"Polska dołączy do krajów, w których produkowane są szczepionki przeciw COVID-19" – ogłosił przed tygodniem rząd © Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
[2/6]

Łódzkie. Jak bardzo „polska” jest szczepionka na covid spod Łodzi? Czy szczepionka przeciw COVID będzie produkowana pod Łodzią? 21.05.2021

"Polska dołączy do krajów, w których produkowane są szczepionki przeciw COVID-19" – ogłosił przed tygodniem rząd. W jakim stopniu preparat, w którego wytwarzanie włączy się spółka Mabion spod Łodzi, faktycznie będzie z Polski? I skąd w naszym kraju wzięli się partnerzy amerykańskiej firmy Novavax, od której Unia Europejska chce kupić co najmniej 100 milionów dawek szczepionek?

O umowie w sprawie produkcji w Polsce szczepionki na koronawirusa jest głośno od zeszłego tygodnia.

„Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów” – stwierdził 3 marca premier Mateusz Morawiecki. – „Dlatego podjęliśmy starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania. Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax”.

Rządowy Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma przekazać spółce z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim 40 milionów zł – na zwiększenie mocy produkcyjnych – właśnie pod kątem współpracy z Amerykanami (30 mln zł w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje spółki).

Szczepionka z białka owadzich komórek

Także 3 marca swój komunikat wydała spółka Mabion. Zgodnie z nim, umowa z Amerykanami obejmuje produkcję w Konstantynowie serii technicznej (czyli próbnej) tzw. substancji czynnej do „kandydata na szczepionkę” firmy Novavax – co jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej.

Dlaczego formalnie mowa o „kandydacie”? Amerykanie 3 lutego złożyli wniosek rejestracyjny do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie nowego preparatu na rynek unijny – co prawdopodobnie potrwa jeszcze kilka tygodni.

Wcześniej, bo już w grudniu 2020 r., Unia Europejska informowała o zakończeniu wstępnych rozmów z firmą Novavax oraz o planowanej umowie, która miała umożliwić wszystkim państwom członkowskim zakup od Amerykanów 100 milionów dawek i opcję domówienia kolejnej takiej transzy.

Czym jest substancja czynna w szczepionce Amerykanów? W dniu, gdy składali oni swój wniosek do Europejskiej Agencji Leków, wyjaśnił to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Innowacyjność produktu firmy Novavax ma polegać na wytwarzaniu białka do tej szczepionki w komórkach owadzich – a nie w komórkach drożdży.

„Komórki owadzie są tutaj małymi fabrykami, które produkują rekombinowane białko koronawirusa. Dzięki temu firma Novavax może wyprodukować szczepionkę szybciej w porównaniu do szczepionek konwencjonalnych” – tłumaczyli w komunikacie eksperci rządowego Instytutu.

Według tego komunikatu, 28 stycznia Amerykanie przedstawili wyniki badania skuteczności nowej szczepionki, prowadzone w Wielkiej Brytanii. Wyniosła ona ok. 90 proc., ponadto nowy preparat sprawdza się w walce z tzw. nowymi odmianami koronawirusa – w tym południowoafrykańskim.

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>

Łódzkie. Jak bardzo „polska” jest szczepionka na covid spod Łodzi? Czy szczepionka przeciw COVID będzie produkowana pod Łodzią? Kto będzie producentem polskiej szczepionki na koronawirusa? Kiedy powstanie Polska szczepionka produkowana pod Łodzią? "Polska dołączy do krajów, w których produkowane są szczepionki przeciw COVID-19" – ogłosił przed tygodniem rząd. W jakim stopniu preparat, w którego wytwarzanie włączy się spółka Mabion spod Łodzi, faktycznie będzie z Polski? I skąd w naszym kraju wzięli się partnerzy amerykańskiej firmy Novavax, od której Unia Europejska chce kupić co najmniej 100 milionów dawek szczepionek?

Najnowsze wiadomości

reklama