Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy pomysł na rozwój?

Marta Wróbel
Marta Wróbel
Materiały prasowe
Gospodarka to trudna dziedzina. Co chwilę pojawiają się nowe terminy, definicję i określenia. Niewątpliwe taką nowinką w gospodarce jest "klaster", na przykład gospodarczy lub medyczny.

Określenie "klastry" pojawia się wszędzie gdzie mowa o zrzeszaniu się przedsiębiorców czy instytucji. Takie formy działania stają się popularne i przynoszą efekty. Widać to po rosnącej ilości zainteresowań tym tematem. My zauważamy to podczas corocznego kongresy Welconomy Forum in Toruń, którego celem jest stworzenia miejsca i pretekstu do spotkania się przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki, by wspólnie podsumować najważniejsze wydarzenia roku mające kluczowe znaczenie dla Polski, Europy i świat.

Polityka gospodarcza Unii Europejskiej przez lata zmienia się, stara się dostosować do współczesnego etapu rozwoju, w którym wiedzę i innowacyjność postawiono na pierwszym miejscu. I właśnie klastry stają się coraz bardziej popularnym narzędziem w stymulowaniu gospodarczego rozwoju kraju. Jest to odpowiedź na potrzebę organizowania współczesnej przedsiębiorczości. Firmom z branży i regionu, które łączą się w struktury klastrowe znacznie łatwiej jest walczyć o nowe rynki i podnosić swoją atrakcyjność. Dowodem na to, że w grupie tkwi siła są liczne wzorce międzynarodowe. Struktury klastrowe z powodzeniem działają na całym świecie i rozwijają regionalne rynki. Dzięki silnym organizacjom klastrowym, w regionach takich jak Górna Austria czy Katalonia udało się osiągnąć znakomite wyniki gospodarcze. Wokół klastrów tworzą się swego rodzaju ekosystemy innowacyjności, które przyciągają biznes, naukę i inwestycje. Te wzorce z zagranicy warto przenieś do naszego kraju.

Koncepcja tworzenia klasterów to najnowsza forma wspierania integracji i współpracy przedsiębiorstw, środowisk biznesowych, placówek naukowych oraz różnych instytucji publicznych i prywatnych, dająca szeroki wachlarz korzyści ekonomicznych i społecznych na danym obszarze. Ta strategia łączy współpracę biznesu, samorządu, jednostek badawczo-naukowych.

Klastry, poprzez reprezentowanie biznesu, mają realny wpływ na prowadzoną politykę rozwoju regionalnego, uczestniczą w konsultacjach społecznych, promują swych członków i region na arenie krajowej i międzynarodowej, a także zapewniają dostęp do różnych form finansowania, sięgając do puli krajowej i europejskiej i wspierając tym samym biznes w regionie. Wspomagają także powstawanie startup-ów, a więc młodych, innowacyjnych firm.

Jednym słowem wpływają na rozwój zarówno kraju jak i regionu. I pozwalają na rozwój instytucji w nich zrzeszonych. Wydaje się że to powstanie takiego tworu było dobrym pomysłem. Po marcowym Welconomy Forum in Toruń można stwierdzić że przeróżne klastry przyciągają do siebie potencjalnych członków dobrym zorganizowaniem struktur i chęcią wspierania nawet tych najmniejszych firm które dopiero raczkują. Tak naprawdę każdy może tam zdobyć informację i fachową pomoc. A jest ona potrzebna szczególne na początku drogi do własnego biznesu....

Osoby zainteresowane tematyką związaną z działaniem klastrów powinny pojawić się na Cluster World Congress który odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia w Dąbrowie Górniczej. To wydarzenie dedykowane zostało strategicznym projektom krajowym i międzynarodowym, realizowanym m.in. poprzez kooperację i współpracę wielosektorową i klastrową. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności, poprzez pryzmat wdrażania i realizacji międzynarodowych projektów i programów, służących podnoszeniu konkurencyjności gospodarki, tworzenia sieci międzynarodowego transportu i infrastruktury, tworzeniu nowych miejsc pracy, zapewnieniu bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach rozwoju.

Zostanie również zaprezentowany klastrowy największy projekt powojennej Polski, którego koordynatorem jest Angelica Jarosławska – program Polska 3.0, który jest nie tylko spójnym, infrastrukturalnym programem gospodarczym, ale również platformą dla rozwoju i ekspansji rodzimych firm na arenie międzynarodowej.

Na II Cluster World Congress zaproszeni zostali goście z całego świata. Zarówno reprezentanci świata polityki, nauki jak i biznesu. Podczas tegorocznego wydarzenia nie zabraknie tak znamienitych gości jak: Izabela Kloc, Przewodnicząca Komisji do Spraw Unii Europejskiej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, ministrowie rządu polskiego, czeskiego, chińskiego, ukraińskiego, węgierskiego, słowackiego, niemieckiego, przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej, Petr Forman, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Czech, doradca Prezydenta, Jerzy Cienciała, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Ostrawie, minister przemysłu i handlu w rządzie Jiřego Rusnoka, Reza Zadeh, Prezes European Foundation for Cluster Excellence (EFCE),Thomas Lamer-Gamp, Dyrektor European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA), Ing. Pavel Bartoš, Josef Tobola, Pavel Santarius - Sdružení pro rozvoj Moravskoslezkého kraje, Yoshihiko Kano, ClusterMed, Bong Kyu, Pan Regional Cluster KOREA, Vladimir Kuzin - Cluster Ukraina, Andras Farkas – Cluster Hungaria Christian Ketels, Harvard Business School, Werner Pamminger, Clusterland w Austrii.

Ponadto, tak znamienici goście jak: Zygmunt Berdychowski, Jacek Janiszewski, Gabriela Tomik, Jan Król, Wiesław Banyś, Paweł Soroka, Kamil Wyszkowski, Grzegorz Chocian, Łukasz Kister,Zbigniew Niesiobędzki, Radosław Pyffel, Janusz Przybyła, Tomasz Zaboklicki, Rafał Baniak, Jan Pyś, Anna Nietyksza, Yaroslav Romanchuk, Vladimir Repik, Jan Szmidt, Nikolai Povoroznyk, Józef Gawłowicz i inni.

Szczegóły: http://www.clusterworldcongress.com/

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto