Lekkoatletyczne emocje w Birmingham

Christian Olsson i Phillips Idowu.
Christian Olsson i Phillips Idowu. Szymon Szar
W sobotnie popołudnie w brytyjskim Birmingham odbył się kolejny lekkoatletyczny meeting z cyklu Aviva Grand Prix. Trybuny wypełniły się po brzegi spragnionymi emocji sportowych kibicami, a zawodnicy zapewnili im ciekawe widowisko.

Impreza była zapowiadana jako ciekawy sportowy mityng z udziałem kilkunastu byłych i aktualnych mistrzów olimpijskich i świata. I rzeczywiście sobotnie spotkanie z lekkoatletycznymi gwiazdami było ciekawym sprawdzianem formy sportowców. Licznie przybyli sympatycy sportowych zmagań byli świadkami kilku ciekawych pojedynków.

Najciekawszy przebieg miał konkurs trójskoku mężczyzn, który był zapowiadany jako pojedynek pomiędzy legendą tej konkurencji: Szwedem Christianem Olssonem a brytyjską gwiazdą trójskoku Phillipsem Idowu. Konkurs wygrał Szwed z najlepszym tegorocznym halowym wynikiem 17.32 m. Drugi był Kubańczyk Yoandri Betanzos. A zawodnik gospodarzy Idowu, zajął dopiero czwarte miejsce, ale uzyskał swój najlepszy tegoroczny wynik - 17.25 m.

Kolejna konkurencja w której kibice nie mogli narzekać na brak emocji był bieg na 60 m. mężczyzn. Zwyciężył z dobrym rezultatem, 6.57 s., Amerykanin Michael Rodgers. Drugi był reprezentant Atyli Daniel Bailey (6,59 s.), a trzeci Brytyjczyk Nick Smith (6.60 s.) poprawiając swój rekord życiowy.

Ciekawie było także w konkurencji biegu na 800 m kobiet, w którym przy aplauzie publiczności Brytyjka Jenny Meadows z czasem 1:59.11 ustanowiła nowy halowy rekord Wielkiej Brytanii. Druga była Ukrainka Yuliya Krevsun a trzecia kolejna Brytyjka Vicky Griffits.

Rekord Wielkiej Brytanii zdołał poprawić David Gillick w biegu na 400 m.Od wczoraj rekord wynosi 45.52 s. Drugi w tym biegu był Sudańczyk Rabah Yousif. Na trzecim miejscu był drugi reprezentant gospodarzy Richard Buck z rekordem życiowym.

W sobotnich pojedynkach mogliśmy zobaczyć ośmioro reprezentantów Polski, którzy sprawdzali swoja formę przed zaplanowanymi na marzec mistrzostwami świata w Dausze. Najlepszy występ zaliczył Marcin Lewandowski, który wygrał bieg na 800 m z czasem 1:47.50.

W konkurencji skoku o tyczce gdzie mięliśmy Annę Rogowską i Monikę Pyrek. Obie uzyskały obiecujące rezultaty. Rogowska skoczyła 4.72, a Pyrek 4.60. Konkurs zakończył się wygraną Brazylijki Fabiany Murer, przed Rosjanką Svetlaną Fieofanową. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Rogowską.

W wyścigu na jedna milę mieliśmy dwie Polki. Sylwia Ejdys była czwarta, a Wioletta Frankiewicz szósta. Obie uzyskały swoje najlepsze tegoroczne wyniki. W wyścigu na dwukrotnie dłuższym dystansie nieźle zaprezentowała się Lidia Chojecka. była czwarta z czasem 9:31.68, ustanowiła rekord Polski na tym dystansie. Sylwia Flis zajęła siódme miejsce.

Najsłabiej z naszych lekkoatletów wypadł Sylwester Bednarek, który konkurs skoku w wzwyż ukończył na szóstym miejscu ze słabym skokiem na 2.20 m. Wygrał mistrz świata Rosjanin Yaroslav Rybakow 2.31 m. Drugie i trzecie miejsce zajęli Brytyjczycy Samson Oni i Tom Parsons poprawiając swoje rekordy życiowe.