Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo teologii i kulturoznawstwa

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Materiały własne
Teologia wydaje się być odległa od współczesnego świata jako sfera dogmatów i miejsce władzy kostycznych profesorów teologii. Ale to niecała prawda, teologia chce być też widoczna i modna. Jak choćby kulturoznawstwo.

Teologia kojarzy się często ze sposobem myślenia nie nadążającym za przemianami współczesnego świata. Coraz częściej słychać głosy o kryzysie Kościoła, który – szczególnie w Polsce – pozostaje zachowawczy, tradycyjny, skupiony na przyszłości. Ten nurt krytyki Kościoła zwyciężył poniekąd w sukcesie Ruchu Poparcia Palikota.

Tymczasem aktywność Kościoła w Polsce jest różnorodna, wystarczy zerknąć na działalność Wydziału Teologicznego UKSW. Dzięki działającemu tam od 2005 roku Instytutowi Wiedzy o Kulturze teologia tłumaczona jest na język kultury, wsłuchuje się w impulsy płynące z kulturoznawstwa, dialoguje z diagnozami współczesności, współpracuje, zamiast zamykać się w twierdzy doktryny. Teologia otwiera się na kulturoznawstwo, a z drugiej strony nie pozostają temu dłużni również kulturoznawcy, proklamując coraz częściej „zwrot teologiczny” w obrębie studiów nad kulturą.

Ciekawym wyrazem tych tendencji okazała się zapoczątkowana przez Wydział Teologiczny UKSW teologiczno-kulturoznawcza debata nad kulturą wizualną, która doprowadziła do szeregu konferencji, seminariów i której owocem jest książka „Kultura wizualna – teologia wizualna”. Książka ta, prezentująca nowatorskie studia nad dziedzinami kultury wizualnej z perspektywy kulturoznawczej i teologicznej (m. in. zagadnienia filmu, teatru, sztuk plastycznych, cyberkultury i wielu innych) właśnie ujrzała światło dzienne i doczeka się uroczystej promocji. Będzie ona miała miejsce 9 listopada w auli UKSW przy ul. Dewajtis 5, w czasie zorganizowanej przez Wydział Teologiczny konferencji pod hasłem: "Płaszczyzny współpracy teologii i kulturoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem kultury wizualnej".

Czytaj więcej -->

Uczestnikami konferencji będą profesorowie związani z Instytutem Wiedzy o Kulturze UKSW, między innymi ks. prof. dr hab. Witold Kawecki, prof. dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski, ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa, prof. dr hab. Elżbieta Mazur. Swój udział potwierdzili też zaproszeni goście, wybitni uczeni zajmujący się tematyką kultury wizualnej – m. in. pionier socjologii wizualnej w Polsce, socjolog prof. dr hab. Krzysztof Olechnicki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znany filozof kultury prof. dr hab. Anna Czajka-Cunico, czy wybitny estetyk, prof. dr hab. Zofia Rosińska z UW. Gościem i prowadzącym pokonferencyjne seminarium będzie również dziennikarz Jan Pniewski z Polskiego Radia.

Uczestnicy konferencji tropić będą fenomen wizualizacji współczesnej kultury - między innymi problematykę wizualnej konsumpcji i estetyzacji kultury, a także prezentować będą zagadnienia z pogranicza teologii i studiów nad kulturą, jak formy sakralizacji przestrzeni publicznej, obrazy Boga/boga w teatrze Kantora, motywy religijne i teologiczne w malarstwie, zjawisko kiczu religijnego czy recepcję koncepcji Hansa Beltinga w perspektywie kulturoznawstwa i teologii. W czasie konferencji będzie można nabyć książkę „Kultura wizualna - teologia wizualna” w promocyjnej cenie.

Czy impulsy płynące z podobnych konferencji wpłyną pozytywnie na oblicze Kościoła? Jaki będzie oddźwięk takich wydarzeń? To wszystko pokaże czas, ale inicjatywy wydają się iść w dobrą stronę.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto