„Lato z Radiem 2021” – akustyczny koncert grupy De Mono w Muzeum Wsi Lubelskiej

Materiał informacyjny POLSKIE RADIO S.A.
Udostępnij:

„Lato z Radiem 2021” świętuje 50. urodziny, a trasa koncertowa – zorganizowana z okazji okrągłego jubileuszu audycji – trwa w najlepsze! Za nami znakomite występy Cleo w Zakopanem oraz Maryli Rodowicz i Heleny Vondrackovej na Zamku Książ w Wałbrzychu. A już w najbliższy piątek 9 lipca premiera wypełnionego największymi przebojami występu zespołu De Mono w Muzeum Wsi Lubelskiej. Transmisja o godz. 20.00 na antenie radiowej Jedynki oraz – w formie streamingu wideo – na: stronie www.polskieradio.pl oraz kanale YouTube i w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Przypomnijmy – w tym roku, z powodu ograniczeń pandemicznych, Polskie Radio i Jedynka postawiły na multimedialne transmisje premierowych koncertów, rejestrowanych w niezwykłych miejscach w Polsce. Jedynka emituje je w wakacyjne, piątkowe wieczory. Trzecim koncertem na trasie „Lata z Radiem 2021” jest koncert De Mono.

– Usłyszą Państwo naszą grupę w firmowym, przekrojowym repertuarze. Nie zabraknie największych przebojów, ale również nowszych utworów, w tym kompozycji z ostatniej – jak do tej pory – płyty „Reset” – zapowiada Andrzej Krzywy, wokalista i lider grupy, która na swój koncert dla Słuchaczy „Lata z Radiem” wybrała niezwykle malownicze miejsce, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej. W tym przepięknie umiejscowionym i pełnym unikatowych zabytków skansenie kultury ludowej zabrzmiały takie przeboje De Mono, jak m.in. „Kochać inaczej”, „Zostańmy sami” czy „Moje miasto nocą”. W trakcie koncertu grupa De Mono wystąpiła w składzie: Andrzej Krzywy (wokal), Piotr Kubiaczyk (gitara), Paweł Pełczyński (saksofony, instrumenty perkusyjne), Paweł Dampc (instrumenty klawiszowe), Tomasz Banaś (gitary), Zdzisław Zioło (gitary), Marcin Korbacz (perkusja).

– Zespół De Mono jest z Jedynką od początku tras koncertowych, czyli od połowy lat 90. Dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, by ekipy Andrzeja Krzywego mogło zabraknąć przy okazji naszego jubileuszu. Tym razem będzie to set akustyczny, w pięknej scenerii na rynku prowincjonalnego miasteczka sprzed lat, a całość zarejestrowana została w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zabrzmiały tu wszystkie najbardziej znane hity zespołu – mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia. Podkreśla on, że wybór artystów oraz miejsc, w których odbywają się koncerty „Lata z Radiem 2021”, nie jest przypadkowy: – Na naszą jubileuszową trasę zaprosiliśmy artystów, którzy nie tylko wielokrotnie występowali dla Jedynki, ale są przede wszystkim przyjaciółmi Polskiego Radia i ulubieńcami naszych Słuchaczy – mówi.

***
Trasa koncertowa „Lata z Radiem 2021” to osiem niezwykłych miejsc w Polsce i osiem wyjątkowych, premierowych występów. Największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej i jedna zagraniczna, ale równie mocno kojarząca się z radiową Jedynką, czyli Helena Vondrackova – solo i w duetach z Marylą Rodowicz. A poza tym: De Mono, Pectus, Ania Dąbrowska, Golec uOrkiestra oraz Chopin University Big Band z gośćmi: Danutą Błażejczyk i Ryszardem Rynkowskim. Oraz – na finał wakacyjnej akcji Jedynki – koncert niespodzianka z udziałem tajemniczej (na razie) gwiazdy. Ten muzyczny maraton rozpoczęła 25 czerwca Cleo, tydzień później emitowany był koncert z dziedzińca Zamku Książ (Rodowicz & Vondrackova), a teraz pora na muzyczną wycieczkę z zespołem De Mono do Lublina.

Premiery poszczególnych koncertów odbywają się w piątki o godz. 20.00 – zarówno w wersji audio na antenie radiowej Jedynki, jak i w mediach społecznościowych stacji, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na stronie www.polskieradio.pl.

***
Pozostałe muzyczne przystanki na trasie Lata z Radiem 2021:

  • Chopin University Big Band i goście: Danuta Błażejczyk i Ryszard Rynkowski / 16 lipca / dziedziniec Uniwersytetu Muzycznego
  • Pectus / 23 lipca / dom rodzinny braci Szczepaników w Bogoniowicach
  • Ania Dąbrowska / 13 sierpnia / Pałac w Nieborowie
  • Golec uOrkiestra / 20 sierpnia / Góra Żar
  • Koncert niespodzianka / 28 sierpnia / Zakopane

***
Lato z Radiem to również, a może przede wszystkim codzienna audycja radiowej Jedynki, emitowana przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-12.00. Dziennikarze Jedynki nadają w tym roku relacje z wyjątkowych miejsc w Polsce. Lato z Radiem poprowadzą w tym roku m.in. Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Daniel Wydrych, Joanna Racewicz, Agnieszka Kunikowska i Marzena Kawa. Tegoroczną nowością trasy jest peleton motocyklowo-rowerowy, przygotowany wspólnie z Polskim Radiem Kierowców. Aż do końca wakacji reporterzy Jedynki przemierzają najpiękniejsze trasy rowerowe i motocyklowe w całym kraju i przygotowują relacje dla Słuchaczy.

  • Więcej na temat atrakcji jubileuszowej edycji Lata z Radiem na antenie Programu 1
  • Strona internetowa Lata z Radiem

***
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikację i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata, udostępnia serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Dodaj ogłoszenie