Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź: Na emeryturze pora na wolontariat!

Redakcja
materiały prasowe
materiały prasowe Regionalne Centrum Wolontariatu w Łodzi
Zakończenie pracy zawodowej i przejście na emeryturę to dobry moment na zaangażowanie się w działalność społeczną - na przykład wolontariat.

Krajem, w którym ruch wolontarytyczny jest silny, są Włochy. Przykładem potwierdzającym tą tezę była aktywność wolontariuszy po trzęsieniu ziemi w Abruzji, które na łamach serwisu Wiadomości24.pl opisywała Anna Smolińska. Z różnymi trendami, jeśli chodzi o działalność społeczną jest tak, że kiedy w Europie są już na porządku dziennym to w Polsce dopiero się upowszechniają.

Tak właśnie jest w przypadku wolontariatu wśród osób po 50. roku życia. Pierwsze szersze działania zmierzające do poszerzenia wiedzy na temat idei wolontariatu wśród osób z tej grupy, rozpoczęło Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu w 2007 roku. Od marca tego roku podobny projekt pt. "Wolontariusz 50 plus na piątkę z plusem" realizuje Regionalne Centrum Wolontariatu w Łodzi.

Nie chcą być potrzebni innym?

Ze statystyk Regionalnego Centrum Wolontariatu w Łodzi wynika, że pod koniec 2008 roku, na ponad 1380 zarejestrowanych w bazie działających wolontariuszy, zaledwie 59 to tzw. osoby "50 plus". Niestety aż 16 osób z tej grupy - mimo rejestracji - nie podjęło żadnej pracy wolontarystycznej.

- Monitorując nasze corocznie statyki dotyczące aktywności wolontariuszy w Łodzi zauważyliśmy, że z pośród studentów, licealistów oraz osób aktywnych zawodowo, najmniej jest osób powyżej 50 lat - powiedział serwisowi Wiadomości24.pl Radosław Szamrej, koordynator projektu. - To oczywiście było bodźcem do stworzenia takiego projektu a możliwość jego zrealizowana dał nam Europejski Fundusz Społeczny, który promuje aktywizacje osób "50 plus" - dodaje Szamrej.

Wolontariusz 50 plus, na piątkę z plusem

Projekt realizowany przez łódzkie stowarzyszenie składa się z dwóch części. Pierwsza część ma charakter typowo informacyjny. Na początku maja rozpoczął się cykl spotkań w organizacjach i instytucjach skupiających osoby po 50. roku życia, np. uniwersytety trzeciego wieku, kluby osiedlowe, związki emerytów i rencistów czy domy kultury. Każdy z uczestników otrzymuje pakiet materiałów informacyjnych, z których dowiedzieć się może więcej o wolontariacie.

Druga część ma charakter typowo promocyjny. Pod koniec kwietnia pod hasłem "Doświadczenie, umiejętności i nowe znajomości - wolontariat 50 plus" ruszyła kampania społeczna. W lokalnych stacjach telewizyjnych i radiowych emitowane są spoty promocyjne, w lokalnej prasie w każdy poniedziałek i piątek pojawiają się reklamy, a na 75 miejskich przystankach dodatkowo citylighty. Na wrzesień planowany jest także specjalny dodatek poświęcony wolontariatowi. A na zakończenie projektu przewidziane jest seminarium, gdzie wraz z ekspertami, wolontariuszami "50 plus" podsumowany będzie siedmiomiesięczny okres realizacji projektu.

Wesołe jest życie staruszka?

Kiedyś takie słowa mogliśmy usłyszeć w jednej z reklam firmy ubezpieczeniowej. Ale jak naprawdę wygląda codzienność osób "50 plus"? Okazuje się, że poza osobami, które nadal są aktywne zawodowo, część nie siedzi wcale w domu. Spora liczba osób pojawiająca się na spotkaniach informacyjnych to słuchacze łódzkich uniwersytetów trzeciego wieku.

- Podczas spotkań informacyjnych można zauważyć wyraźne zainteresowanie tematyką wolontariatu. Zawsze po ich zakończeniu mamy mnóstwo pytań od uczestników dotyczących możliwości zaangażowania się w wolontariat - opowiada Aneta Biernacka, asystent koordynatora projektu. - Na dzień dzisiejszy odbyło się już kilkanaście spotkań, a w planach mamy co najmniej osiem kolejnych - dodaje Biernacka.

Gdzie można działać?

Osoby "50 plus" mogą działać wszędzie tam, gdzie pomoc wolontariuszy jest potrzebna. Na przykład mogą organizować zajęcia dla dzieci, udzielać korepetycji w szkołach lub domach dziecka czy pisać projekty. Innym z takich przykładów może być też wolontariat biurowy. Jest to jeden z obszarów promowanych w ramach kampanii społecznej "Doświadczenie, umiejętności i nowe znajomości - wolontariat 50 plus".

- Działalność wolontarystyczna pozwala kreatywnie zagospodarować czas wolny na emeryturze - mówi Teresa Grzelczak, promująca wolontariat biurowy. - Wolontariat pozwala zdobywać nowe umiejętności, daje szansę na zdobywanie nowych znajomości, przyjaźni. Poza tym praca wolontarystyczna daje mi wiele satysfakcji i uskrzydla mnie - dodaje.

Opieka nad osobami starszymi poprzez wolontariat w Domu Pomocy Społecznej to drugi z obszarów, jaki promowany jest w ramach kampanii.
- Będąc słuchaczką uniwersytetu trzeciego wieku zdałam sobie sprawę, że posiadam jeszcze chwilę wolnego czasu. Chciałam pokazać, że osoby na emeryturze mogę służyć innym pomocą i doświadczeniem - tłumaczy Krystyna Gaudyn, promująca wolontariat w DPS. - Osoby "50 plus" posiadają ogromne doświadczenie życiowe, zmniejszoną ilość codziennych obowiązków i zakończony etap zawodowy. To pozwala zaangażować się w pomoc innym - dodaje.

Jak zostać wolontariuszem?

Każdy - bez względu czy jest studentem czy emerytem - może zostać wolontariuszem. Pierwszym krokiem do tego jest ukończenie trzygodzinnego szkolenia pt. "Dlaczego warto być wolontariuszem?". Szkolenia odbywają się co dwa tygodnie w czwartek, między 16 a 19. Najbliższy termin to 4 czerwca.

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy zapisać się pod numerem telefonu 042 633-58-97 lub pod numerem infolinii 0800-300-594.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto