Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Man Li Szczepańska gra w "Domu Mehoffera" do "ożywionych obrazów"

Jan Piotr Szczepański
Jan Piotr Szczepański
Próba do roli Mehofferowej AD 1936 w jej buduarze w "Domu Mehoffera" w Krakowie
Próba do roli Mehofferowej AD 1936 w jej buduarze w "Domu Mehoffera" w Krakowie
W Krakowie z cyklu Pamięci Wieszczów i Noblistów w reż. Wiesława Adamika odbędzie się w "Domu Mehoffetra" 26 X 2014 r.o godz.15 wieczór muzyczno– poetycki z Listami Henryka Sienkiewicza i wierszami Marii Konopnickiej z Włoch

Startujemy z koncertami w krakowskim "Domu Mehoffera"

Wiesław Adamik jako główny pomysłodawca, scenarzystą i reżyser zaprasza na koncert event w w Krakowie z cyklu muzyczno poetyckim ku pamięci postaci wielkich artystów z okresu La Belle Epoque w formie rekonstrukcji kostiumowej wydarzeń z ich życia i prezentacji dzieł.
Poprzednio takie spotkania dobyły się już w ośrodkach muzealnych i secesyjnych krakowskich artystycznych secesyjnych hotelach, restauracjach i kawiarniach " U Pollera", w "Jamie Michalikowej" oraz u "Noworoslkiego" (o tych ostatnich dedykowanych wieszczom XIX i początku XX wieku - Mickiewiczowi, Słowackiemu i Wyspiańskiemu szeroko pisaliśmy juz w Wiadomościach24.

Tym razem trafimy wraz z Man LI Szczepańską i jej gośćmi do Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie a konkretnie do salonów Jadwigi i Józefa Mehofferów przy ulicy Krupniczej 26 w Krakowie.

Mehofferowie będący już małżeństwem od 1898 roku zakupili w latch 30 ych XX wieku cenną kamienicę wraz z przyległym ogrodem, który doprowadzili do kwitnącego stanu. Przez te wszystkie lata malarz uwieczniał swoją zonę w swoich wspaniałych obrazach a nawet projektach witraży dla Krakowa i do wielu miejsc w Polsce. Dziś te malarskie pamiątki po Mehofferowej Muzie i modelce swojego swojego męża przez blisko 50 lat wspólnego życia wypełniają wielką galerię która stała się ich krakowska siedziba. Kiedy wchodzimy do salonu na parterze dostrzeżemy na ścianie piękny włoski pejzaż a we wszystkich pomieszczeniach obok i na piętrze portrety Jadwigi nap. z roku 1904 i lat następnych.

Reżyser Wiesław Adamik zdradza swój nowy zamysł rekonstrukcyjny:

" Jest rok 1936. W salonie starsza pani Jadwiga Mehofferowa - zmarła w 1946 roku (gra ją Stanisława Adamik - na zdjęciu w logo artykułu przyjmuje gości. Podczas koncertu znakomitych pianistek (Wiola Fluda, a w drugiej części Man LI Szczepańska) na fortepianie i czytania starych listów Sienkiewicz z Włoch (czyta aktor Wiesław Wójcik) w salonie wspomina swoją przeszłość i pojawiają się postacie z la belle epoque,
Wchodzimy wszyscy następnie na piętro galerii... Zwiedzamy i podziwiamy dziesiątki rysunków i obrazów malarskich Jozefa Mehoffera, które poświęcił swojej zonie. Są także cenne stare fotografie, mehofferowskie projekty witraży i bibeloty, w jednym z pokojów orientalnych japońskie ryciny. Przewodnicy Domu Mehoffera opowiedzą ich historię. Tam pojawi się ożywiona z obrazów młoda Mehofferowa w dwóch wcielaniach ( aktorki i modelki Justyna Harris i Vita Storoshyshyn)
Jak wypadnie konfrontacja obrazów z naszymi aktorkami i modelkami. Widać, że Jadwiga Mehofferowa była piękną kobietą także w późnym wieku:
W drugiej części wieczoru zatapiamy się w klimat lirycznych wierszy Marii Konopnickiej napisanych w podróży po Italii i oczywiście słuchamy muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Man LI Szczepańskiej. Wiesław Wójcik przeczyta wiersze Konopnickiej i Listy Sienkiewicz z Włoch. W wersji włoskiej wybrane wiersze przedstawi Justyna Harris.
Postaram się też sam zaprezentować w evencie na jego rozpoczęcie i zakończenie obok wierszy inspirowanych Ogrodem Mehoffera i jego malarstwem także moje wiersze i teksty piosenek napisanych do mojego scenariusza filmu fabularnego o Henryku Sienkiewiczu -
. - mówi Wiesław Adamik

Co zatem usłyszymy? Czytaj dalej!

Pianistka Wiola Fluda związana obecnie z Opera Krakowską proponuje Państwu w prologu naszej uroczystości między innymi utwory z cyklu "Trzy pastele la belle epoque" i klasyczne utwory pianistyczne ( grała już w "Domu Mehfferra| 15 VI br.)
Przede wszystkim oczywiście możemy liczyć na wspaniałą muzykę graną na fortepianie przez niedościgłą pianistkę Man LI Szczepańską. Man Li akompaniowała już w naszych eventach wokalistce Agnieszce Grochowicz.

Wiele osób zapewne zwróci uwagę na wspaniałe wiersze Marii Konopnickiej recytowane po polsku i włosku oraz wiersze napisane w ostatnich latach przez Wiesława Adamika

Oto fragment wiersza W. Adamika "Miłość steranej parasolki" inspirowanego sesjami zdjęciowymi w Ogrodzie Mehoffera"i

Parasolka ze złamanym skrzydłem

Zawędrowała do Ogrodu
Jak z obrazu Mehoffera
Otarła łzę po dawnych porywach serca
Usiadła na ławeczce i westchnęła
Gdybym ja wiedziała jak gorzkie
Bywa takie życie w miłosnym zachwycie

Do drugiego parasola?
Ale może znajdę w końcu przyjaciela
Nie zdrajcę ...

Wiersze i Listy z Włoch:

A oto fragment piosenki Wiesława Adamika do jego scenariusza filmu fabularnego o Henryku Sienkiewiczu"

Wiesław Adamik: Graj mandolino ...

" Przy scenie przy Pompie grała orkiestra

Przy mnie siedziała piękna kobieta
A ja muzyki słuchając brzmienia na mandolinie

pisałem znów tęskną pieśń..
Graj mandolino, smutno nam graj
Jutro weselej, miłość nam daj!" (...)

do wiersza muzyka synkretyczna z playbacku np. na nutę:

https://www.youtube.com/watch?v=SY-vvncikow

Warto wiedzieć że Wiesław Adamik 4 IX 2009 roku zrealizował w swoim rodzinnym mieście "Andrychowską Noc Wenecką" w 120 rocznicę spotkania Marii i Henryka Sienkiewiczów i jednocześnie nawiązał do tradycji Nocy weneckich które kultywowali hrabiowie Bobrowscy dawni właściciele miasta rodzinnego W. Adamika. W koncercie który towarzyszył wystawie fotografii o obiektach wodnych w Andrychowa wzięło udział kilkunastu artystów poetów i muzyków podbeskidzkich a także znany malarz z Wenecji Damiano Bozzato i malarz Aleksander Toma.

Wenecję opiewał Henryk Sienkiewicz swoimi opisami podróży poślubnej do tego miasta bohaterów swojej powieści "Rodzina Połanieckich" i z każdego pobytu w tym mieście słał listy do rodziny i swojej krakowskiej nastoletniej przyjaciółki Wandzi Ulanowskiej,

plik 5 lewa]Tylko znawcy tematu wiedzą dobrze, że to Henryk Sienkiewicz jako pierwszy odkrył talent poetycki Marii Konopnickiej publikując pochlebną dla jej talentu recenzję z jej debiutu poetyckiego. Obydwoje też lubili często podróżować do Wenecji, Rzymu, Neapolu, co zaowocowało u Sienkiewicza powieścią "Quo vadis" a u Marii cyklem wierszy włoskich...

Oto jeden z najpiękniejszych wierszy z Włoch autorstwa Marii Konopnickiej

:Maria Konopnicka

RANEK W WENECJI

Rajski ptak słońca wzleciał, rozstrząsnął swe pióra,

Zapalił pół niebiosów, zaiskrzył pół morza
I pieśń światła wyrzucił w niezmierne przestworza,
I zgłuszył śpiew księżyca, nocy trubadura.
Ziemia-Danae leży w perłach ros.
U łoża Odchylona już rąbków mgły srebrzy się chmura,
A na złotym wezgłowiu dogasa purpura
Jutrzennych róż, zaledwie rzuciła je zorza.
Italio! Dzień kochankiem pośpiesza do ciebie;
Na ogromnych twych wodach, na szerokim niebie
krzydlate słońce twoje nie wschodzi, lecz wzlata

Analizę wierszy z cyklu śródziemnomorskich podróży Marii Konopnickiej znajdziemy w eseju W. Adamik a"Fatum w wierszach Marii Konopnickiej"
http://www.viapoland.com/site/art/2-regiony/18-/936-fatum-w-wierszach-marii-konopnickiej.html

Program eventu na następnej stronie

:

ZAPROSZENIE z programem eventu ( Wstęp wolny)

Dom Józefa Mehoffera". Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
Stowarzyszenie Promocji Man Li
Stowarzyszenie Artystyczno - Filmowe i Naukowe im. Henryka Sienkiewicza

przy współpracy

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

oraz Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego

zapraszają na Wieczór Włoski u Mehofferów

z Sienkiewiczem, Konopnicką, pianistką Man Li Szczepańską oraz jej gośćmi

Dnia 26 X 2014 r. Muzeum Narodowe. Oddział "Dom Józefa Mehoffera" w Krakowie ul. Krupmicza 26

P r o g r a m:

godz. 15.oo : salon przy fortepianie AD 1936 r.

Kilka słpw powitania i zapowiedzi: Wiesław Adamik

Jadwiga Mehofferowa (Stanisława Adamik) i Józef Mehoffer (aktor Wiesław Wójcik) witają przybywających gości. Słowa powitania ze strony pozostałych gospodarzy wieczoru.
Wiersze z cyklu "Parasolki i motyle z Ogrodu Mehoffera" w oprawie scenki baletowej z parasolkami prezentuje autor W. Adamik
Muzykę na fortepianie gra Wiola Fluda, m.in. Claude Debussyego "Trzy pastelle la belle epoque".
Uwaga! Goście w miarę możliwości przychodzą ubrani w stroje z pierwszych dekad XX-wieku tj. z lat 1900 – 1936.

godz. 15.3o : salon na piętrze AD 1904 r.
Goście mogą przymierzyć prezentowane kapelusze la belle epoque z krakowskiego sklepu z ul. Św. Marka

Goście prowadzeni przez postacie w kostiumach i przewodników Domu Mehoffera przemieszczają się z salonu na piętro na krótkie zwiedzanie galerii, gdzie następuje "ożywienie obrazu " Jadwiga Mehofferowa 1904 r." (modelka Vita Storoshyshyn)

godz. 16.3o - salon przy fortepianie

Aktor Wiesław Wójcik i Joanna Harris (po włosku) czytają listy Sienkiewicza z Włoch i wiersze Marii Konopnickiej z cyklu liryków z podróży do Italii oraz fragm. wspomnień Mehofferów (w antrakcie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Maestry Man Li Szczepańskiej).

Kilkaa słów zapowiedzi Jan Szczepański

godz. 17.30 salon przy fortepianie

Scenarzysta i reżyser Wiesław Adamik czyta wspólnie z przyjaciółmi aktorami

i aktorkami (przy muzyce playback) własne wiersze pt. "Graj mandolino wesoło nam graj" do filmu fabularnego o Henryku Sienkiewiczu ze scenami włoskimi. Ilustracja: Fotografie z Ogrodu Mehoffera.

Honory pani domu przejmuje na zakończenie Katarzyna Woźniak w roli Marii Konopnickiej oraz Paweł Bukowski dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej zachęcając do odwiedzenia muzeum poetki w Żarnowcu k. Rzeszowa

WSTĘP WOLNY!
Informacje o programie i organizacyjne: Wiesław Adamik 660 453 492 Jan Szczepański 532 785 667

Oddział Muzeum Narodowego Dom Józef Mehoffera w Krakowie ma tradycje występów artystycznych nie tylko w salonie przy fortepianie ale także w ogrodzie Mehoffera i na tarasie...

A oto prezentacja wideo Malarstwa Józefa Mehoffera::

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto