Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandat za wymianę opon na letnie? To możliwe. Policja ostrzega przez korzystaniem z wulkanizacji w czasach epidemii koronawirusa [8.04.2020]

js
Mandat za wymianę opon na letnie? To możliwe.
Mandat za wymianę opon na letnie? To możliwe. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Mandat za wymianę opon na letnie? W czasie obostrzeń związanych z koronawirusem to możliwe – donosi o tym portal Autokult. Teoretycznie wymiana opon – choć nieobowiązkowa – znacznie poprawia bezpieczeństwo na drogach. Ogumienie dostosowane do odpowiednich temperatur zapewnia właściwą przyczepność. W obliczu walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 tak zwyczajna usługa jak wymiana opon może jednak skutkować mandatem. Wszystko przez to, że przed wulkanizatorem mogą ustawiać się kolejki.

Zakaz zgromadzeń a wymiana opon lub korzystanie z myjni. O co chodzi?

Warsztaty i punkty wulkanizacyjne zwykle wiosną przeżywają oblężenie. Dzisiaj jednak, ze względu na szereg obostrzeń nałożonych przez rząd, możliwe jest otrzymanie mandatu za każde nieuzasadnione zgromadzenie.

Policjanci z Olsztyna zatrzymali trzech kierowców korzystających z myjni i wystawili im mandaty.

Na portalu Autokult.pl pojawiło się ostrzeżenie przed ewentualnymi mandatami za korzystanie z usług wulkanizacji. Zakłady wulkanizacyjne podlegają podobnym obostrzeniom, co wszelkie inne punkty usługowe.

Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji wyjaśnia:

Każda sytuacja, w której jest wystawiany mandat, podlega indywidualnej ocenie patrolu policji. Należy to zaznaczyć, ponieważ to konkretni policjanci mają prawo decydować, czy dane zdarzenie kwalifikuje się do wystawienia mandatu. W przypadku np. wymiany opon u wulkanizatora chcę podkreślić, że nie istnieje obowiązek zmiany opon na letnie. Nie musimy tego robić. To, co jest teraz istotne, to maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu. Nie róbmy tego, czego nie musimy robić. Oczywiście nieco inną kwestią jest np. konieczność naprawy pojazdu przez wzgląd na jego zły stan techniczny.

Mandaty w czasach koronawirusa. Za co możesz otrzymać mandat?

Mandat w czasie obowiązywania obostrzeń związanych z koronawirusem można otrzymać m.in. za nieuzasadnione wychodzenie z domu i korzystanie z parków, bulwarów lub plaż. W ubiegły weekend stołeczna policja wystawiła ponad 400 mandatów za złamanie ograniczeń podczas trwania epidemii.

Ograniczenia wynikające z epidemii będą wstępnie obowiązywały do 11 kwietnia:

  • Nie możemy swobodnie się przemieszczać – za wyjątkiem wyjść w celu załatwienia najważniejszych potrzeb życia codziennego (chodzi o wizyty w sklepie, aptece, u lekarza lub pójście do pracy).
  • Na ulicy można się przemieszczać jedynie w grupie dwóch osób – obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
  • Dzieci mogą wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych.

Prof. Mariusz Bidziński z Uniwersytetu SWPS podkreśla, że z przepisów prawa nie wynika jasno, za co można obecnie wystawić mandat:

Wystawienie mandatu za skorzystania z usługi, np. myjni samochodowej, wulkanizatora lub zakładu pogrzebowego jest przy obecnym stanie prawnym niezgodne z przepisami. Z rozporządzenia nie wynika, że taka działalność jest niedozwolona. Jeśli dla kogoś rzeczą niezbędną jest zmiana opon na letnie, mandat nie powinien być wystawiony. Chybiony jest także argument dotyczący kolejek ustawiających się np. przed myjnią samochodową. Podobne kolejki ustawiają się przecież przed sklepami spożywczymi lub aptekami.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto