Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Krauss. Historia "warszawskiego Nikifora"

Redakcja
Obraz pt. "Podwórko - wielkie pranie"  ten obraz został sprzedany w domu aukcyjnym "Rempex".
Obraz pt. "Podwórko - wielkie pranie" ten obraz został sprzedany w domu aukcyjnym "Rempex". Marek Krauss
Urodziłem się z porażeniem mózgowym, a zostałem jednym największych artystów sztuki art-brut w Polsce, bez niczyjej pomocy.

Urodziłem się w latach 50., jako dziecko z porażeniem mózgowym. Do piątego roku życia mieszkałem w prewentorium (przechowalni). W latach 60. przybywałem w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie. Po jego opuszczeniu chodziłem do specjalnej szkoły podstawowej, później ukończyłem szkołę zawodową, z wyuczonym zawodem introligatora. Następnie pracowałem przez 10 lat w zakładzie pracy chronionej "Wspólna sprawa ". W tym czasie ożeniłem się z Marią Pietrzak. a w 2009 roku z powodu choroby alkoholowej itp mojej żony rozwiodłem i dla mojego bezpieczeństwa zamieszkałem poza teren warszawy.

Szczęśliwa podróż do Wawra

Gdy odszedłem na rentę inwalidzką, rozpocząłem serię podróży po całej Warszawie. Pewnego dnia pojechałem do Wawra, zakochałem się w tym miejscu i pod jego wpływem zacząłem malować obrazy.

W 1997 r. z pomocą mojej kuzynki urządziłem zbiorową wystawę w warszawskim Domu Kultury Zacisze. Początkowo jego władze nie były zainteresowane tego typu imprezą, ale zmieniły zdanie po obejrzeniu moich malowideł. 17 spośród pokazanych wtedy obrazów kupiła firma McDonald's.

Wtedy także poznałem kolekcjonera sztuki związanej z Powstaniem Warszawskim - Jana Babicza. Zlecił mi on stworzenie kilkunastu obrazów związanych z tematyką walk wyzwoleńczych z 1944 roku. Nawiązałem także znajomość z dziennikarką Marią Terlecką. Napisała o mnie artykuł w "Wiadomościach kulturalnych" i "wprowadziła" mnie do galerii inicjatyw twórczych prowadzonej przez E. G. Małkowskiego. Tam poznałem kolejnych miłośników mojej sztuki Podczas wystawy zatytułowanej "Astrum" wystawiłem serię obrazów o tematyce podwórkowej. Wszystkie malowidła z tego cyklu kupił dyrektor jednej z największych firm spożywczych w Polsce.

Także wtedy poznałem organizatora wyjazdów plenerowych organizowanych w Czubajowiznie. We wsi tej nawiązałem kontakt z kardiologiem Ryszardem Jackowskim, który pomógł zorganizować wystawę w Krynicy Zdrój. W miejscowości tej spotkałem jej byłego burmistrza, który opiekował się Nikiforem. Na zorganizowanej tam wystawie promującej Wołomin, przewodniczący podwarszawskiego miasta wręczył mi dyplom w uznaniu moich zasług rozsławiających Wołomin.

Jeszcze jedna historia łączy się z Krynicą. Jedna z osób odwiedzających wystawę okazała się być poetką - Anna Czachorowska która napisała o mnie wiersz, na którego podstawie powstała potem piosenka który zaśpiewał obecny poseł PO Zenon Durka.

Samodzielnie w Mińsku

W Mińsku Mazowieckim miała miejsce moja pierwsza samodzielna wystawa. Jeden z prezentowanych tam obrazów został sprzedany w domu aukcyjnym Rempex i dzięki temu moje nazwisko znalazło się w przewodniku Mayera po światowym rynku sztuki. Później stworzyłem plakat dla warszawskiego Teatru Rampa, zatytułowany "Złota kaczka".

Mój obraz został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii. Byłem pierwszym artystą z Europy Wschodniej, który dostąpił tego zaszczytu. W Legionowie dostałem odznakę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a na zamówienie zespołu muzycznego Sexbomba wykonałem okładkę do ich płyty. W w Paryżu moje prace brały udział w zbiorowej wystawie, której opiekunem był E. G. Małkowski.

Od 1997 roku namalowałem około 5 tys. obrazów, znajdują się one w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Od 1997 roku moje dzieła brały udział w około 200 wystawach na terenie całego kraju. Obecnie piszę autobiografię, którą w przyszłości planuję wydać w formie książkowej. Więcej na jej temat można przeczytać tutaj.
A tymczasem jeden profesorów sztuki tzw. art-brut powiedział mi przez telefon, "że ten, który kupuje i ten, który kolekcjonuje moje obrazy jest głupcem nad głupcami".

2009 roku - Aleksandra Ford Sampolska napisała scenariusz do audycji radiowej oraz filmowej na podstawie mojej autobiografii pt. "Okruchy życia - Regina Karaś mama malarza Marka Kraussa". Muzeum historyczne w Przasnyszu było sponsorem, a projektantem okładki oraz płyty była Elżbieta Wiśniewska. Dom Kultury w Legionowie wydał płytę DVD.

Od 2010 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Legionowie uczę sztuki ART - BRUT. Zorganizowałem ogólnopolski plener malarski "Nikiforia" w TPD "Helenów" Warszawie, a 1 października 2010 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie zorganizowałem wystawę poplenerową pt "Nikiforia", na której zostały wystawione obrazy wykonane podczas pleneru malarskiego na terenie ośrodka TPD "Helenów".

W 2010 roku w gminnym ośrodku kultury w Łajskach koło Wieliszewa odbyła się pierwsza wystawa w historii sztuki ART- BRUT, na której wystawiano moje prace oraz moich uczniów z PZSiP Legionowo przy ul. Jagiellońskiej 69.

Mam przyjemność być wymienionym w Wikipedii pod hasłem "Marek Krauss".
Posiadam własną galerię internetową: www.mkrauss.com

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto