MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: obchody 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Redakcja
Źródło: www.nzs.umcs.lublin.pl
Źródło: www.nzs.umcs.lublin.pl Solidarność
Podczas tegorocznych obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie wystąpi m.in. zwyciężczyni programu "Mam talent" Magda Welc.

Dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego, szerzenia jej wśród mieszkańców Lublina, a w szczególności wśród młodzieży szkolnej, na pl. Litewskim odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń tamtych czasów: inscenizacja walki ulicznej demonstrantów z plutonem ZOMO, pieśni patriotyczne, informacje o 13 grudnia, układanie krzyży ze zniczy. Demonstranci przejdą ulicą Królewską i Krakowskim Przedmieściem na pl. Litewski. W bazylice o. Dominikanów zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i za pokój dusz ofiar stanu wojennego.

Plan obchodów:
13.30 Gry uliczne - Krakowskie Przedmieście, pl. Litewski
16.00 Koncert Pieśni Niepokornej- Młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym, Bazylika o. Dominikanów ul. Złota (wystąpi m.in. Magdalena Welc)
18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego
19.00 Przejście na ul. Królewską, złożenie kwiatów przy tablicy ks. Jerzego Popiełuszki
19.30 Przejście na pl. Litewski: ułożenie krzyża ze zniczy przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, piosenki zakazane-harcerze, informacje o 13 grudnia przygotowane przez IPN, inscenizacja rozbicia demonstracji przez ZOMO.

Organizatorzy m.in.:
Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność, Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS i KUL, Koło Naukowe Historyków KUL, IPN Lublin, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Instytut im. Kazimierza Wielkiego, Forum Młodych PiS Lublin, Wydawnictwo Sigillum-Piotr Gawryszczak.

Program uroczystości zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej, na której pojawili się przedstawiciele Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie. Relację z konferencji zamieścił m.in. portal Gazeta.pl:

- Stan wojenny jest teraz niewłaściwie interpretowany. Dyktator zapraszany jest na spotkanie z prezydentem jako jego doradca - mówił podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom 29 rocznicy wybuchu stanu wojennego Krzysztof Kowalczyk z Niezależnego Zrzeszenia Studentów z UMCS - Jeśli nie będziemy przypominać o tamtym tragicznym wydarzeniu, może się ono powtórzyć jeszcze za naszego życia - przekonywał. Zgodził się z nim Marian Król, szef Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie. Przestrzegał on, aby obchodów rocznicy nie traktować jako gestu politycznego, ale jako element wychowania młodzieży. - W naszym kraju nie doszło do rozliczenia stanu wojennego - podkreślał - Mam na myśli ocenę intelektualną jego skutków - tłumaczył.

Więcej: Wygrala Mam Talent. Zaśpiewa w rocznicę stanuwojennego

nzs.umcs.lublin.pl/

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto