Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź. Ostatni dzwonek, aby zadbać o czworonoga w sylwestra!

Redakcja
Jest to już ostatni dzwonek, aby właściwie zadbać o swoich czworonożnych przyjaciół w ten ostatni dzień roku.
Jest to już ostatni dzwonek, aby właściwie zadbać o swoich czworonożnych przyjaciół w ten ostatni dzień roku. Daniel Siwak
Na piętnastu zapytanych właścicieli czworonogów w Łodzi, zaledwie pięciu powiedziało, że przed sylwestrem idą ze swoimi pupilami do weterynarza. Pozostali twierdzą, że ich czworonogi jakoś zniosą tę noc. Czyżby?

Kolejny sylwester już w piątek. O północy pożegnamy stary 2010, a powitamy nowy 2011 rok. Na niebie rozbłysną tysiące kolorowych fajerwerków, które cieszyć będą nasze oczy. Jednak pamiętajmy, że to co nas tak bardzo cieszy, niekoniecznie ucieszyć może naszych czworonożnych pupili!

Tak samo jak my szykujemy się na ten dzień. Szukamy odpowiedniego miejsca do zabawy, kupujemy kreacje i w końcu idziemy na sam bal czy do znajomych. Również powinniśmy naszykować nasze psy i koty na nadejście nowego roku. Jak to zrobić? Nic prostszego, jeszcze czas, aby odwiedzić weterynarza.

- Każdy zwierzak zachowuje się inaczej. Są zwierzęta, które nie stresują się taką sytuacją, a są takie, które wręcz umierają ze strachu. Trzeba pamiętać, że czworonogi mają bardziej wyczulony słuch niż człowiek - tłumaczy Jolanta Kwiatkowska z lecznicy weterynaryjnej "Futrzak" w Łodzi.

Lekarze przypominają, że nie wolno uspokajać zwierzaków lekami kupowanymi na własną rękę, w tym takimi dostępnymi bez recepty. Dawkowanie jakichkolwiek leków niedostosowanych do rasy, wagi, wieku czy stanu zdrowia psa lub kota, mogą bardzo zaszkodzić. Czasem również zabić!

- Kupowanie leków bez konsultacji z weterynarzem i dobrania odpowiedniej dawki, może nie przynieść oczekiwanych przez właściciela rezultatów. A może wręcz zaszkodzić naszemu zwierzęciu. Dlatego zachęcam właścicieli do konsultacji z weterynarzami, nawet konsultacji telefonicznej, ponieważ jest to ostatni dzwonek, aby właściwie zadbać o swoich czworonożnych przyjaciół w ten dzień - sugeruje Jolanta Kwiatkowska.

Na piętnastu zapytanych właścicieli czworonogów w Łodzi, zaledwie pięciu powiedziało, że przed sylwestrem idą ze swoimi pupilami do weterynarza. Pozostali twierdzą, że ich czworonogi jakoś zniosą tę noc. Jednak mimo wszystko specjaliści twierdzą, iż co raz więcej osób ma świadomość troski o zwierzaka w ostatni dzień roku.

- Co roku przychodzą do nas właściciele, którzy chcą zapewnić spokój swoim pupilom w tak bardzo stresującą dla nich noc, jaką jest noc sylwestrowa. Trzeba pamiętać, że wystrzały, nie zaczynają się tylko 31 grudnia, ale już znacznie wcześniej, kiedy niektórzy postanawiają wypróbować swoje nabytki - mówi serwisowi Wiadomości24.pl Jakub Dubla z Kliniki Małych Zwierząt SGGW w Warszawie.

Właśnie dlatego powinniśmy odwiedzać weterynarza o wiele wcześniej, tak aby lekarz mógł spokojnie obserwować naszego pupila. Są właściciele, którzy zapobiegawczo przychodzą znacznie wcześniej, bo dobrze wiedzą jakie leki są przeznaczone dla swoich psów i kotów.

- Czasem żeby nie stać w kolejce właściciele przychodzą po receptę nawet już miesiąc wcześniej. W skrajnych przypadkach farmakologiczną interwencję trzeba zacząć już około tygodnia przed sylwestrem, podając leki uspakajające. Natomiast w samego sylwestra zaleca się podanie silniejszych leków przeciwlękowych, co umożliwia spokojne przespanie tej nocy zwierzęciu - dodaje Jakub Dubla.

Koszt przedsylwestrowej wizyty u weterynarza kształtuje się od 30 do 70 złotych. Od 25 do 50 złotych kosztować mogą środki uspokajające, wypisywane przez lekarza na receptę. Jeśli jednak kochamy nasze czworonogi - tak jak deklarujemy. W tym szczególnym czasie nie powinniśmy oszczędzać na poradach specjalistów.

Weterynarze radzą!

1. Przede wszystkim nasz pupil musi być zdrowy, aby mógł przyjąć jakiekolwiek środki farmakologiczne;
2. Aby zadziałały leki uspokajające należy podać je już w sylwestrowy poranek lub wczesne popołudnie;
3. Przygotujmy zwierzakowi posłanie z dala od okien i drzwi, albo w wyciszonych pomieszczeniach;
4. Zwierzęta przebywające na zewnątrz powinniśmy zabrać na te kilkanaście godzin do zamkniętego pomieszczenia;
5. Leki uspokajające po konsultacji z weterynarzem warto też podawać w Nowy Rok.

Weterynarze odradzają!

1. Nie wolno zostawiać zwierzaków pod żadnym pozorem samych w domu. Szczególnie jeśli podawane są zwierzęciu leki uspokajające;
2. Wszelkie leki przeznaczone dla ludzi można podawać zwierzętom, tylko po konsultacji z weterynarzem;
3. Nie wolno przytulać czworonogów ani mówić im, żeby się nie bały;
4. Jeśli zwierzak schował się pod szafę, stół czy w inne miejsce – nie wyciągajmy go. Najlepiej będzie jeśli tam zostanie do ustania huku;
5. Nie wychodźmy na spacer z czworonogiem w sylwestrowy wieczór.

***
Listę lecznic weterynaryjnych na terenie Łodzi znaleźć można w Katalogu Firm, w serwisie NaszeMiasto.pl. Lista lecznic we wszystkich miastach województwa łódzkiego jest dostępna również w Katalogu Firm, w serwisie NaszeMiasto.pl.

Czytaj także:
- "Nie strzelam w sylwestra!" - akcja obrońców praw zwierząt

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto