Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy dla niepełnosprawnych

Bogusław Sobczak
Bogusław Sobczak
Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska Gabriela Mruszczak
Dobiega końca tegoroczna edycja innowacyjnego projektu „Lasy dla życia”, który ma na celu promowanie turystyki leśnej wśród osób niepełnosprawnych. W ramach projektu prowadzona jest m.in. kampania społeczna pod hasłem „Las dla każdego"

- Na terenie małopolskich lasów znajduje się wiele miejsc i ścieżek dostosowanych do potrzeb osób o różnych rodzajach i stopniu niepełnosprawności. Coraz częściej dostrzegamy to, co powinno być oczywiste, że las powinien być dostępny dla wszystkich, także dla osób niepełnosprawnych – niewidzących, poruszających się na wózku czy mających inne dolegliwości – mówi Zdzisława Kot-Malinowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. - Lasy publiczne są wspaniałym miejscem do odpoczynku rodzinnego i indywidualnego, także dla osób starszych i niepełnosprawnych, które z racji swojej wrażliwości są odpowiedzialnymi użytkownikami zasobów leśnych.
W ramach zadania, grupa czterdziestu niepełnosprawnych mieszkańców krakowskich domów pomocy społecznej uczestniczyła w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Grzybowskiej, Doliny Mnikowskiej oraz Puszczy Niepołomickiej. Oprócz zwiedzania i spacerów uczestnicy brali udział w zajęciach rehabilitacji ruchowej i dyskutowali o wykorzystaniu przyrody dla poprawy swego stanu zdrowia.
- Do współpracy w ramach projektu „Lasy dla życia” zaprosiliśmy osoby i instytucje z różnych środowisk - pracowników naukowych i studentów Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Rolniczym, leśników i pracowników Lasów Państwowych, a przede wszystkim terapeutów i opiekunów osób niepełnosprawnych. Jest to projekt innowacyjny, mający na celu wypracowanie rozwiązań i metod możliwych do zastosowania na szerszą skalę – mówi Joanna Tlałka z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych - fundacji, która jest organizatorem projektu.
Wykorzystanie środowiska leśnego do celów leczniczych i terapeutycznych to temat, który staje się w Polsce przedmiotem interdyscyplinarnych badań naukowych - nikt nie kwestionuje pozytywnego wpływu przyrody leśnej na zdrowie psychiczne i fizyczne. Specjaliści różnych dziedzin zastanawiają się, jak coraz skuteczniej wykorzystywać las w leczeniu i profilaktyce różnych schorzeń. Na leczniczych właściwościach lasu opiera się wartość większości ośrodków sanatoryjnych. W niektórych krajach, jak np. Japonia czy Stany Zjednoczone tzw. sylwoterapia (leczenie lasem) znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej.
- Celem naszego projektu jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne nie powinny być skazane na przebywanie w środowisku zamkniętym, w mieszkaniu, w grupach terapeutycznych, ale mają prawo i powinny na co dzień korzystać z piękna i leczniczych właściwości przyrody. Często tego typu potrzeba u osób niepełnosprawnych jest nieuświadomiona. Chcemy taką potrzebę u nich wzbudzić – powiedziała koordynatorka projektu Joanna Tlałka.
Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, planuje w przyszłym roku rozszerzyć skalę działań projektowych i zaprosić do współpracy również inne podmioty zajmujące się problemami osób starszych. W ramach projektu powstał m.in. reportaż, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Kraków, która objęła patronatem projekt „Lasy dla życia”. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Więcej na temat projektu na jego stronie internetowej pod adresem:

www.lasydlzycia.info
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto