Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie tradycje wielkanocne. Które z nich znasz?

Justyna Drozdecka
Justyna Drozdecka
Siuda baba - Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Siuda baba - Muzeum Etnograficzne w Krakowie http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Siuda_baba.jpg&filetimestamp=20090421194016
Małopolskie tradycje wielkanocne, sięgające średniowiecza, zachowały się do dzisiaj. Poznaj niektóre z nich.

Święta Wielkanocne obchodzimy w różny sposób
Zazwyczaj tradycje wynosimy z rodzinnych domów, a zależą od regionu, z którego pochodzimy. Na terenach małopolski Wielkanoc obchodzona jest bardzo uroczyście - Kraków to miasto słynące z wielu kościołów. W zdecydowanej większości z nich, w czasie Triduum Paschalnego wystawiane są Groby Pańskie.
Często ich szczegóły nawiązują do wydarzeń minionego roku.

W Krakowie, wciąż zachował się zwyczaj odwiedzania siedmiu grobów
Na pamiątkę siedmiu zdań, które wypowiedział ukrzyżowany Jezus:
1. Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.
2. Zaprawdę, powiadam ci, jeszcze dziś będziesz ze mną w raju.
3. Niewiasto, oto twój syn, oto twoja matka.
4. Eli, Eli, lema sabachthani? ("Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?"
5. Pragnę.
6. Wykonało się.
7. Ojcze, w ręce Twoje oddaję ducha mojego.

Święcenie potraw
Tradycyjnie, w Wielką Sobotę, gdy hejnalista odegra południe, wierni zbierają się pod Bazyliką Mariacką, by poświęcić pokarmy. Czyni to zawsze metropolita krakowski. Przed poświęceniem, życzenia składa mieszkańcom prezydent miasta.

Siuda Baba
Niedziela wielkanocna w Krakowie to czas spotkań z rodziną, rozmowy i odpoczynku przy suto zastawionych stołach. W niedzielę krakowianie chętnie spacerują, najczęściej na Rynek Główny, gdzie od kilku lat odbywają się Targi Wielkanocne, a podczas nich jest wiele atrakcji, m.in. koncerty regionalnych kapel ludowych.

Wielkanocny Poniedziałek
Lany Poniedziałek to czas, gdy po świątecznym "obżarstwie" rozpoczyna się czas zabawy. Na krakowskim Salwatorze, w sąsiedztwie klasztoru Norbertanek, odbywa się pierwszy w roku odpust - Emaus. Mało kto wie, że jego tradycje sięgają średniowiecza! Nazwa odpustu wzięła się od biblijnej wsi Emaus, do której podążał Jezus.

Na pamiątkę tej przypowieści, odwiedzano kościoły znajdujące się poza miastem - klasztor Norbertanek znajduje się w odległości blisko dwóch kilometrów od średniowiecznych bram Krakowa. Początkowo, Emaus był miejscem świątecznych spacerów. Później, przerodził się w ludową zabawę i w formie odpustu przetrwał aż do dziś. Na krakowskim Emausie nadal można kupić tradycyjne, drewniane figurki Żydków na sprężynach, które są już znane na całą Polskę.

Wielkanocny Poniedziałek krakowianie spędzają równie chętnie jak na Emausie, w Wieliczce lub Lednicy. Jedynie tam zachował się ludowy zwyczaj "Siudej Baby".
Siuda Baba to słowiański obrządek ludowy. Jak głosi legenda o pogańskiej świątyni w Lednicy koło Wieliczki, przebywająca tam Kapłanka Ognia, raz w roku, wczesną wiosną wychodzi szukać następczyni. Siudą Babą jest mężczyzna, przebrany za kobietę w łachmanach, jest usmolony sadzą, w dłoni nosi krzyż. Towarzyszy jej kominiarz, oraz grupa krakowiaków. Siuda Baba, smoląc sadzą napotkane osoby, podobno przynosi im szczęście. W podwielickich wsiach, Siuda Baba chodzi od domu do domu.

Tuż po świętach, nadchodzi czas zabawy na Rękawce
Rękawka, to tradycyjny odpust, odbywający się na Kopcu Krakusa w poświąteczny wtorek. Nazwa zabawy wzięła się z legendy o sypaniu Kopca Krakusa. Jak głosi legenda, ludzie nosili ziemię do jego budowy w rękawach.
Tradycyjne Święto Rękawki, do połowy XIX wieku odbywało się tylko pod kopcem.

Później zabawa przeniosła się również pod kościół św. Benedykta. Co roku święto rozpoczyna rozpalenie ognia na Kopcu Krakusa. Zwiedzający mogą obejrzeć pojedynki wojów, odwiedzić targowisko, oraz zobaczyć z bliska jak wyglądało średniowieczne życie i praca ówcześnie żyjących.
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto