Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Po lewej budda z Tajlandii (XIII w., brąz złocony inkrustowany); W środku Lu Pan, patron stolarzy i budowniczych. Po prawej miecz dadao, gim i sai z XIX w.
Po lewej budda z Tajlandii (XIII w., brąz złocony inkrustowany); W środku Lu Pan, patron stolarzy i budowniczych. Po prawej miecz dadao, gim i sai z XIX w. Łukasz Kołtacki
Dalekowschodnie wyroby z brązu, uzbrojenie, kamienne i drewniane rzeźby a także ceramika i wyroby z kamieni szlachetnych - to wszystko podziwiać można do końca roku w Kamienicy pod Gwiazdą na wystawie "Świat Orientu".

„Świat Orientu” to wystawa Muzeum Okręgowego w Toruniu będąca niezwykłym spotkaniem z kulturą Dalekiego Wschodu. Kolekcja obejmuje przedmioty pochodzące z Chin, Tybetu a także Syjamu, Korei, Wietnamu, Indii oraz Japonii. Jest to także prawdziwa podróż w czasie, bowiem pochodzą one z okresów od 1600 roku p.n.e., po wiek XVIII naszej ery. Zobaczyć można między innymi japoński miecz samurajski czy ziemskie wcielenie Buddy pochodzące z czasów panowania chińskiej dynastii Tang. W dalszej części ekspozycji, obok broni chińskiej i indyjskiej leży XVI-wieczna broń palna.

W pomieszczeniu poświęconym wyrobom z brązu znajdują się przedmioty użytkowe i religijne. Przyjrzeć się można liczącym ponad trzy tysiące lat naczyniom na wino, kadzielnicy z czasów panowania dynastii Ming czy rzeźbom kultowym z Tybetu, Indii i Syjamu. Na I piętrze kamienicy znajdują się z kolei płaskorzeźby z kamienia z VI wieku oraz buddyjska stela datowana na XI-XIII wiek.

Wśród wyrobów ceramicznych zobaczyć można naczynia pochodzące z okresu dynastii Song, Ming oraz Qing czyli z okresu od 960 do 1912 roku. Oprócz nich wystawione są XVII-wieczne wyroby japońskie, między innymi z kolekcji drezdeńskiej Augusta II Mocnego – tej która uważana jest za największą i najbardziej liczącą się kolekcję porcelany w Europie. II piętro zajmują między innymi wyroby z kamienia a także kamieni szlachetnych z okresu panowania cesarza Qianlong (1736-1795) - nefrytu, adeitu, agatu czy steatytu.

Ceny biletów: normalny 7,- ulgowy 4,-
Miejsce: Kamienica pod Gwiazdą, ul. Rynek Staromiejski 35, Toruń
Czynne: wtorek-niedziela, od 11.00 do 17.00

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto