Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura gry on-line. Dwa słowa o etykiecie graczy

Artur Koszczuk
Artur Koszczuk
Juan Pablo Olmo (Attribution 2.0 Generic CC BY 2.0)
Powstanie sieciowych gier online umożliwiło graczom z całego świata nawiązywanie kontaktów, prowadzenie wspólnych interesów w grze i wymianę informacji. Nie wszyscy jednak potrafią wykazać się wysokim poziomem kultury w rozgrywce.

Rzeczywistość jest taka, że gry sieciowe przyzwalają na niezwykłą bezduszność, prostactwo, brak uczciwej gry, niezdrową rywalizację, a także krocie innych nagannych nawyków. Większość zawodników, także starszych, nie ma wyboru - musi tolerować żałosne maniery i brak wyczucia dziecinnie zachowujących się graczy. Wszyscy życzą sobie tego, by zachować kompletną anonimowość w sieci. Jest to ich przywilej i trudno dyskutować o możliwości jego odebrania. Niektórzy mogą się mocno emocjonalnie zaangażować w gry online, lecz to nie uzasadnienie, żeby odstąpić od podstaw dobrego zachowania. Postarałem się w niniejszym artykule zaprezentować zestaw zasad dotyczących gry sieciowej, skierowanych również dla Ciebie, drogi graczu.

1. Oszukiwanie innych graczy jest często poparte wnioskiem, że nie można odnieść zwycięstwa bez stosowania przekrętów. Tymczasem użytkownik, który takich praktyk nie używa jest zdolny czerpać jeszcze większą satysfakcję ze zwycięstwa. Jeśli powodzenie jest tak zasadnicze dla Ciebie, podpatruj użytkowników, którzy dominują. Co się stanie, jeżeli Twoi rywale pokażą Tobie, iż miejsce w innej grze jest lepszą drogą, niż kantowanie w bieżącej?

2. Pokpiwanie z pokonanych, chlubienie się dokonaniami umacniane przekleństwami, a także afektem zrobi z każdego dzieciaka. Właściwe emocje zastosowane we właściwej chwili mogą być piękną rzeczą.

3. Nie musisz forsować dostępnego w aplikacji mechanizmu wymiany komunikacji ogłoszeniami, że reflektujesz zbyć pewien przedmiot. Skoro ludzie nie są czymś takim zaciekawieni, nie forsuj ich co kilka sekund do czytania ciągle tego samego tekstu. Poczekaj trochę. Kto wie, może wówczas zalogują się inni. Nie posługuj się tekstami, złożonymi z samych dużych liter na czacie. To naprawdę zły zwyczaj. Żaden człowiek nie chce, by na niego krzyczano.

4. Nikt z początkujących nie może wiedzieć wszystkiego. Nonsensem jest oczekiwanie od każdego użytkownika obeznania z każdym niuansem gry bez pomocy innych. Nie zapominaj, że Ty wcześniej również się uczyłeś.

5. Skoro jesteś ogniwem ekipy przyłóż się, by choć odrobinę współpracować. Większość gier zorientowana jest na współpracę, nie odwracaj się więc od grupy, ponieważ to się nie kalkuluje. Nie licz się z tym, że Twoja koalicja będzie Cię wspierać na zawołanie, jak tylko najedziesz w pojedynkę na licznych wrogów.

6. Niebywale systematycznie przydarza się, że ludzie opuszczają grę bez pozostawienia informacji, jak tylko sprawy niedobrze się dla nich rozwijają. Kiedy nie możesz sprostać temu, by pokonać wrogów, poddaj się. Jeśli Twój zespół przegrywa, podejmij próbę, by wyjaśnić kłopot bez obwiniania wszystkich. Daj im szansę na znalezienie nowych rozwiązań na wygraną i wyciągnięcie właściwych wniosków na przyszłość.

7. Nie każdy gracz, który kilka razy Cię pokonuje jest od razu oszustem. Zastanów się i zrozum, że nie koniecznie musisz być najlepszy. Jeśli upewnisz się, że ktoś oszukuje, postaraj się to zgłosić administratorom.

8. Jeśli ktoś Cię obraża, Twoim najlepszym wyjściem jest ignorowanie tego. Jeśli obrażanie nasila się, większość chatów ma opcję ignorowania wiadomości od pewnych osób. Odpowiedzi jedynie wzmagają obrazę, czego potem będziesz żałował.

Gry zostały wyprodukowane dla zabawy. Jeśli nie możesz się śmiać, gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli lub wybaczyć członkowi grupy, że coś przez niego poszło nie tak - jest to dobry moment by zrobić sobie przerwę od gry. Większość z nas ma w swoim zwykłym życiu dużo innych stresów i nie potrafimy się już przejmować dodatkowo kilkoma niepowodzeniami w grze. Jeśli zaczniesz wszystko co wirtualne brać zbyt na serio, wtedy musisz zdać sobie sprawę, by natychmiast przestać grać.


źródło: opracowanie własne
zdjęcie 1: World of Warcraft, http://www.flickr.com/photos/juanpol/8232431/
zdjęcie 2: Postacie z gier online, http://www.flickr.com/photos/jumphigh/1236697089/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto