Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" - wspomnienia Marcina Hałasia

Redakcja
"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" wspomnienia Marcina Hałasia
"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" wspomnienia Marcina Hałasia Okładka książki
Niedawno ukazała się kolejna książka poety, krytyka literackiego i dziennikarza Marcina Hałasia pt. "Lwowskie adresy, lwowskie muzeum".

Marcin Hałaś od dwóch dekad pracuje w tygodniku Życie Bytomskie, współpracując m.in. z miesięcznikiem Śląsk, Gazetą Polską.
Urodził się w 1968 roku, jest absolwentem liceum ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, w którym jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu "Smoleniacy". W tymże liceum zaczęła się przygoda literacka Hałasia, gdzie był założycielem Młodej Grupy Literackiej "Reflektor". Na Uniwersytecie Śląskim ukończył kulturoznawstwo.

Poetycko debiutował na łamach "Gościa Niedzielnego" w 1984 roku, od tego czasu publikował w kilkudziesięciu tytułach prasowych w kraju i za granicą. Wiersze i teksty krytyczno-literackie Hałasia ukazywały się m.in. w Poezji, Życiu Literackim, Tak i Nie, Katoliku, miesięczniku Wiara i odpowiedzialność, Roczniku Lwowskim, Gazecie Lwowskiej.

Poza twórczością związaną ze swoim rodzinnym miastem, m.in. w postaci książek: Bytom magiczny. Wypominki czy Bytom niezwykły. Historia miasta dla dzieci, ostatnią pozycją są Lwowskie adresy, lwowskie muzeum. I nie ma w tej twórczości niczego dziwnego, wszak rodzice autora urodzili się we Lwowie, stąd powrót do rodzinnych korzeni. Zresztą Marcin Hałaś wraz z Przemysławem Nadolskim i Dariuszem Walerjańskim jest współautorem książki Ślad przeszłości. Bytom wielokulturowy. Poświęca w niej rozdział historii i wspomnieniom Polaków z Lwowa, którzy pod koniec wojny zostali zmuszeni do opuszczenia miasta, trafiając do Bytomia, i w którym musieli budować swoje życie od podstaw.

Tom wierszy Lwowskie adresy, będący częścią pierwszą książki, powstał dzięki otrzymanemu stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowi swego rodzaju poetycką mapę Lwowa, bowiem zawarte utwory odwołują się do konkretnych miejsc w mieście, kościołów, pomników, nagrobków Cmentarza Łyczakowskiego. Tom mieści również teksty o bardzo osobistym wydźwięku i te, poświęcone wydarzeniom z historii Lwowa, uzupełnieniem czego jest esej Droga do Lwowa. Jest to zarazem historia rodzinna autora, ale także wydarzenia, które mogą być swego rodzaju symbolem dziejów szerszej zbiorowości.

Z kolei druga część książki, zatytułowana Lwowskie muzeum jest zbiorem XIX-wiecznej fotografii z lwowskich atelier, której Marcin Hałaś jest także zamiłowanym zbieraczem, kolekcjonerem. Zapalony bywalec comiesięcznego Bytomskiego Jarmarku Staroci.

Wśród autorów prezentowanych zdjęć zawartych w książce są takie postaci, jak Franciszek Wyspiański, ojciec Stanisława Wyspiańskiego, autora "Wesela", a także Józef Popiel, Józef Eder, Leon Błachowski, Edward Ignacy Trzemeski, posiadający swoje atelier we Lwowie. W drugiej części zamieszczony jest esej zatytułowany Kresowe fotografie, czyli cząstki duszy.

"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" wydało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Bibliografia Marcina Hałasia
Kosz z chlebem - arkusz poetycki,
Przed snem - arkusz poetycki,
Protokoły - wiersze,
Niebo poetów - wiersze,
Okruszki z kalendarza - dla dzieci,
Gorzka rzeka - wiersze,
Erotyki wszystkie - wiersze,
Requiem dla pokolenia - szkice krytycznoliterackie,
Bursztyn i śnieg - wiersze,
Ślad przeszłości. Bytom wielokulturowy
Bytom magiczny. Wypominki
Daleko od Lwowa
Bytom niezwykły. Historia miasta dla dzieci

Marcin Hałaś był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą młodych "Warszawskiej Jesieni Poezji" (1992), nagrodą wojewody katowickiego dla młodych twórców (1995). Jest laureatem "Białego Pióra im. Dariusza Stolarskiego" – "za wiersze umacniające niepodległość Polski" (Płock, 1999), nagrody "Muza" prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury (1999). Był pięciokrotnym laureatem polsko-czeskiego konkursu poetyckiego "O Skrzydło Ikara", gdzie otrzymał kolejno: wyróżnienie, drugą nagrodę, nagrodę główną, pierwszą nagrodę i trzecią nagrodę. Stypendysta marszałka województwa śląskiego (2005).

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto