Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź: Nadchodzi Festiwal Dialogu Czterech Kultur 2009

Redakcja
Biuro prasowe Festiwalu Dialogu Czterech Kultur
Parkour w postindustrialnej przestrzeni, czy piknik pod gołym niebem połączony z grillem, pokazami filmowymi i wspólnym śniadaniem o poranku. To tylko kilka propozycji jakie będziemy mogli zobaczyć podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

"Gdzie ty mieszkasz?" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Podczas środowej konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły kilku najważniejszych wydarzeń festiwalowych w tym roku.

W sali konferencyjnej Grand Hotelu prócz dziennikarzy pojawił się: nowa rzeczniczka "FD4K" Monika Wąsik, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, prezes Fundacji Dialogu Czterech Kultur Barbara Knychalska, dyrektor Miasta Dialogu Katarzyna Knychalska oraz dyrektorzy artystyczni Agata Siwiak i Grzegorz Niziołek.

Jak czytamy w materiałach informacyjnych, program festiwalu rozpisany został na trzy strefy - strefę wojenną, ziemie obiecane i wolną strefę, które oświetlają różne aspekty fenomenu terytorium: dotyczą kolejno historii i pamięci, marzeń o lepszym świecie czy wreszcie przestrzeni rewolucji i wyzwolenia. Temat terytorium pozwala zastanowić się, w jaki sposób historia i pamięć wpływają na indywidualność miasta.

- W ubiegłym roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur zmienił swoją formułę. Jak państwo zauważyli po raz pierwszy festiwalowi towarzyszył motyw przewodni. W trakcie prezentowaliśmy koncerty, wystawy. Łącznie około 56 wydarzeń - podsumowała Barbara Knychalska. Poprzednia edycja cieszyła się nie tylko zainteresowaniem dziennikarzy (ukazało się ponad 300 informacji w mediach lokalnych i ogólnopolskich), ale także widzów (25 tys. odwiedzających).

- Festiwal, który dziś jest prezentowany w swojej tegorocznej edycji stał się taką wyraźną wizytówką naszego miasta. Dziś trudno sobie wyobrazić Łódź bez tego wydarzenia - podkreślał podczas konferencji prezydent Jerzy Kropiwnicki. - Sądzę, że gdyby zapytać kogokolwiek z mieszkańców od kiedy funkcjonuje on w Łodzi jest, ludzie odpowiadaliby, że co najmniej od kilkudziesięciu lat - dodał włodarz miasta. A należy wspomnieć, że Festiwal Dialogu Czterech Kultur powstał w 2002 roku z inicjatywy nieżyjącego już Witolda Knychalskiego, prezesa Towarzystwa na Rzecz Dialogu Kultur "Łódź - Ziemia Przyszłości".

- Taką niezwykle ważną ideą podczas konstruowania programu festiwalu są nasze własne produkcje i koprodukcje. Kiedy od razu przyjechaliśmy z Grzegorzem (Niziołkiem - przyp. autora) do Łodzi, od razu zafascynowaliśmy się tym miastem - opowiadała Agata Siwiak, dyrektor artystyczny Festiwalu.

W programie tegorocznej edycji mamy ponad trzydzieści rożnych imprez, które podzielone zostały na pięć kategorii: teatr+performance, sztuki wizualne, muzyka, kino oraz konteksty. Mniejsza liczba punktów programu wynika z tego, iż organizatorzy stawiają jak zwykle na ich jakość, a nie na ich ilość. Mimo tego każdy z gości festiwalu znajdzie coś dla siebie.

I tak na przykład w poniedziałek 7 września w Toya Sound Studion zaprezentowany zostanie spektakl Krystiana Lupy "Factory 2". Spektakl jest ahistoryczną, zbudowaną na zasadzie improwizacji, fantazją na temat osoby Andy'ego Warhola, jego Srebrnej Fabryki oraz ludzi, którzy się przez nią przewijali i współtworzyli jej mit. Dotyczy to zarówno przedstawionych wydarzeń, jak i scenicznych postaci, będących wariacjami na temat rzeczywistych, utrwalonych w legendzie bywalców Fabryki.

Od 10 do 12 września o godzinie 21.00, w fabryce Karola Scheiblera (d. Uniontex), odbędzie się przedstawienie pod znanym wszystkim łodzianom tytułem "Ziemia Obiecana". Reżyserii i opracowania muzycznego podjął się znany twórca Jan Klata. Jest to koprodukcja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i Teatru Hebbel am Ufer z Berlina. "Ziemia obiecana" nie jest na pewno przedstawieniem o mieście - molochu, wielkiej, rozrastającej się i dynamizującej Łodzi i każdym innym. Więc o czym ono będzie?
Widać, że w porównaniu z poprzednimi edycjami program ciekawie ewaluuje. Choć bez znaczenia dla całokształtu pozostaje spora ilość imprez biletowanych. Tegoroczna edycja kosztowała ponad 2,5 mln złotych. A część środków pochodzi od Urzędu Miasta Łodzi, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwalu Dialogu Czterech Kultur na najbliższe dni

Bezpłatne wejściówki na dwudniowy projekt "Zobaczyć Gorgone. Holokaust, nazizm a problem obrazowania" można odebrać w trakcie trwania festiwalu w Centrum Prasowym w Hotelu Grand w godz. 12.00-20.00 oraz Punkcie Informacyjnym na Rynku Manufaktury.

Zgłoszenia na warsztaty dla dzieci "Baśnie romskie" przyjmowane są pod adresem: [email protected]. Bilety dostępne są na terenie całej Polski w sieci salonów Empik oraz w sieci punktów Eventim i na stronie www.eventim.pl.

5.09.2009 SOBOTA

11.00-13.30, 14.00-16.30: "Baśnie romskie" warsztaty dla dzieci (wstęp wolny)
17.00-06.00: Anabasis. Rytuały powrotu do domu- wernisaż i inauguracja festiwalu (wydarzenie biletowane: 10 zł)
21.00-23.00: koncert Kočani Orkestar i Boom Pam (wstęp wolny)

6.09.2009 NIEDZIELA

10.00-24.00: projekt Georga Nussbaumera "Barkarola" – dzień 1 (wstęp wolny)
11.00-13.30, 14.00-16.30: "Baśnie romskie" warsztaty dla dzieci (wstęp wolny)
19.00-21.00: przegląd filmów Ariego Folmana "Made in Izrael" (wydarzenie biletowane: 12 zł)

7.09.2009 PONIEDZIAŁEK

10.00-24.00: projekt Georga Nussbaumera "Barkarola"- dzień 2 (wstęp wolny)
17.00-01.00: spektakl "Factory 2"– zbiorowa fantazja inspirowana twórczością Andy'ego Warhola (wydarzenie biletowane: 80 zł)
19.00-21.00: przegląd filmów Ariego Folmana "Walc z Baszirem" (wydarzenie biletowane: 12 zł)

8.09.2009 WTOREK

10.00-24.00: projekt Georga Nussbaumera "Barkarola" - dzień 3 (wstęp wolny)
13.00-14.30: spotkanie z Krystianem Lupą (wstęp wolny)
18.00-21.00: przegląd filmów Ariego Folmana "Materia odpowiedzialna za miłość" (wydarzenie biletowane: 12 zł)

9.09.2009 ŚRODA

10.00-24.00: projekt Georga Nussbaumera "Barkarola" - dzień 4 (wstęp wolny)
17.00-19.00: projekt "Pamięć o Holokauście w przestrzeniach miejskich. Berlin-Łódź-Warszawa-Lwów" - pokaz fotografii Piotra Piluka połączony ze spacerem po Łodzi (wstęp wolny)
19.30-20.30: "Kark!" - pokaz prac wideo Wiktora Skoka (wstęp wolny)
20.30-21.30: projekt Georga Nussbaumera "Barkarola" - koncert Cristiny Ascher (wydarzenie biletowane: 25 zł)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto