Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mądrość prawieków - archeologiczne podejście do tematu

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Okładka książki "Mądrości prawieków. O czym przypominają nam pradawni"
Okładka książki "Mądrości prawieków. O czym przypominają nam pradawni" M. Wróbel
Jakie było życie naszych przodków? Co pozostawili po sobie neandertalczycy? Dlaczego tak ważna powinna być dla Nas przeszłość? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w książce "Mądrości prawieków. O czym przypominają nam pradawni".

Autorem tej książki jest Zdzisław Skrok - archeolog, publicysta i zarazem popularyzator nauki. Jest autorem wielu książek z zakresu archeologii, dziejów cywilizacji i poszukiwania skarbów.

Autor "Mądrości prawieków. O czym przypominają nam pradawni" stawia fundamentalne pytania o znaczenie przeszłości w naszym życiu. Zastawiania się czy przeszłość i jej przejawy, czyli rzeczy, starocie, jest nam do czegoś potrzebna czy też nie warto zawracać sobie nią głowy, zawracać sobie głowy tymi rzeczami, przodkami i ich losem? Pisarz przekonuje, że przeszłość służy nie tylko zainteresowanym historią, przede wszystkim powinna pozwolić odnaleźć istotę człowieczeństwa niezależnie od czasu, w którym przyszło ludziom żyć.

„Teraźniejszość jest zwykle kłopotliwa i niejasna z powodu swej bliskości, przyszłość nieznana i tylko przeszłość może być dla nas pocieszeniem i pouczeniem".

Książka "Mądrość prawieków. O czym przypominają nam pradawni" jest połączeniem filozofii z historią, uporządkowanej w przejrzyste i czytelne rozdziały dotyczące kolejnych zagadnień, takich jak praca, rola kobiety w społeczeństwie, taniec, bogowie czy choćby włosy. Autor stara się zgłębić naturę człowieka pradawnego i starożytnego przez co prezentuje obraz człowieka współczesnego, w którym pozostały jednak dawne instynkty.

Plusem tej książki są ciekawe i zajmujące, działające na wyobraźnie i pozwalające na dokładne wyobrażenie sobie opisywanego obiektu opisy a także intrygujące przykłady.

Każda osoba, która chce się czegoś dowiedzieć o początkach cywilizacji, wierzeniach i cywilizacji, znajdzie tu ciekawe fakty, interesujące analizy już istniejących teorii i zadziwiające teorie nowe, a ten kto ma już jakąś wiedzę na temat prehistorii poszerzy ją znacznie.

Tę książkę kierowałabym do wszystkich tych, których pasjonuje historia starożytna, a także do socjologów - ze względu na możliwość zapoznania się dzięki niej z obyczajami, wierzeniami i stylem życia prostych, prehistorycznych ludzi.

Wyboru tej książki nie pożałują również ci, którzy trafią na nią przypadkiem... Lecz wszystkim chcącym przeczytać tę książkę odradzam rozpoczynanie jej od wstępu - choć od niego powinno się rozpoczynać. Wstęp jest bardzo trudny w czytaniu, niektóre zdania trzeba kilkakrotnie czytać aby je w pełni zrozumieć. Poza tym naszpikowany jest tezami filozoficznymi, co może skutecznie zniechęcić do dalszego czytania.

Książka ta jest trudna do oceny ponieważ z jednej strony jest fascynująca - przenosi czytelnika w odległe, prehistoryczne czasy, z drugiej jednak strony jest pełna filozofii i poradnictwa dobrego, prawidłowego życia. Widać w niej też ogromną krytykę współczesnego stylu życia i pochwałę dla takiego widzenia świata i wizji życia jakie mieli pradawni mieszkańcy Ziemi. Jednak warto ją przeczytać z ciekawości i dla tego że jest dobrze napisana i ciekawym, bardzo barwnym językiem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto