Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe nie znaczy gorsze

Redakcja
herb Łasina Głowa Św. Jana w Kielichu
herb Łasina Głowa Św. Jana w Kielichu własność: UMiG Łasin, za zgodą sekretarza UMiG Łasin
Łasin to gmina i miasto położone w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie grudziądzkim. To niewielkie miasto liczy około 3305 mieszkańców, a cała gmina 8351.

Choć to małe miasteczko jest ciągle jeszcze nieznane, to wiele znanych miejscowości może pozazdrościć mu bogatej historii, przepięknych zabytków i walorów przyrodniczych.

Łasin niegdyś zwany Lansin, Leszyn, Leschin, Lasin, Lessen swoją nazwę wziął od otaczającego go jeziora oraz lasu zwanego leszczyńskim albo łasińskim. Właścicielami lasu byli dwaj bracia, Jakub i Mateusz. Założyli oni wieś zwaną Łasińska Wieś bądź Leśna Wieś. Od momentu, kiedy zostało założone osobne miasto Łasin, Leśna Wieś została podporządkowana miastu. Zmienność nazwy wynikała z tego, iż Łasin w przeciągu istnienia zmieniał swojego gospodarza. Dokumenty zaś dotyczące miasta spisywano w różnych językach.

Łasin historyczny

Początki miasta sięgają informacji z roku 1014, kiedy to Bolesław Chrobry wbija żelazne słupy w rzekę Osę pod Łasinem. Była to wówczas granica miedzy Polską a Prusami. Pierwszy zapis o istnieniu osady Łasin sięga roku 1065. Zapis został wykonany za Bolesława II Śmiałego, który fundując klasztor Benedyktynów w Mogilnie przyznał mu datek pokrywany z dochodów miasta.

W 1298 roku Łasin otrzymuje prawa miejskie z rąk Mistrza Krzyżackiego Meinharda z Querfurtu na prawie magdeburskim.
W 1306 otrzymuje rozszerzone przywileje na prawie Chełmińskim. Łasin pozostając pod panowaniem pruskim rozwija się jako miasto. Zostaje wybudowany zamek, mury dookoła miasta oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny w miejscu drewnianego kościółka przy południowej bramie miejskiej.

Łasin odpiera atak Władysława Jagiełły w 1410. Ucierpiał wówczas kościół św. Marii Magdaleny przy bramie Malborskiej. Miasto zostaje zdobyte w 1464 roku przez Kazimierza Jagiellończyka.
Doszczętnie zniszczone, zostaje przyłączone do Polski.

W 1529 roku na tym samym miejscu odbudowano kościół św. Marii Magdaleny, a w 1628 miasto zostało spalone przez Szwedów, ocalał jedynie kościół św. Marii Magdaleny.
Na początku XVIII wieku ma miejsce wielka epidemia i wyludnienie miasta. Łasin zostaje odbudowany.

W 1719 roku w Wielkim pożarze miasta ratuje się tylko 17 domów. Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny zostaje odbudowany, a w miejscu kościoła św. Marii Magdaleny zostaje postawiona figura Męki Pańskiej.

Pierwszy rozbiór Polski (1772) oznaczał przyłączenie Łasina do państwa pruskiego. Taki stan trwał aż do 1920, gdy Łasin został ponownie wcielony do państwa polskiego.

Łasin współczesny

Obecnie miasto oraz gmina Łasin może pochwalić się wartościowymi zabytkami, które przetrwały do dziś. m.in.:

Gotycki Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w obecnej formie wybudowany w 1347 roku. Spalony przez Szwedów w 1628 odbudowany na początku XVIII wieku.

Przykościelna drewniana dzwonnica wybudowana w XIX wieku. Ma około 10 m wysokości, umieszczone Są w niej 3 dzwony odlane w Gdańsku.

Ratusz miejski wybudowany w 1900 roku, wpisany do rejestru zabytków w 1996 roku.

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Pomorskiej istniejące od 1976 roku przy miejscowej OSP. Znajdujący się w nim sprzęt pożarniczy pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.
Wieża Ciśnień w nienaruszonym stanie od 1893 roku.

Pomnik ofiar II wojny światowej pochodzących z Łasina i okolic, zamordowanych przez Selbstschutz. Tak zwany "pomnik na Magdalence" stanął w miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, który został zniszczony podczas drugiej wojny szwedzkiej.

Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP z XIV wieku, odnowiony i odbudowany w 1594 z kaplicą z XVI wieku w Szynwałdzie.

Pałac dawnych dziedziców z drugiej połowy XIX wieku w Szynwałdzie

Drewniany Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Barbary z 1723 roku, odnowiony w latach 1918-1926 w Świętem

Dwór murowany z końca XVIII wieku z późn. Zmianami w Świętem

Pałac Laudienów z przełomu XIX-XX wieku w Bogdankach

W Łasinie mieści się ośrodek wypoczynkowy Casus, umiejscowiony nad samym Jeziorem Łasińskim zwanym również Zamkowym.
Jezioro Łasińskie jest jeziorem rynnowym, bardzo wydłużonym w kierunku wschód-zachód. Zajmuje około 190 ha powierzchni i leży na granicy miasta Łasin. Jezioro to jest dość płytkie a najgłębsza jego część sięga 5 m. Połączone jest z Jeziorem Małym niewielkim ciekiem wodnym. Rzeka Łasinka, która wypływa z Jeziora Zamkowego kończy swój bieg wpadając do Rzeki Osy w Słupskim Młynie.

Jezioro to również słynie z mieszczących się na nim trzech wysp widocznych od strony wschodniej. Pomiędzy trzecią, a drugą wyspą przy obniżonym stanie wody można zauważyć wystające kocie łby. Świadczy to o tym, że kiedyś jezioro rozdzielone było drogą brukową. Dziś dwa końce tego pięknego jeziora łączy wybudowany w 1938 roku most drogowy [z późniejszymi zmianami].

Znajduje się tu również park miejski, a w nim miejsce pamięci narodowej - pomnik ku czci pomordowanych w latach 1939-45 mieszkańców Łasina i okolicznych wsi. Gmina Łasin może poszczycić się 600-letnim dębem zwanym Chrobry. Dąb rośnie w ogrodzie przy dworku w miejscowości Nogat, należącej do Gminy Łasin.

Utworzony w 1994 roku Rezerwat Doliny Osy, obejmujący obszar 665,12 ha. Położony na terenie trzech gmin w tym gminy Łasin. Rezerwat ten charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą, holoceńskimi rozcięciami erozyjnymi w krajobrazie glacjalnym.

Aleja 71 dębów liczących około 150 lat w Nowych Jankowicach oraz 250 letni dąb w Bogdankach to tylko niektóre pomniki przyrody, jakie znajdują się na terenie gminy Łasin.

Łasin ponadto posiada ciekawy układ dróg wewnętrznych z wszystkich stron można dotrzeć do centrum miasta. A przez miasto wiedzie droga do krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Twierdza Łasin była zawsze trudna do zdobycia dla najeźdźców, ponieważ otaczały ja akweny wodne w tym jezioro Łasińskie zwane później Zamkowym. Dopiero w 1464 udało się to Kazimierzowi Jagiellończykowi. Podobno miasto zostało zdobyte podstępem, w dzień Wszystkich Świętych wtedy, kiedy bramy miasta były otwarte.

Źródło: Na podstawie rozmowy z sekretarzem Miasta i Gminy Łasin, Pawłem Żuchowskim oraz inspektorem referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Pawłem Zakrzewskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto