Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listopadowe Zaduszki

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Cmentarz w Święto Zmarłych i Zadusznych
Cmentarz w Święto Zmarłych i Zadusznych Henryk Czechowski
Do polskiej tradycji należy obchodzenie w drugi dzień listopada "Dnia Zadusznego". Mimo, że według kalendarza jest to dzień roboczy, wiele osób w wolnej chwili odwiedza groby swoich bliskich.

Początki obchodów tego święta pochodzą według dokumentów z XII wieku. Natomiast w XV wieku było ono już znane i obchodzone na terenie całej ówczesnej Polski. Co prawda, już w 998 roku, jako przeciwwagę dla obrządków pogańskich czczenia swoich zmarłych, opat z Cluny uznał aby dzień po "Wszystkich Świętych" był dniem modlitw za dusze zmarłych.

"Dzień Zaduszny" jest chrześcijańskim świętem wspomnienia wiernych, którzy zmarli. Natomiast w Polsce zwyczajowo dzień 2 listopada to "Zaduszki". W polskim kościele katolickim to ważne święto, w tym dniu
obowiązkowo wspominamy wszystkich zmarłych. Odprawiane są w kościołach specjalne wspominkowe nabożeństwa.

W świetle nauki kościoła katolickiego, w tym dniu wspiera się przez modlitwę duchowo wszystkich zmarłych, a zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, a ich dusze przebywają w czyśćcu, który jest "przedsionkiem nieba".

Natomiast nasuwają się refleksje po pierwszym listopada, czyli "Święcie Zmarłych", ile bezimiennych oraz zapomnianych i zaniedbanych grobów jest jeszcze w naszym kraju. W PRL-u, przed 1 listopada, wojsko, harcerze oraz różne organizacje, starały się zadbać szczególnie o groby ofiar II wojny światowej.

Dzisiaj różnie bywa z dbaniem o cmentarze zapomniane. Tylko nieliczne osoby i organizacje, przy małym zewnętrznym wsparciu finansowym, starają się opuszczone i zapomniane cmentarze zachować dla potomnych.

Spacerując po cmentarzach, można znaleźć wiele smutnych zaniedbanych grobów bez tabliczek, informujących kto tam spoczywa. Jest wiele współczesnych grobów z tabliczkami przykładowo "NN mężczyzna", "NN kobieta", gdzie spoczywają ludzkie szczątki znalezione w różnych miejscach.

Jest coraz więcej grobów osób bezdomnych, za życia egzystujących w beznadziei.
Natomiast w polskiej kulturze, znalazło się miejsce dla kremacji zwłok, zamiast tradycyjnego pochówku. Już do normalności należą katakumby lub specjalne ściany, w których są nisze na urny. Niestety, w wielu, nawet największych miastach brak odpowiednich miejsc do kremacji zwłok.

Wchodzi też na polski rynek, amerykański system cmentarny i chowanie zmarłych, który polega na tym, że jest jedynie pionowa płyta nagrobna. Zamiast poziomego nagrobka ziemnego, powstaje zielony pas zieleni, w miejsce poziomych nagrobków. Taki system, co prawda nie przynosi oszczędności w powierzchni cmentarnej ale ułatwia całoroczne utrzymanie miejsc ziemnego pochówku zmarłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto