Był to szczególny finał tego projektu – pierwszy od wybuchu pandemii, w którym mogliśmy się spotkać z finalistami twarzą w twarz. Uczniowie i uczennice jak zwykle zaprezentowali się świetnie. Wykazali się wrażliwością na problemy ich lokalnego środowiska, doskonałą pracą zespołową, umiejętnością analizy biznesowej i profesjonalizmem w trakcie prezentacji. W 6 edycji SIR nie zabrakło tematów ważnych, odzwierciedlających obecną sytuację w naszym kraju, ale również na świecie. Pojawiły się pomysły na pomoc uchodźcom w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości, zagospodarowaniu czasu i pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny potwierdził się też fakt, że dla młodzieży ważny jest zrównoważony rozwój i dbanie o dobrostan planety. Odzwierciedlają to pomysły na aplikacje pomagające segregować śmieci, technologie pozwalające powtórnie wykorzystać zużyte maseczki czy ekologiczną restaurację.
- To wyjątkowy konkurs, który pozwala nam poznać obawy jakie żywi młodzież, problemy i zagadnienia, które są dla nich ważne i wymagają działania. Imponuje nam ich wrażliwość na drugiego człowieka, pasja z jaką podchodzą do zadań i umiejętności zaprezentowania swoich pomysłów – powiedziała na zakończenie konkursu Małgorzata Sobkowicz, Prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Pierwsze miejsce zajął zespół Na Psi Rachunek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie pod opieką pani Sylwii Wójcik-Wikołazkiej. Zwycięski zespół zaprojektował i stworzył prototyp legowiska dla psów uszytego ze zużytych maseczek jednorazowych poddanych recycklingowi oraz materiałów z odzysku.
Drugie miejsce przypadło zespołowi Parasiti z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy pod opieką pani Anny Wolnik. Uczennice zdobyły uznanie sędziów pomysłem innowacyjnej przestrzeni zabawy i edukacji uwrażliwiającej na problemy osób niewidomych.
Na podium znalazł się również zespół EKOnomistki z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, pod opieką pani Justyny Kozłowskiej. EKOnomistki zdobyły uznanie sędziów pomysłem ekologicznej restauracji.
W realizację projektu zaangażowali się również pracownicy Nationale-Nederlanden, którzy prowadzili zajęcia nt. przedsiębiorczości społecznej w szkołach, mentorowali najlepsze zespoły i oceniali ich biznesplany.
– Już od kilku lat angażujemy się w projekt Social Innovation Relay i za każdym razem jesteśmy pod wrażeniem kreatywności uczniów. Cieszymy się, że nasi pracownicy mogą podzielić się swoją wiedzą i wspierać uczniów w dopracowaniu ich pomysłów oraz w rozwijaniu wrażliwości na potrzeby społeczne – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Rzecznik Prasowy i Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.
Zwycięzcy polskiej odsłony konkursu zmierzą się z rówieśnikami z Europy i Azji na Social Innovation Relay Global Final online już 21 czerwca br.
Social Innovation Relay (SIR) to międzynarodowy innowacyjny program dedykowany rozwojowi umiejętności uczniów szkół średnich. Program realizowany jest w 13 krajach, a jego ważnym elementem jest partnerstwo pomiędzy edukacją, biznesem i trzecim sektorem. Uczestnictwo w SIR pomaga młodym ludziom rozwijać umiejętności przedsiębiorcze, wrażliwość na problemy społeczne, daje im dostęp do najnowszych technologii i pokazuje, że przedsiębiorczość społeczna może być realnym wyborem kariery.
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest organizacją pozarządową, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Programy Fundacji przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, uczą przedsiębiorczości i poruszania się w świecie finansów. Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży, obecnej w 117 krajach. Dotychczas w programach Fundacji wzięło udział łącznie 8 300 000 uczniów z całego kraju.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?