„Lekcja:Enter” – dołącz do wyjątkowej społeczności nauczycieli i nauczycielek

Materiał informacyjny Fundacji Orange
Umiejętne przekazanie wiedzy uczniom wymaga obecnie znajomości różnych narzędzi cyfrowych. Dzięki nim, dzieciom i młodzieży o wiele łatwiej jest przyswoić materiał. To dlatego ważne są szkolenia, podczas których kadra pedagogiczna może taką wiedzę zdobyć.

Wśród dostępnej na rynku oferty dla nauczycieli warto zwrócić uwagę na projekt „Lekcja:Enter, który ciągu kilku lat działalności zebrał on wiele pochlebnych opinii.

1. Czym jest projekt „Lekcja:Enter” i jak pomaga nauczycielkom i nauczycielom?

„Lekcja:Enter” to innowacyjny projekt realizowany przez trzy organizacje: Fundację Orange (pełniącą funkcję lidera), Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Spraw Publicznych. W ramach tej inicjatywy organizowane są szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terytorium całego kraju. Szkolenia są bezpłatne, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Istnieje wiele przykładów szkół, które skorzystały z tego projektu. O jego korzyściach świadczą historie poszczególnych nauczycieli, którzy na co dzień stykają się z różnymi wyzwaniami i starają się robić wszystko, by wiedzę swoim uczniom przekazać jak najskuteczniej.

2. Czego można się nauczyć, biorąc udział w projekcie „Lekcja:Enter”?

Projekt „Lekcja:Enter” umożliwia poznanie narzędzi cyfrowych przydatnych w prowadzeniu zajęć. Podczas szkoleń nauczyciele i nauczycielki mogą się dowiedzieć, jak zmienić swoje dotychczasowe metody nauczania, by lekcje były atrakcyjniejsze dla uczniów i skłaniały ich do refleksji. Uczestnicy projektu poznają m.in. korzyści z wykorzystania stron internetowych, aplikacji oraz ogólnodostępnych zasobów cyfrowych w pracy edukacyjnej na co dzień. Wśród osób, które ukończyły projekt „Lekcja:Enter”, widać doskonale, że znacznie częściej korzystają z narzędzi cyfrowych, podczas różnych lekcji, do realizacji różnych zagadnień z podstawy programowej. Co więcej, raz przygotowany materiał wykorzystują wielokrotnie, w innych klasach.

Zobacz film, aby dowiedzieć się jak może wyglądać lekcja po szkoleniach w projekcie.

Program szkoleń „Lekcja:Enter” uwzględnia stopień kompetencji cyfrowych poszczególnych nauczycieli (podstawowy lub średniozaawansowany). Dzięki temu możliwy jest ich podział na grupy tak, by każdy z nich wyniósł z zajęć jak najwięcej cennych dla siebie informacji. Równie istotne jest różnicowanie zespołów uczestniczących w szkoleniu na podstawie przedmiotów, które na co dzień prowadzą w szkole.
Dla wszystkich uczestników i uczestniczek szkoleń dostępna jest platforma, na której znajdują się materiały szkoleniowe, wypracowane w ramach projektu, jak również tysiące scenariuszy lekcji.

3. Efekty udziału w projekcie „Lekcja:Enter”

Udział w projekcie „Lekcja:Enter” pomógł wielu nauczycielom i nauczycielkom w ich codziennej pracy. Z ankiety przeprowadzonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, że 92% z nich poprawiło swoje kompetencje w wykorzystaniu narzędzi i zasobów cyfrowych w trakcie zajęć z uczniami, a 83% poleciłoby takie szkolenia innym przedstawicielom swojego zawodu (badanie ankietowe przeprowadzone na zlecenie KPRM na próbie 23 433 uczestników projektu w kwietniu tego roku).

Możemy się spotkać z wieloma ciekawymi historiami nauczycieli, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z zajęć w ramach projektu „Lekcja:Enter”. Swoje doświadczenia w tym zakresie opisuje m.in. Aneta Zybała – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Opatowie.

Informację na temat projektu „Lekcja:Enter” uzyskałam w miejscu zatrudnienia. Był on realizowany przez dużą grupę nauczycieli — mówi pani Aneta. Dzięki projektowi nauczyłam się wykorzystywać w swojej pracy liczne narzędzia multimedialne. Pomagają mi w wypełnianiu moich obowiązków. Polecam projekt wszystkim nauczycielom, niezależnie od przedmiotu, który prowadzą w swojej szkole – dodaje.

Niewątpliwie autorami sukcesu szkoleń są trenerzy. Dzięki ich doskonałemu przygotowaniu oraz pozytywnemu nastawieniu na innych, uczestnicy projektu mogą poznać zastosowanie wielu narzędzi i aktywizujących metod nauczania. Potwierdza to Pani Aneta.

Z projektu „Lekcja:Enter” wiele cennych informacji wyniosła także Magdalena Zawistowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Przyjaźni. Na co dzień uczy informatyki i choć korzystała już w swojej pracy z wielu narzędzi cyfrowych, podczas projektu jeszcze bardziej poszerzyła swoją wiedzę w tym zakresie. – O projekcie opowiedziała mi koleżanka – nauczycielka, która brała udział we wcześniejszym szkoleniu. Uczestnicząc w nim, poznałam dużo platform edukacyjnych, na których zamieszczane są różne zdjęcia i filmy pomagające na co dzień w mojej pracy – powiedziała Magdalena Zawistowska.

Podczas udziału w projekcie „Lekcja:Enter” dowiedziałam się m.in. jak korzystać z aplikacji, które tworzą ciekawe przerywniki, rebusy i krzyżówki, urozmaicające zajęcia w szkole.

W szkoleniach uczestniczyli także inni nauczyciele i nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Przyjaźni. Jak wskazuje Pani Magdalena, każdy wyniósł ze szkoleń coś wartościowego, dzięki czemu projekt przyczynił się znacząco do wzrostu kompetencji cyfrowych kadry nauczycieli.

– Szkolenia oceniam bardzo dobrze, szczególnie ze względu na dużą ilość materiału. W zajęciach uczestniczyło wielu nauczycieli z naszej szkoły. Pokazały nam, jak bardzo się różnimy, jeśli chodzi o umiejętności pracy na komputerze – mówi Magdalena Zawistowska.

4. Projekt „Lekcja:Enter” w liczbach

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie oraz Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Przyjaźni to niejedyni zadowoleni beneficjenci projektu „Lekcja:Enter”. Przykładów szkół, które skorzystały ze szkoleń, jest znacznie więcej. Świadczą o tym liczby – 54 000 nauczycieli z ponad 6000 szkół, którzy rozpoczęli proces szkoleniowy, w tym 40 000, którzy go ukończyli.

To dlatego nie warto się wahać, trzeba skorzystać z bogatej oferty szkoleniowej już dziś i stać się częścią społeczności zainspirowanych nauczycieli i nauczycielek. Informacje, jak dołączyć do projektu dostępne są na stronie internetowej: https://lekcjaenter.pl/szkolenia/jak-dolaczyc-do-projektu.

Dofinansowanie na realizację projektu przyznane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach działania 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie