Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź. Do wzięcia 100 mln na szkolnictwo zawodowe w regionie

Redakcja
W czwartek 18 lutego odbyło się spotkanie informacyjne w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Kolejne już niedługo w Piotrkowie Trybunalskim.
W czwartek 18 lutego odbyło się spotkanie informacyjne w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Kolejne już niedługo w Piotrkowie Trybunalskim. Daniel Siwak
W latach 2007 - 2010, dofinansowano 49 projektów dotyczących szkolnictwa zawodowego, na łączną kwotę 25 milionów złotych. W 2011 roku ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w naszym województwie do rozdania jest kolejnych 100 milionów złotych.

Jeszcze kilka lat temu przekonywano, że najważniejsze dla edukacji jest liceum ponieważ daje wykształcenie ogólnokształcące. W mniejszym stopniu stawiano na naukę zawodu. Zawodówki przez część młodych ludzi były traktowane jako ostateczność. Kiedy z Polski zaczęli wyjeżdżać młodzi fachowcy, tych którzy dopiero uczyli się zawodu wcale nie przybywało. Pojawiła się mroczna wizja, iż wkrótce w kraju zabraknie hydraulików, elektryków czy budowlańców.

Podobna sytuacja zaistniała także w Łodzi oraz regionie, technika i szkoły zawodowe stawały się co raz bardziej puste, a niektórym groziła likwidacja. W 2007 roku, wraz z nowym programowaniem środków unijnych, pojawiła się możliwość skorzystania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie 9.2 - podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, pozwoliło doinwestować ten obszar szkolnictwa.

W województwie łódzkim do 2010 roku, dofinansowano 49 projektów szkolnictwa zawodowego, za łączną kwotę 25 milionów złotych. W 2011 roku ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, do rozdania jest kolejnych 100 milionów złotych.

Na co stawia Unia przy rozpatrywaniu wniosków? Mile widziane są efektywne programy doradztwa edukacyjno-zawodowego, wyposażanie szkół zawodowych w nowoczesne materiały dydaktyczne czy wdrażanie nowych, innowacyjnych form nauczania. Minimalna wartość projektu musi wynosić 50 tys. złotych natomiast maksymalna 1,5 mln złotych, przy czym nie może on trwać dłużej niż dwa lata.

Jednak mino dobrych wyników przez ostatnie trzy lata, powiaty województwa łódzkiego dzieli wielka przepaść jeśli chodzi o intensywność wsparcia. I tak na czele zestawienia uplasował się powiat brzeziński z 200-procentową skutecznością, na drugim miejscu ex aequo są powiaty łęczycki i poddębicki (100 proc), natomiast pierwszą trójkę zamyka powiat zduńskowolski (80 proc.). Miasto Łódź znalazło się na szóstym miejscu z wynikiem 60.61 proc. Zestawienie z zerowym wynikiem zamyka miasto Piotrków Trybunalski i powiat piotrkowski oraz powiaty radomszczański, kutnowski oraz pajęczański.

W województwie jest kilka przykładów dobrych praktyk w obszarze projektów dla szkolnictwa zawodowego. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 12 w Łodzi - za prawie 740 tys. złotych realizuje projekt "Laboratorium mody". Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6 w Łodzi - za ponad 445 tys. złotych prowadzi projekt "Od placka drożdżowego do tortu weselnego, czyli od ucznia do mistrza", natomiast Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim stawia na wizaż. "Szkoła stylizacji i wizażu" to ich projekt, na którego realizacje otrzymali ponad 167 tys. złotych.

O szkolnictwie zawodowym w regionie oraz możliwościach jakie dają środki unijne rozmawiałem z Marcinem Bugajskim, członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego.

W porównaniu z poprzednim okresem, kwota stu milionów złotych, to bardzo ogromne pieniądze dla szkolnictwa zawodowego w regionie.
Jest to suma większa, niż przeznaczana przez ostatnie trzy lata w tym zakresie. Mam nadzieję, że nasze działania promocyjne spowodują zasypanie nas wnioskami. To bardzo ważne aby nasze szkolnictwo zawodowe jak najszybciej wykonało ten skok do przodu. Inaczej będzie na tym tracić.

Ale czy tak nagle wszyscy rzucą się do składania wniosków na środki unijne?
- Myślę, że dotychczasowa ich niechęć do aplikowania wynikała z niewiedzy. Zapewniamy, że ta wiedza będzie dostępna i pełna. Te powiaty, które nie złożą wniosków, nie będą chciały powalczyć o te pieniądze, same sobie będą ograniczać walory konkurencyjności.

Zapewnia Pan, że dostęp do wiedzy będzie. To dlaczego poza konkurencyjnością, zawodówki powinny starać się o środki?
- Jeśli okaże się, że powiaty, w których procent aplikowania o środki jest znikomy, a one się nie obudzą, to może się tak zdarzyć, że środki finansowe będą musiały iść do tych powiatów, które są aktywniejsze. Jest to ogromna szansa na dofinansowanie szkoleń dla nauczycieli, stażów dla uczniów czy współpracy z przedsiębiorcami.

Wiemy już że środki są, że jest ich sporo. Wiemy dlaczego szkoły zawodowe powinny aplikować. To zapytam jak Urząd Marszałkowski zamierza pomóc w tej sprawie?
- Po pierwsze mamy ROEFS-y, czyli Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego w województwie. Po drugie będziemy robić dalsze konferencje tego typu w podregionach. Wszędzie tam będziemy promowali ten temat i ten pomysł. Po trzecie zawsze można przyjść do naszego punktu informacyjnego PO KL i tam zasięgnąć rady.

Za chwilę Niemcy otworzą swój rynek pracy. Nie boicie się, że część świeżo wyszkolonych fachowców ucieknie tam za pracą?
- To, że zwiększa się konkurencyjność międzynarodowa to jest sprawa oczywista. Jednak te projekty, o których tutaj mówimy to też możliwość opracowania planów rozwoju szkół czy szkolenia. Każde nowe szkolenie to impuls do pozostania w pracy. Myślę, że będzie duże zainteresowanie tym konkursem i do końca roku ta kwota będzie rozdysponowana.

Kalendarz naboru wniosków
- Działanie 9.2
20 stycznia - 28 lutego 2011 roku
20 sierpnia - 30 września 2011 roku

- Działanie 9.2 (projekty ponadnarodowe i innowacyjne)
1 kwietnia - 31 maja 2011 roku

Czytaj także:
- Łódź. Gimnazjalistów targi zawodowe nie obchodzą
- Kiedy u nas snuje się plany modernizacji szkolnictwa zawodowego...
- Wiadomości24.pl patronem medialnym Łódzkich Targów Edukacyjnych 2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto