Lekcja Boskiego - recenzja tomiku poetyckiego Henryka Wolniaka

Isabella Degen
Isabella Degen
W tym roku ukazała się kolejna, nowa książka poetycka, pt. Lekcja Boskiego, wrocławskiego poety, filozofa i dramaturga - Henryka Wolniaka Zbożydarzyca.

Poezja Wolniaka nie jest łatwa w odbiorze dla przeciętnego czytelnika. Jest to rodzaj poezji przeznaczonej dla nielicznych, którzy cenią sobie neologizmy. W poezji neologizmy od dawna zajmują swoje miejsce, wzbogacają system językowy, są ciekawym i oryginalnym środkiem wyrazu, zastępują metafory.
Neologizmy w wierszach Wolniaka są starannie wyszukane i dobrane. Trudność w odbiorze polega na tym, że poeta bawi się słowem, czasem trzeba wiersze czytać kilkakrotnie aby wyłowić głęboki sens z tej słowotwórczej gry. Poza tym w wierszach znajdziemy dużo autoironii i aluzji: do siebie, do świata, do wydarzeń. Pokazują one rozsądny dystans poety do własnych kreacji literackich.

Wolniak jest mistrzem współczesnego neologizmu. Zacytuję słowa poety: „ ...neologizmy to Himalaje poezji. Poświęćmy więc każdą chwilę życia Słowu, które jest Bogiem. Twórzmy neologizmy na chwałę Boga“. (Metafora Nr 15(96)2015 – Rok XXV str 18.)

Prawie we wszystkich wierszach Wolniaka przejawia się religijna konsolidacja. Tytuł tomiku zdradza nam, że będziemy mieć do czynienia z Lekcją Boskiego. Znaczący akcent spoczywa na temacie sacrum. Poezję jego cechuje wielka wrażliwość religijna i etyczna, przepełniona refleksją metafizyczną i historyczną. Poeta bardzo starannie dobiera słowa, które służą mu w podkreśleniu nastroju, powagi i zadumy. Tak właśnie powstał tomik Lekcja Boskiego, zbiór tekstów, które mogą być istotnym komentarzem i próbą dopełnienia zawsze otwartych na dyskusję – głębokich rozstrzygnięć autora i jego relacji z Bogiem w wierszach:
Żyjeniec
/żyj marniną/ zjawną/wraźliwy/ na palec Boży/wierz/w Opatrzność/stań/
/rycerzem Boga/policzkuj grzechy/przysłowiczniami/ milczeń/szczękliwością/ zaciśniętych zębów/cudowniej marzeniami/ze zmarłości/nie pozostanie nic/
poza słowem/zasłowiczulnią dusz /z duchami Duch/
Artysta
/niczym groteska/ czas Rzymu przemija starożytnie/starożytnieje przemijalnie/
artysta wielki wręcz wiekuisty/w śmiercionośności/traktuje życie po macoszemu/
zbiera resztki na czarną godzinę/z godzin ciemnych/wyciąga purpurę/

Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, definiuje swoją twórczość triadą - Wolność Wielkość Wieczność. Te trzy pryncypia religijno-patriotyczne pokazują świat wartości, którym poeta jest wierny w swojej twórczości. Doświadczenia życiowe, rozwojowe, estetyczne, etyczne pozwoliły mu dojść do właściwych relacji z Bogiem, co czujemy prawie w każdym z wierszy. Przytoczę kilka tytułów wierszy: Zrodziwy, Echo wolności, Prośbiniec, Boski biogram.

Tomik opatrzony jest interesującym słowem wstępnym, napisanym przez prof. dr hab. Dorotę Heck, z Instytutu Filologii Polskiej UWr, która jest znawczynią poezji Wolniaka i zajmuje się od wielu lat analizą jego twórczości.
Książka wydana jest, w krakowskim Wydawnictwie Miniatura, prezentuje się piękną szatą graficzną, płócienną okładką, wewnątrz znajdziemy refleksyjne fotografie Agnieszki Ziembińskiej.

Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, urodził 1939 roku w Wierzchlesie koło Wielunia. W 1963 roku ukończył filozofię na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował cyklem wierszy w "Odrze" (1962). Debiut książkowy, to zbiór poetycki pt. "Horyzont" (1965), w Wydawnictwie Ossolineum. Tomikiem poetyckim „Proch" wyróżniony został (1972) nagrodą im. Tadeusza Peipera.
W 1980 roku był przewodniczącym - Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska „Solidarność“. W latach 1982-1985 współredagował wydawane poza cenzurą czasopismo „Wolna Kultura".
W połowie lat dziewięćdziesiątych, w oparciu o dramat Dziady Adama Mickiewicza i poemat Pradziady Henryka Wolniaka, Bogusław Kierc wyreżyserował spektakl teatralny pt. „Dziady-Pradziady”. Dramat był wystawiony i grany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc opublikował już ponad dwadzieścia tomów wierszy, trzy dramaty, aforyzmy i inne utwory.
Jest honorowym obywatelem Lądka Zdroju, gdzie też okresowo mieszka i inspiruje się poetycko (np. wiersz Nauka boskiego).
W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia), nagroda za neologizmy i za nowatorstwo w poezji. W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za szczególne osiągnięcia w pracy twórczej.

Prezentacja książki poetyckiej, odbędzie się: 12 września o godz. 18, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Plac Gen. T. Kościuszki 10.

Autor: Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, tytuł: Lekcja Boskiego, wyd. Miniatura 2017,
ISBN 978-83-8052-221-3, ss. 95

Jesienna turystyka w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Lekcja Boskiego - recenzja tomiku poetyckiego Henryka Wolniaka - Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie