Lewandowski bohaterem! Borussia Dortmund śrubuje rekord

Dominik Lenart
Borussia Dortmund pokonała Vfl Wolfsburg 3-1 w wyjazdowym meczu 29 kolejki Bundesligi i wyśrubowała swój rekord do 23 ligowych spotkań z rzędu bez porażki! Bohaterem spotkania był Robert Lewandowski - strzelec dwóch bramek.

Już w ósmej minucie znakomitą szansę na otwarcie tego meczu miał polski napastnik. Lewandowski znalazł się sam na sam z bramkarzem Benaglio i w klarownej sytuacji oddał strzał niecelny. Od około 10 minuty zaczęła się uwidaczniać przewaga Borussi. Ukoronowaniem dobrej gry ‘Westfalczyków’ była wzorowo przeprowadzona akcja w 22 minucie meczu, kiedy to Kagawa posłał kapitalną prostopadłą piłkę do szarżującego lewą stroną boiska Perisica.

Chorwat zauważył wychodzącego na czystą pozycję Lewandowskiego, któremu nie pozostało nic innego, jak wpakować piłkę z bliskiej odległości do siatki. Był to 18 gol Polaka w bieżącym sezonie Bundesligi.

W 27 minucie wielką szansę na wyrównanie miał zespół ‘Wilków’. W znakomitej okazji znalazł się Chorwat Mandzukic. Borussia tylko wspaniałemu refleksowi Weidenfellera może zawdzięczać to, że piłka nie wpadła do bramki.

Druga połowa znakomicie rozpoczęła się dla Dortmundczyków. W 49 minucie zawodnicy Jurgena Kloppa przeprowadzili kontrę. Jakub Błaszczykowski wpadł w pole karne i się przewrócił. Upadając zdołał jeszcze trącić lekko piłkę do boku, a tam znajdował się Ilkay Gundogan, który fenomenalnym technicznym strzałem w samo okienko podwyższył wynik tego spotkania na 2-0.

W 62 minucie Wolfsburg zdobył kontaktowego gola, kiedy to Dejagah wrzucił piłkę z prawej strony boiska prosto na głowę dobrze ustawionego Mandzukica. Wydaje się, że błąd w ej sytuacji popełnił stoper
‘Westfalczyków’ Hummels, który nie upilnował rosłego Chorwata.

W 79 minucie mogło być 2-2. Szalejący w tym spotkaniu na prawym skrzydle Irańczyk Degajah ponownie dośrodkował piłkę w pole karne, jednak obrońcy Borussi w porę zażegnali niebezpieczeństwo.

W 83 minucie gry boisko opuścić musiał obrońca ‘Wilków Madlung za drugą żółta kartkę i w konsekwencji czerwoną po ataku łokciem Łukasza Piszczka.

W 90 minucie spotkania ponownie przypomniał o sobie Robert Lewandowski. Po błędzie defensywy Wolfsburga znalazł się w kapitalnej sytuacji i posłał piłkę do siatki nad wychodzącym Bengalio, pieczętując tym samym wygraną. Polak strzelił swojego dziewiętnastego gola w tym sezonie i tym samym zbliżył się do najlepszego wyniku Polaka w Bundeslidze - Jana Furtoka, który w sezonie 1990/91 zanotował dla HSV Hamburg dwadzieścia trafień.

Po tym meczu Borussia Dortmund zachowała w tabeli przewagę trzech punktów nad drugim Bayernem Monachium, który pokonał skromnie ekipę FC Augsburg 2-1 po dwóch bramach niezawodnego Mario Gomeza, który umocnił się na czele klasyfikacji strzelców z 25 bramkami. Lewandowski w tym rankingu jest obecnie trzeci.

W najbliższej kolejce, która może zadecydować o mistrzowskim tytule tj. 11 kwietnia, ekipy Borusii Dortmund i Bayernu Monachium zmierzą się ze sobą na Signal Iduna Park.