MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

LGP w skokach czas zacząć

Dawid Bożek
Dawid Bożek
Już cztery miesiące minęły od ostatniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich, a kibice ponownie mogą zacierać ręce na rywalizację najlepszych zawodników w tej dyscyplinie sportu. W ten weekend zawody LGP w Wiśle.

Rodzinne miasto Adama Małysza po raz drugi w historii letniego Pucharu Świata powita czołowych skoczków narciarskich. Rok temu na skoczni w Malince odbył się konkurs rozgrywany w ramach Lotos Poland Tour (turnieju inaugurującego Letnią Grand Prix w skokach, rozgrywanego na trzech polskich obiektach – w Szczyrku, Zakopanem i Wiśle). Jednak w tym roku jednak ani Szczyrku ani Zakopanego nie zobaczymy w kalendarzu letnich zawodów w skokach narciarskich. Dlaczego taka strategia? Na to pytanie spieszy z odpowiedzią Walter Hoffer.

„W tym roku nie odbędą się zawody LGP w Szczyrku, ponieważ Polski Związek Narciarski odpowiedział się za dwoma konkursami w Wiśle. Brak letnich konkursów w Zakopanem to długoterminowa strategia, która zakłada, że na miejsce letnich zawodów wybieramy miejscowości, w których nie odbywają się żadne zawody Pucharu Świata w zimie i vice versa" – tłumaczy dyrektor Pucharu Świata.

Na skoczni im. Adama Małysza zostaną rozegrane dwa konkursy. 20 lipca skoczkowie będą rywalizować drużynowo, a dzień później indywidualnie. Organizatorzy spodziewają się reprezentantów 17 państw. Nie zabraknie, rzecz jasna, Austriaków, Norwegów, Niemców, Czechów, Finów, Rosjan, a nawet Japończyków, którzy ostatnio rzadko pojawiali się na europejskich zawodach w ramach Letniej Grand Prix. By jak najwięcej osób mogło podziwiać najlepszych skoczków świata, przygotowano 12 tysięcy wejściówek na dwa dni konkursowe. Bilety można nabyć w sprzedaży internetowej za pośrednictwem strony kupbilet.pl, w sklepie „Wiślaczek” w Wiśle przy Placu Hoffa 2, a także pod samą skocznią.

Zawody w Wiśle zainaugurują dziewiętnastą już edycję Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Dotychczas najwięcej zwycięstw w generalnej klasyfikacji tego cyklu odnieśli ex aequo Adam Małysz i Thomas Morgenstern (po trzy razy).

Kto faworytem?

Na belce startowej skoczni w Wiśle zobaczymy Andersa Bardala, Toma Hilde, Roberta Kranjca, Simona Ammanna czy Kamila Stocha. Wygląda więc na to, że właśnie oni zdają się być głównymi faworytami do zwycięstwa w zawodach. Kto wie jednak, czy niespodziankę sprawią zawodnicy, którzy w ostatnich konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego spisywali się świetnie (mowa tu o Peterze Prevcu, Davidzie Zaunerze czy choćby naszym Dawidzie Kubackim).

Nie wszystko wydaje się jednak takie oczywiste. Pierwszym powodem, dla którego nie powinniśmy brać tych skoczków pod uwagę jako murowanych kandydatów do zwycięstwa, jest kwestia przygotowania poszczególnych zawodników (bądź reprezentacji) do sezonu letniego. Część z nich bowiem postanawia skupić się definitywnie na sezonie letnim (Kamil Stoch już zadeklarował absencję podczas konkursów w Hinterzarten i Courchevel, podobnie Austriacy, którzy na wiślańskie zawody wystawią swój rezerwowy skład – bez Thomasa Morgensterna, Gregora Schlierenzauera czy Andreasa Koflera).

Drugą kwestią jest nowy regulamin, dotyczący kombinezonów, które po raz pierwszy w zawodach zostały użyte pod koniec czerwca podczas konkursów Pucharu Kontynentalnego w Stams, a już zdążyły uprzykrzyć życie niejednym zawodnikom i ich drużynom. Chodzi tu o zmniejszenie tzw. tolerancji stroju skoczka (czyli różnicy pomiędzy wymiarami kombinezonu a wymiarami ciała zawodnika), która od tej pory ma wynosić 0 cm. Oznacza to, że nowy „uniform” musi idealnie przylegać do ciała sportowca. Choć zmiana ta ma na celu zamknięcie ekipom drogi do jakiejkolwiek manipulacji przy sprzęcie, a także wyrównanie szans poszczególnych zawodników, mówi się, że nowe kombinezony mogą faworyzować skoczków mniej agresywnych w locie, ale przede wszystkim dzięki zmniejszonej powierzchni nośnej spowodują skrócenie lotu. Ponadto powoli trzeba będzie przywyknąć do licznych dyskwalifikacji zawodników z powodu niezgodnego z regulaminem stroju (podczas wspomnianych wyżej zawodów w Stams zdyskwalifikowano aż szesnastu uczestników).

Obniżać belkę? Zadecyduje o tym trener

Jeśli już mowa o zmianach, oprócz wspomnianych wyżej nowych kombinezonów, korekcie w regulaminie sportowym Międzynarodowej Federacji Narciarskiej uległy zasady dotyczące ustalania długości rozbiegu. Od tej pory to trener przed skokiem swojego zawodnika będzie miał prawo do obniżenia najazdu poprzez naciśnięcie specjalnego czerwonego przycisku. Mimo że FIS ma na względzie bezpieczeństwo skoczków, trener polskiej kadry, Łukasz Kruczek, nie do końca akceptuje ten ruch.

„Jak to oceniać? Myślę, że przede wszystkim jest to przerzucenie odpowiedzialności na trenerów w sytuacjach kiedy rozbieg jest za wysoki. Wiele razy się zdarzało, że część trenerów chciała obniżania rozbiegu dla bezpieczeństwa zawodników. Myślę jednak, że z punktu widzenia sprawności przeprowadzania zawodów to nie jest dobry pomysł i może być z tym sporo zamieszania. Poza tym uważam, że to należy do obowiązków jury" – uważa polski szkoleniowiec w rozmowie z Skijumping.pl.

Panie na start!

Oprócz tego w kalendarzu Letniej Grand Prix znalazło się miejsce dla rywalizacji mixtów, czyli tzw. drużyn mieszanych, w skład których wchodzić będzie dwoje mężczyzn i dwie kobiety. Będzie to przedsmak tego, co wydarzy się podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Val di Fiemme. Tymczasem już wkrótce kibice będą mieli okazję zobaczyć ten rodzaj zawodów w wydaniu letnim. Konkursy mixtów odbędą się 14 sierpnia w Courchevel (Francja) i 18 sierpnia w Hinterzarten (Niemcy). Skoro mowa o kobiecych skokach, sezon 2012 będzie pierwszym, w którym panie będą rywalizować o miano najlepszej skoczkini lata.

Plan zawodów w Wiśle

Czwartek, 19 lipca
15:00 – dwie serie treningowe
17:30 – kwalifikacje

Piątek, 20 lipca
19:00 – seria próbna
20:20 – I seria
21:00 – seria finałowa

Sobota, 21 lipca
16:00 – seria próbna
17:00 – I seria
18:15 – seria finałowa

Kalendarz Letniej Grand Prix mężczyzn

20.07.2012 Wisła (POL) - Konkurs drużynowy
21.07.2012 Wisła (POL) - Konkurs indywidualny
14.08.2012 Courchevel (FRA) - Konkurs drużynowy (mixty)
15.08.2012 Courchevel (FRA) - Konkurs indywidualny
18.08.2012 Hinterzarten (GER) - Konkurs drużynowy (mixty)
19.08.2012 Hinterzarten (GER) - Konkurs indywidualny
25.08.2012 Hakuba (JPN) - Konkurs indywidualny
26.08.2012 Hakuba (JPN) - Konkurs indywidualny
22.09.2012 Ałmaty (KAZ) - Konkurs indywidualny
23.09.2012 Ałmaty (KAZ) - Konkurs indywidualny
30.09.2012 Hinzenbach (AUT) - Konkurs indywidualny
03.10.2012 Klingenthal (NIE) - Konkurs indywidualny

Kalendarz Letniej Grand Prix kobiet

14.08.2012 Courchevel (FRA) - Konkurs drużynowy (mixty)
15.08.2012 Courchevel (FRA) - Konkurs indywidualny
17.08.2012 Hinterzarten (GER) - Konkurs indywidualny
18.08.2012 Hinterzarten (GER) - Konkurs drużynowy (mixty)
22.09.2012 Ałmaty (KAZ) - Konkurs indywidualny
23.09.2012 Ałmaty (KAZ) - Konkurs indywidualny

Znajdź nas na Google+
[iframe width="600" height="180"]https://www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FWiadomosci24&width=600&height=180&colorscheme=light&show_faces=true&border_color&stream=false&header=false&appId=257541850952439" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:600px; height:180px;" allowTransparency="true"[/iframe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto