - Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w miejscowości Szelment (Podlasie). W kategorii remontów i modernizacji - rozbudowa Domu Pomocy Społecznej "Betania". W kategorii rewaloryzacji obiektów zabytkowych - Pałac Butrymowicza - pamiątka architektury XVII w., modernizacja dworca PKP w Nałęczowie, przebudowa kompleksu budynków dworca kolejowego we Włodzimierzu Wołyńskim,
Browar i Restauracja na Starym Mieście w Lublinie.
Pozwolę sobie szczegółowo opisać jeden z wspomnianych obiektów. Mianowicie będzie to nałęczowski dworzec kolejowy. Modernizacja tego obiektu przebiegała w trzech etapach.

Na początku dokonano remontu centralnego ogrzewania i kotłowni. Potem zwiększono bezpieczeństwo pasażerów montując monitoring wizyjny połączony z systemami na dworcach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Kraśniku i Trawnikach, włączony do wspólnego centrum obsługiwanego przez pracowników ochrony w Dyrekcji Infrastruktury Kolejowej PKP S.A przy ulicy Okopowej 5 w Lublinie. Obraz przekazywany jest z kamer zainstalowanych w budynkach stacyjnych, poczekalni oraz w sąsiedztwie budynku. Celem skutecznej ochrony mienia, zarówno pasażerów jak i kolei, nawiązano porozumienie z policją i Służbą Ochrony Kolei.

Na trzecim etapie zmodernizowano ogólnodostępną powierzchnię wewnętrzną, elementy
zewnętrzne, jak i otoczenie obiektu. Odnowiono elewację wraz
z zachowaniem oryginalnego wystroju architektonicznego, wymieniono okna i drzwi, zainstalowano stylowe latarnie, stworzono nowe ścieżki łączące peron
z podjazdem, pomyślano także o parkingu dla rowerów. Na koniec wykonano także remont innych pomieszczeń parteru, które są wykorzystywane na aptekę i ośrodek zdrowia.

Podsumowując wydarzenie. Warto wygłosić wyrazy uznania dla lubelskiego oddziału PTM i jego prezesa Kazimierza Widysiewicza za tak wspaniałą inicjatywę, jakże potrzebną Lubelszczyźnie i Polsce Wschodniej, uważaną przez wielu za "Polskę B", do niedawna także za najbiedniejszy region Unii Europejskiej. Dzięki takim wydarzeniom jak konkurs "Kryształowa Cegła" promującym dobrą robotę, jakość, funkcjonalność , estetykę w budownictwie i wiele innych parametrów nasz region nie musi się kojarzyć li tylko z rolnictwem, lokalnymi potrawami, czy agroturystyką, nie musimy być skansenem Europy.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż konkurs daleko wykracza poza ramy lokalne, gdyż oprócz trzech województw Polski Wschodniej obejmuje swym zasięgiem także Ukrainę, Białoruś, Litwę i Słowację.Jego idea jest promowana więc nie tylko w mediach krajowych, ale i zagranicznych.
Mówiąc o "Kryształowej Cegle" należy pamiętać, że nagrody przyznawane są w wielu
kategoriach. Nagradzane są zarówno budynki nowe, jak i modernizowane, obiekty zabytkowe, poprzemysłowe mają szanse zaistnieć obiekty należące do bardzo wielu segmentów rynku budowlanego.

"Kryształowe Cegły" i wyróżnienia otrzymują już od 10 lat tak obiekty typu biznesowego, jak hotele, centra kongresowe, czy galerie handlowe, ale także budynki będące w gestii administracji rządowej i samorządowej, osiedla mieszkaniowe, budynki niskobudżetowe, szkoły, domy kultury, domy pomocy społecznej, dworce, a nawet oczyszczalnie ścieków, kotłownie, ujęcia wody, garaże.

Na uwagę zasługuje również i to, że w kryteriach oceny uwzględniane są nie tylko nowoczesne rozwiązania techniczno-technologiczne, funkcjonalność, ale także wpływ na środowisko naturalne. Cieszy również istnienie takich kategorii jak przestrzenie publiczne, czy obiektów najlepiej przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, matek z wózkami, gdyż właśnie te kwestie były w ciągu minionych lat zaniedbywane przez wykonawców. Wszystko to, o czym wspomniałem wyżej wywiera znaczący wpływ na jakość naszego życia, poziom samopoczucia, dlatego ma niebagatelne znaczenie.

Źródła:
ptm.lublin.pl
lub.piib.org.pl
pkp.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto