MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Wieczór pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

Krzysztof Stanek
Krzysztof Stanek
Kopia obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Fot. Krzysztof Stanek
Kopia obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Fot. Krzysztof Stanek
W miniony czwartek ekumenicznym spotkaniem lublinianie i duchowni wielu wyznań uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Uroczystości na Placu Litewskim w Lublinie rozpoczęły się o godzinie 18. Przed kopią obrazu Matki Bożej Chełmskiej oprócz mieszkańców miasta zgromadzili się przedstawiciele kilku wyznań m.in. prawosławnego, rzymsko-katolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Na uroczystości pojawił się również Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Ołeh Horbenko, przedstawiciel miasta Lublina sekretarz Krzysztof Łątka, oraz wojewoda lubelski Genowefa Tokarska.

W pierwszej kolejności głos zabrali oficjele. Sekretarz miasta Krzysztof Łątka zwrócił uwagę na wiele podobieństw w trudnej drodze narodu ukraińskiego i polskiego do wolności. W swoich słowach podkreślił również wciąż niedostateczną pamięć o tamtych wydarzenia - Ciągle nasz wielki sąsiad Rosja niewystarczająco pamięta o tym, że z winy systemu komunistycznego ta zbrodnia się działa.

W dalszej części przewodniczący uroczystości prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel rozpoczął modlitwę w intencji ofiar Wielkiego Głodu. Modlili się również przedstawiciele kościoła polskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Rzymsko-katolicki biskup łucki odmówił modlitwę w języku cerkiewnosłowiańskim, takim jakiego wtedy używali obywatele Ukrainy.

Pod koniec uroczystości głos zabrał Arcybiskup Abel. Wyraził on zadowolenie, że w obliczu tak wielkiej tragedii w ekumenicznej modlitwie potrafią połączyć się przedstawiciele różnych wyznań i religii: – Pamiętajmy, że wśród ofiar wielkiego głodu na Ukrainie oprócz milionów wiernych wyznania prawosławnego byli także wyznawcy innych kościołów i religii.

Wszyscy zgromadzeni na centralnym placu Lublina zapalili symboliczne znicze przed kopią obrazu Matki Bożej Chełmskiej dla upamiętnienia kilku milionów ofiar stalinowskiej zbrodni. Finałem nabożeństwa na Placu Litewskim była uroczysta msza święta w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem Arcybiskupa Lubelskiego Józefa Życińskiego.

W ramach lubelskich obchodów rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie otwarto również wystawę „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933” przygotowaną przez IPN, oraz wyświetlono poruszający film w języku ukraińskim „Głód-33”.

Uroczystości w Lublinie zorganizowało Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie i katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto