MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Litwa. Polskie nazwiska muszą być zapisane tylko po litewsku

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Obraz upamiętniający unię krewską
Obraz upamiętniający unię krewską Wikipedia
Sąd Najwyższy na Litwie orzekł, że imiona i nazwiska w oficjalnych dokumentach muszą być zapisywane jedynie po litewsku.

Mieszkający na Litwie Polacy walczą od ponad 20 lat o możliwość pisowni swoich imion i nazwisk po polsku oraz o podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości wspólnie zamieszkiwanych z Litwinami. Mimo że w traktacie polsko-litewskim z 1994 roku jest zapis o uregulowaniu pisowni imion i nazwisk w osobnym porozumieniu nie został on do tej pory zrealizowany.

Sprawę do Sądu Najwyższego w tej sprawie wniosła obywatelka Litwy, która wyszła za mąż za Australijczyka, a której nazwisko w paszporcie zostało zapisane litewskimi literami - zamiast "W" - "V". Sąd orzekł, że imiona i nazwiska będą mogły również zostać zapisane w innym języku, ale nie na pierwszej stronie dokumentu. Podkreślił, że po przygotowaniu nowych uregulowań prawnych, dane te będą mogły być pisane również w innym języku, ale nie na pierwszych stronach pism oficjalnych.

Sąd przypomniał, że 14. artykuł Konstytucji Republiki Litewskiej stanowi, iż językiem państwowym jest litewski i dlatego nazwiska obywateli Litwy mają być pisane wyłącznie według pisowni litewskiej. W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Juozas Bernatonis zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego z prośbą, by wyjaśnił, czy pisownia nazwisk nie po litewsku byłaby sprzeczna z ustawą zasadniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto