Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ku pamięci pisarza Henryka Sienkiewicza w listopadzie 2013

adamikstory11
adamikstory11
Na zdjj. emerytowany dyrektor Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski z młodzieżą szkolną w Woli Okrzejskiej 15 listopada 2013 roku
Na zdjj. emerytowany dyrektor Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski z młodzieżą szkolną w Woli Okrzejskiej 15 listopada 2013 roku Cezary Cybulski
Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pod kierunkiem C. Cybulskiego było b. aktywne także ostatnio, jego przedstawiciele uczestniczyli 6 XI w otwarciu wystawy sienkiewiczowskiej w Sejmie,15 XI zorganizowali wieczornicę w muzeum.

Listopad przynosi co rok kilka ważnych rocznic patriotycznych, do których należą Święto Niepodległości, rocznica śmierci pisarza Henryka Sienkiewicza oraz rocznica wybuchu powstania listopadowego. We wszystkich tych wydarzeniach patriotyczno - niepodległościowych mieli udział wielcy synowie Ojczyzny i żołnierze na Ziemi Łukowskiej, w miejscu gdzie jest usytuowana kierowana ostatnio przez Cezarego CYBULSKIEGO sienkiewiczowska placówka muzealna Dworek Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Jak informuje p. o. dyrektora Cezary Cybulski, który startuje w konkursie na dyrektora tej placówki, muzeum zaproponowało ciekawe uroczystości sienkiewiczowskie w perspektywie bliższego i dłuższego okresu czasu (termin składania wniosków w konkursie dyrektorskim minął 25 listopada).

"Kmicice", "Oleńki" i inne okupacyjne pseudonimy żołnierzy

Bardzo cennym doświadczeniem była wizyta jego i ojca Antoniego Cybulskiego 6 listopada br. na uroczystości otwarcia w siedzibie SEJMU RP w Warszawie wystawy na temat: jak patriotyczna młodzież polska inspirowała się zawartymi w twórczości pisarskiej Sienkiewicza ideami: "W dniu 6 listopada 2013 r. w Gmachu Sejmu RP nastąpiło otwarcie wystawy "Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej". Honorowy patronat objęła Marszałek Sejmu p. Ewa Kopacz, która uroczyście otworzyła wystawę.
Oprócz parlamentarzystów liczną delegację stanowili potomkowie Noblisty. Powiat Łukowski reprezentowali sekretarz powiatu Jerzy Siwiec oraz Cezary Cybulski z Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Szczególnie gorąco powitana została nestorka rodu, wnuczka Jadwiga Sienkiewicz.

Podczas rozmów z delegacją naszego powiatu, wspominała o swojej wizycie w uroczystościach odsłonięcia w 1938 roku kopca im. Sienkiewicza w Okrzei. Z nostalgią opowiadała o niezliczonej rzeszy tłumu, który piaszczystymi, niewygodnymi drogami pokonywał znaczne odległości, aby dotrzeć na miejsce uroczystości.

Oprócz niej gościliśmy jej syna Jerzego Sienkiewicza, prawnuczkę pisarza Katarzynę Sienkiewicz oraz 13. przedstawicieli młodszego pokolenia pisarza. Wystawa zgromadziła wielu naukowców zajmujących się badaniem spuścizny Noblisty z udziałem m. in. prof Marii Bokszczanin.
Wystawa - zorganizowana w przeddzień Dnia Niepodległości poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi jako człowiekowi, pisarzowi, społecznikowi i patriocie, który poprzez swą twórczość krzepił serca kolejnych pokoleń Polaków w czasach niewoli, oraz podczas pierwszej i drugiej wojny światowej a także po jej zakończeniu.

Po apelu ogłoszonym przez wieloletniego dyrektora muzeum Antoniego Cybulskiego, aby uczcić rok 2016 Rokiem Sienkiewicza, wspólnie z kierownictwem Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku rozpoczęło starania, aby rok 2016 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim. Przeprowadzono rozmowy z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz wieloma parlamentarzystami i przewodniczącymi klubów poselskich, w wyniku czego zostaliśmy zaproszeni do kolejnych konsultacji.

W 97 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Kolejną uroczystość Cybulscy zorganizowali w kierowanym przez siebie muzeum w Woli Okrzejskiej. W dniu 15 XI zorganizowany został uroczysty apel przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Okrzei pod nazwą, "Choć nie nosił munduru..." na podstawie wierszy siedleckiej poetki Krystyny Chojeckiej, związana z 97. rocznicą śmierci H. Sienkiewicza
W spotkaniu uczestniczyli poprzedni dyrektor Antoni Cybulski, dyrektor szkoły w Woli Okrzejskiej - Iwona Chudek, dyrektorka Zespołu Szkół w Okrzei - Elżbieta Gogłoza oraz uczniowie szkół z Woli Okrzejskiej i Okrzei. W godzinach śmierci pisarza, delegacja Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej złożyła również wieniec pod pomnikiem pisarza w Łukowe.
W godzinach wieczornych, w 97. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, odprawiona została zgodnie z tradycją Msza Święta Wieczysta ufundowana przez pierwszą narzeczoną pisarza-Marię Kelner w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

www.muzeumsienkiewicza.pl

http://www.dworsienkiewicz.pl/

Dwór Sienkiewicz w Okrzei Dom weselny i hotel

Polecam także krakowskie Biuro Podróży FOGRA TRAVEL ul. Pawia 12
http://www.fogratravel.pl/

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto