Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lądownik Philae przysłał sygnał z komety 67P. "Witaj Ziemio, słyszysz mnie?"

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
https://flic.kr/p/pjGuum
https://flic.kr/p/pjGuum DLR German Aerospace Center/CC BY 2.0
Lądownik Philae, który na początku listopada 2014 r. wylądował na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko wybudził się ze stanu hibernacji i skontaktował z Ziemią.

Philae, który został wysłany w przestrzeń kosmiczną w marcu 2004 roku, dotarł do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w listopadzie ubiegłego roku i został osadzony na jej powierzchni przez sondę Rosetta. Po 60 godzinach od wylądowania, Europejska Agencja Kosmiczna straciła kontakt z urządzeniem z powodu wyczerpania się jego baterii zasilanej energią słoneczną.

Lądownik, który od tego czasu przesunął się bliżej Słońca, naładował się i w sobotę, za pośrednictwem Rosetty, skontaktował z siedzibą Europejskiej Agencji Kosmicznej w Paryżu. Połączenie trwało 85 sekund. Na profilu lądownika na Twitterze, prowadzonym przez przedstawicieli ESA, pojawił się potem wpis "Witaj Ziemio, słyszysz mnie?".

Według pracowników agencji, w najbliższym czasie można się spodziewać kolejnego sygnału od Philae - pierwszego lądownika w historii, który dotarł na powierzchnię komety. Jak podaje BBC, urządzenie zawiera w sobie dużą ilość zebranych przez 11 lat informacji, które naukowcy mają nadzieję pobrać podczas kolejnego kontaktu.

Czytaj także: Ziemia z przestrzeni kosmicznej wygląda obłędnie. Zobacz film z rakiety Falcon 9 zarejestrowany kamerą GoPro

Celem misji lądownika była analiza skalistych i lodowych fragmentów ciała niebieskiego. Przed wyłączeniem się, Philae zdążył wysłać na Ziemię zdjęcia otoczenia, w którym się znajdował. 67P/Czuriumow-Gierasimienko znajduje się około 205 milionów kilometrów od Słońca i stopniowo ku niemu się przybliża. Według BBC w sierpniu kometa znajdzie się 186 milion kilometrów od Słońca, po czym zostanie z powrotem wypchnięta na obrzeża Układu Słonecznego. Cały ten proces ma zostać udokumentowany przez Philae.

Aleksandra Gersz (AIP)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto