Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Magia Szkła" Andrzeja Kałuckiego w Galerii Sztuki Wozownia

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Otwarcie wystawy "Magia szkła"
Otwarcie wystawy "Magia szkła" Łukasz Kołtacki
Witraże i szkło artystyczne rzadko są wystawiane w galeriach. Dlatego warto skorzystać z okazji i wybrać się na "Magię Szkła" do toruńskiej Galerii Wozownia.

Andrzej Kałucki to pochodzący z Krapkowic (woj. opolskie) 52-letni artysta zajmujący się witrażownictwem. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a także Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obronił dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem, został również stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jako pierwszy w kraju obronił przewód kwalifikacyjny na adiunkta I stopnia witrażownictwa na wrocławskim Wydziale Ceramiki i Szkła ASP.

Dzieła Kałuckiego są specyficzne, mają szczególną wartość. Artysta wyraża w nich swój wielki szacunek do tradycji, uwzględnia rodowód poszukując jednocześnie nowych form i treści. Można go określić jako fanatyka szkła, który pełen jest miłości do starych mistrzów. To co tworzy oddaje w pełni idee żyjącego w XII wieku Mnicha Teofila będącego dla niego inspiracją. Zasady, etykę pracy i tworzenia opanował w Pracowni Witraży Jakuba Cubera w Głogówku. Posiadł wielki dar ujarzmiania szkła, kruchego i tajemniczego materiału wypełnionego światłem i barwą.

Działalności artystycznej Andrzeja Kałuckiego stale towarzyszy niebywała wytrwałość i wrażliwość. Jako osoba dzieląca czas z pracownikami huty - robotnikami sam staje się tym robotnikiem swej sztuki. Jego podejście do własnej pracy wpisuje się w aktualne tendencje i jednocześnie odgradza od twórczości nijakich, będących efektem pogoni za sławą, poklaskiem, tworzonych szybko i głośno. Ekspozycja będąca mieszaniną szkła, metalu i prostoty wykonania tworzy spektakl tajemniczych obiektów. Całość dopełnia subtelne światło decydujące o barwach, formach, głębi i klarowności.

Toruń jest dla Kałuckiego idealnym miejscem do prezentowania swoich prac. To tu czasach średniowiecznych istniały warsztaty witrażowe, jest to więc w pewnym sensie próba kontynuacji tej tradycji. Wystawę ogląda się niezwykle przyjemnie, szkło bowiem zarówno w formie witrażu jak i rzeźby jest bardzo atrakcyjne wizualnie.

Tę wyjątkową ekspozycję oglądać można do 8 lutego.
Galeria Wozownia

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto