Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnie kino rosyjskie w RONiK-u

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Materiały własne
W czasie wakacji Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie przygotował szczególnie atrakcyjny cykl pokazów filmowych. Nazwiska takie jak Michałkow, Łungin, Sokurow czy German mówią wszystko miłośnikom kina.

Największym wydarzeniem letnich pokazów w RONiK-u będzie premiera filmu "Spaleni słońcem 2" Nikity Michałkowa, kontynuacja oscarowego tytułu z 1994 r. W najnowszym filmie Michałkowa pułkownik Kotow cudem przeżywszy stalinowskie czystki walczy w czasie drugiej wojny światowej.
Widzowie zobaczą też inny wybitny film Michałkowa, "Urgę - ziemię miłość" - film nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji jest poruszająca opowieścią o przyjaźni mongolskiego pasterza i rosyjskiego szofera, która staje się dla reżysera okazją dla rozważań nad tożsamością współczesnego człowieka.

Pokazany zostanie też ostatni film Pawła Łungina, autora znakomicie w Polsce przyjętej "Wyspy". "Car" opowiada o konflikcie między carem Iwanem Groźnym a metropolitą Filipem. Stracie dwóch światów - władzy i duchowieństwa jest dla Łungina przyczynkiem do snucia refleksji o naturze władzy w Rosji.

W RONiK-u widzowie zobaczą też prawdziwą filmową perłę - "Samotny głos człowieka", debiut filmowy Aleksanda Sokurowa. Za swój debiut Sokurow dostał Brązowego Lamparta w Locarno, ale cenzura zarzucała mu, iż jest to film antyradziecki. Film można uważać za swoisty klucz do zrozumienia późniejszych dzieł Sokurowa. Pojawia się w nim większość głównych motywów jego późniejszej twórczości - zniszczony świat, degradacja wartości, destrukcja psychiki bohatera, życie jako droga ku śmierci i wreszcie, koncentracja na sprawach trywialnych. Kolejnym filmem Sokurowa będą "Dni zaćmienia" - film powstał na motywach powieści braci Strugackich "Miliard lat przed końcem świata". Akcja filmu dzieje się w Środkowej Azji, gdzie pracuje młody rosyjski lekarz. Obraz znalazł się w rankingu 100 najlepszych filmów wieku, przygotowanym przez krytyków rosyjskich na stulecie kina.

Kolejnym z wielkich mistrzów, którzy zagoszczą w czasie pokazów będzie Aleksiej German starszy - pokazany zostanie jego debiut filmowy "Dwadzieścia dni bez wojny", film z 1977 r. został oparty na opowiadaniach Konstantina Simonowa, byłego korespondenta frontowego z okresu drugiej wojny światowej i pokazuje niekłamaną prawdę o ludziach uwikłanych w wojnę. To jeden z najwierniejszych i artystycznie oryginalnych obrazów drugiej wojny światowej w kinie radzieckim. "Nasz film nie jest o wydarzeniach wojennych - nas interesuje sam byt wojny" - mówił o filmie reżyser.

Nie zabraknie też najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia. Film "Proste sprawy" Aleksieja Popogrebskiego to smutna opowieść o współczesnej Rosji. Bohaterem filmu jest lekarz, borykający się z codziennością. Popogrebski bez znieczulenia portretuje rosyjską rzeczywistość. Pokazuje ludzi, których aspiracje i ambicje nie nadążają za spadkiem po komunizmie. A jednocześnie zadaje ważne pytania na temat moralności i wyborów, jakich w życiu dokonujemy.
I wreszcie "Dzikie pole" Michaiła Kałatoziszwili, historia młodego lekarza, który wybiera życie z dala od cywilizacji, oswaja samotność na pustkowiu i leczy okolicznych mieszkańców. To film dla miłośników kina metafizycznego, traktującego o uniwersalnych problemach człowieka. Film został nagrodzony Złotym Orłem w 2008 roku (rosyjskim odpowiednikiem Oscara) za najlepszy film, scenariusz i muzykę. Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury nie zapomniał tez o najmłodszych widzach, dla których w lipcu przygotowane zostały pokazy rosyjskich bajek.

Wstęp na wszystkie filmy jest wolny, filmy posiadają polskie napisy. Szczegóły na stronie:

null
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto