Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci Nobla z chemii stworzyli maszyny tysiąc razy cieńsze niż kosmyk włosów

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart i Bernard L. Feringa otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za syntezę maszyn molekularnych, czyli pojedynczych cząstek wykonujących pracę.

To trzeci przyznany w tym roku Nobel. Docenieni naukowcy stworzyli najmniejsze maszyny świata, tysiąc razy cieńsze niż kosmyk włosów. Są więc widoczne jedynie pod mikroskopem. - Maszyny molekularne, nad którymi pracowali naukowcy będą prawdopodobnie wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii- uzasadniała Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Komisja nie miała wątpliwości, że odkrycia naukowców będą miały podobny wpływ na ludzkość, co rozwój maszyn napędzanych prądem elektrycznym w XIX wieku. Co ciekawe, aby wyjaśnić publiczności na czym ono polegało, członek Komitetu użyła precla.

Profesor Fering nie krył wzruszenia odbierając nagrodę. - Nie wiem co mam powiedzieć, jestem w szoku. To dla mnie bardzo emocjonalny moment – mówił. - Czuję się trochę jak bracia Wrght, którzy lecieli 100 lat temu po raz pierwszy, a ludzie pytali – do czego potrzebna nam latająca maszyna? Dziś cieszymy się z możliwości Boeinga 747 i Airbusa – stwierdził z kolei Bernard Feringa.

Jean-Pierre Sauvage urodził się we Francji w roku 1944 i szefuje Francuskiemu Narodowemu Centrum Badań Naukowych (CNRS), z kolei Sir Fraser Stoddart urodził się w Edunburgu w Szkocji w roku 1942 i pracuje obecnie na amerykańskim Northwestern University. Trzeci z laureatów, Bernard L. Feringa przyszedł na świat w roku 1951 w holenderskim Barger-Compascuum, a pracuje na uniwersytecie w Groningen.

Zwycięzcy podzielą się sumą 8 milionów koron (czyli około 3,5 miliona złotych). W ubiegłym roku nagrodę zdobyli Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA. Nobel w tej dziedzinie jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym nagrodzonym był Holender Jacobus Henricus van 't Hoff, który odkrył prawa dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach.

Sylwia Arlak (aip)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto