Lillehammer. Małysz na podium, wygrał Ammann

Adam Małysz.
W rozegranych dzisiaj zawodach PŚ w fińskim Lillehammer zwyciężył Szwajcar Simon Ammann, zapewniając sobie tym samym Kryształową Kulę. Drugie miejsce zajął Austriak Gregor Schlierenzauer a trzecie prowadzący po pierwszej serii Adam Małysz.

W pierwszej serii najdłuższy skok w konkursie oddał lider biało-czerwonych Adam Małysz.

Polak dotknął zeskoku na 135. metrze i wyprzedzał Simona Ammanna (135 m) o zaledwie 1.4 pkt. Trzecie miejsce zajmował Gregor Schlierenzauer (132 m), który mimo iż po wtorkowym słabszym występie stracił szanse na obronę Kryształowej Kuli zdobytej w zeszłorocznym sezonie. Czwarte miejsce zajmował wczorajszy zwycięzca kwalifikacji Austriak David Zauner. Piąty był Thomas Morgenstern.

Druga seria konkursu zapowiadała się niezwykle emocjonująco, ponieważ różnice pomiędzy czołowymi zawodnikami były bardzo małe i o zwycięstwie miały zadecydować skoki w serii finałowej.

Z pozostałej trójki Polaków najlepiej zaprezentował się Kamil Stoch, który po skoku na odległość 119,5 m zajmował 19. miejsce. Pozostałej dwójce skoczków Stefanowi Huli i Łukaszowi Rutkowskiemu nie udało się awansować do drugiej serii. Hula skoczył 118,5 m i został sklasyfikowany na 35. pozycji. Rutkowski uzyskał tylko 109 m i zajął ostatecznie odległe 45. miejsce.

W drugiej serii Ammann nie pozostawił złudzeń, rywalom. Skacząc tuż przed Małyszem pokazał wielką klasę i wylądował na 133,5 m. Było wiadomo, że orzeł z Wisły musi skoczyć bardzo daleko jeśli chce zdetronizować niesamowitego Szwajcara.

Niestety nie udało się tego dokonać. Polak wylądował o sześć metrów bliżej i popełnił lekki błąd przy lądowaniu, w wyniku czego uplasował się ostatecznie na trzeciej pozycji, wyprzedzony jeszcze przez "Schliriego". A szczęście było bardzo blisko.

Na czwartej pozycji dzisiejszy konkurs ukończył rewelacyjny Austriak David Zauner.
Piata lokatę zajął Thomas Morgenstern. Drugi z Polaków w serii finałowej Kamil Stoch po bardzo dobrym skoku (130 m) awansował o dziewięć pozycji i ostatecznie zajął wysokie 10. miejsce.

Po dzisiejszym konkursie wiadomo już ze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2009/10 odbierze w niedzielę po finałowych zawodach w Oslo Szwajcar Simon Ammann. Drugie miejsce zajmuje obecnie i utrzyma je do końca sezonu Gregor Schlierenzauer. Trzecią pozycje również niezagrożoną zajmuje Morgenstern. Adam Małysz wyprzedził dzisiaj w klasyfikacji generalnej PŚ Austriaka Wolfganga Loitzla i awansował na 5. pozycję.

Już w niedzielę na nowej skoczni w Oslo-Holmenkollen odbędą się finałowe zawody Pucharu Świata. Trzymajmy mocno kciuki i dmuchajmy w telewizory aby Adam poleciał wreszcie po upragnione zwycięstwo.

Początek zawodów o godzinie 13.45. Transmisję na żywo przeprowadzi TVP Sport oraz TVP1.