Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka o II LO w Piotrkowie czeka na wydanie!

Redakcja
Monografia "Chrobrego"
Monografia "Chrobrego" Paweł Larecki
Czy monografia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim odniesie sukces na podobieństwo tego, jaki stał się udziałem książki o I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w tym mieście?

Nie wiadomo, choć autorem obu pozycji jest Zenon Bartczak. Nie wiadomo tym bardziej, że książka nie została jeszcze wydana drukiem. Oczywiście - brak funduszy.

Powstała właśnie arcyciekawa książka o dziejach i wychowankach II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim. Jej autorem jest Zenon Bartczak, ceniony historyk-regionalista, były długoletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, a wcześniej uczeń tej placówki.

Nowa książka to owoc jego kilkuletniego szukania materiałów i źródeł w bibliotekach, żmudnego szperania po archiwach w całej Polsce i poszukiwania wiedzy, dokumentów oraz fotografii w zasobach osób prywatnych. Trudna robota, wymagająca czasu, wyrzeczeń i konkretnych nakładów finansowych, choćby dla podróży do innych miast w poszukiwaniu archiwaliów.

Tę książkę czyta się jednym tchem. Opowiada ona ze swadą o tej jednej z najstarszych szkół w Polsce. Jej tradycje sięgają roku 1856, kiedy to Emilia i Felicja Krzywickie założyły w Piotrkowie żeńską pensję. Działała ona nieprzerwanie, prowadząc, mimo represji zaborców, tajne nauczanie, aż do wybuchu I wojny światowej i w jej trakcie. Odbudowane w Piotrkowie po 1918 roku szkoły dla dziewcząt, połączyły się w 1933 roku i przy wielkim udziale Heleny Trzcińskiej, utworzyły Gimnazjum Żeńskie Zrzeszenia Nauczycieli Szkół Średnich. Wybuch II wojny światowej i okupacja to czas, mimo wielkiego zagrożenia, ofiarnej pracy nauczycieli i wysiłku młodzieży, czas tajnego nauczania.

Strategia i inicjatywa wychowawców i pedagogów, pozwoliły po wojnie na budowę i przeniesienie w 1964 roku siedziby szkoły z ul. Słowackiego do nowego budynku na ul. Żeromskiego. Szkoła - już jako II Liceum Ogólnokształcące - otrzymała imię Marii Skłodowskiej-Curie.

Zenon Bartczak zasłynął wydaną (dwa wydania!) książką pt. "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci". Ta monumentalna praca o jeszcze starszej szkole, bo sięgającej roku 1675, cieszy się w kraju i za granicą ogromnym zainteresowaniem, a niektóre szkoły wyższe korzystają z niej przy nauczaniu historii szkolnictwa w Polsce, które akurat w Piotrkowie - na przykład, pomimo zaborów - było świetnie rozwinięte. Tę pozycję Zenona Bartczaka można śmiało zaliczyć do dzieł naukowych.

Władze miasta zapowiadają, że dofinansują w roku 2010 druk kolejnej znaczącej pozycji w dorobku Bartczaka, interesująco zredagowanej i bogato ilustrowanej książki o II LO, ale oczekują także, że do sprawy dołączą się sponsorzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto