Legia - Ruch 3:0! Finał PP. Puchar zostaje w stolicy

Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Legia Warszawa pokonała Ruch Chorzów 3:0 (2:0) w finale Pucharu Polski rozegnanym w Kielcach. Stołeczna drużyna tym samym obroniła trofeum wywalczone przed rokiem i tym samym zapewniła sobie start w eliminacjach Ligi Europejskiej. Bramki dla warszawiaków zdobyli Danijel Ljuboja, Miroslav Radovic oraz Michał Żyro.

Mecz dla obu zespołów miał ogromne znacznie. Bowiem zarówno Legia, jak i Ruch, mimo że zajmują dwie czołowe pozycje w tabeli nie zapewniły sobie jeszcze gry w pucharach w przyszłym roku. Wygrana w finale zaś dawała gwarancje gry przynajmniej w eliminacjach Ligi Europejskiej. Chorzowianie przystąpili do spotkania osłabieni brakiem najlepszego strzelca - Arkadiusza Piecha. W barwach Legii do końca nie był pewny udział Michała Żyro i Michała Żewłakowa, Danijela Ljuboi, jednak wszyscy ostatecznie wybiegli na boisko.

Już pierwsza groźna akcja legionistów przyniosła im prowadzenie. W 8. minucie Żyro dośrodkował w pole karne z lewego skrzydła, Radović na wślizgu zgrał piłkę do Ljuboji, a ten z bliskiej odległości pokonał Peskovicia. W tej sytuacji bardzo pomógł rywalom obrońca Ruchu Grodzicki, który został przy linii końcowej, dzięki czemu napastnik warszawian nie został złapany na spalonym. Po kwadransie mogło być już 2:0 dla "Wojskowych". W 14. minucie Radović minął już wybiegającego z bramki bramkarza Ruchu, ale nie zdołał skierować piłki do siatki.

Do końca pierwszej połowy Legia była zdecydowanie lepszą drużyną od Ruchu i raz po raz atakowała bramkę podopiecznych Waldemara Fornalika. Najpierw sytuację sam na sam z Peskoviciem zmarnował Żyro. Chwilę później piłkę do siatki skierował Ljuboja, ale był na spalonym.

Kolejna stuprocentowa akcja zawodników Macieja Skorży przyniosła im upragnionego drugiego gola. W 41. minucie piłkę z lewej strony dośrodkował Żyro, a Radović pokonał bramkarza strzałem w krótki róg. Jeszcze w doliczonym czasie gry na 3:0 mógł podwyższyć Kucharczyk, jednak w znakomitej sytuacji, próbując przelobować golkipera Ruchu, skierował jednak piłkę ponad bramkę.

Na drugą połowę Ruch wyszedł wyraźnie zmobilizowany i długo przeważał, ale w 56. minucie Legia wyprowadziła wręcz zabójczą kontrę. Ljuboja obsłużył podaniem Michała Żyro, który po raz drugi w tym meczu znalazł się w sytuacji sam na sam i tym razem pewnie pokonał Peskovicia. Jak się później okazało, po trzecim ciosie Niebiescy nie byli się już w stanie podnieść się już do końca spotkania i mecz zakończył się zwycięstwem Legii 3:0. Tym samym "Wojskowi" obronili wywalczony przed rokiem Puchar Polski i zapewnili sobie start w eliminacjach Ligi Europejskiej.

Legia Warszawa- Ruch Chorzów 3:0(2:0)
Bramki: Danijel Ljuboja 8', Miroslav Radović 40', Michał Żyro 56'

Legia: Kuciak - Jędrzejczyk, Żewłakow (Wolski), Astiz, Wawrzyniak (Kiełbowicz) - Kucharczyk, Vrdoljak, Gol, Radović, Żyro (Rzeźniczak) - Ljuboja

Ruch: Pesković - Szyndrowski (Grzyb), Stawarczyk, Grodzicki, Burliga - Janoszka, Malinowski (Lisowski) , Straka, Zieńczuk - Jankowski, Niedzielan (Abbott)