Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Letni powiew Japonii” zagościł w Zamościu

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Zamojska impreza była częścią ogólnopolskiego XVI Festiwalu Kultury Japońskiej. Mieszkańcy i turyści mogli zapoznać się z muzyką, tańcem, kuchnią i tradycjami Kraju Kwitnącej Wiśni.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Polsko-Japońską YAMATO Centrum Kultury w Przemyślu. Tegoroczna 16. odsłona festiwalu oprócz Zamościa gościła w Baranowie Sandomierskim, Krośnie, Krasiczynie i Tarnowie.

Festiwal otworzył honorowy patron festiwalu prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Atsuko Ogawa menedżer artystyczny fundacji oraz twórczyni i dyrektorka fundacji Iga Dżochowska.
Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać i obejrzeć tradycyjną pieśń i taniec japoński „Sakura” w wykonaniu Akiko Asou oraz niespodziankę – taniec flamenco w wykonaniu japońskich artystek Atsuko Kuramochi i Akiko Asou.

Festiwal odbywał się na kilku arenach. W BWA Galerii Zamojskiej prowadzone były warsztaty z japońskiej kaligrafii i sztuki origami przez Rika Matsuoka i Atsuko Ogawa. W „Morandówce” mogliśmy poznać tajniki robienia sushi, prowadzone przez Emiko Matsuoka, a przed ogródkami można było nauczyć się jeść pałeczkami. W ceremonii parzenia i degustacji zielonej herbaty razem z Hiroko Yoshida i Atsuko Kuramochi wziął udział prezydent Andrzej Wnuk. Odbyły się również warsztaty tradycyjnego tańca japońskiego oraz zabawy z dziećmi na Ryku Wielkim.
W „Morandówce” zaś Chie Piskorska poprowadziła wykład „OMOTENASHI – Gościnność po japońsku”.

Miasto ze swej strony pokazało że kultura japońska nie jest mu obca, organizując pokazy karate tradycyjnego, karate kyokushin i judo w wykonaniu Zamojskiego Klubu Karate Tradycyjnego i Zamojską Akademię Karate, Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin oraz UKS „Legion”.

Muzyczno-taneczną część festiwalu otworzył znakomity japoński skrzypek Jin Matsuno mini-recitalem w Kościele oo. Franciszkanów, a wieczorem w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu koncert dali Emico i Rika Matsuoka, Ayako Nagumo, Masashi Enokida, Mao Asuka, Atsuko Ogawa, Fusako Yodo, Ayako Nagumo i Jin Matsuno, prezentując kompozycje polskie, europejskie i japońskie na fortepian i skrzypce oraz pieśni i taniec japoński. Muzykę chińską na fortepianie zaprezentowała Chaoying Zhang, a Emi Ueno-Stopa z Zamościa zagrała koncert skrzypcowy „Sonatę G-dur” Brahmsa.

Festiwal Kultury Japońskiej okazał się nadzwyczaj udanym przedsięwzięciem, o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie i liczny udział publiczności w prezentowanych przez 30-osobową grupę japońskich gości formach artystycznych. Szefowa fundacji Iga Dżochowska podkreślała znakomita współpracę, pomoc i życzliwość gospodarzy, szczególnie współorganizatorów imprezy prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka, szefowej „Morandówki” Małgorzaty Ryczek, dyrektora Szkoły Muzycznej Piotra Stopy. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku Zamość znów będzie gospodarzem kolejnego, XVII Festiwalu Kultury Japońskiej, co zgodnie zadeklarowali Iga Dżochowska i Andrzej Wnuk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto