Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Meschnik - "Sztuka współczesna w zbiorach MGB"

Redakcja
Marek Meschnik - "Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu", s.480, 325 skatalogowanych prac, ponad 600 reprodukcji.
Marek Meschnik - "Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu", s.480, 325 skatalogowanych prac, ponad 600 reprodukcji. Piotr A.Jeleń
We wtorkowe popołudnie, 15 lutego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, odbyła się prezentacja książki-katalogu Marka Meschnika "Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Zbiorów gromadzonych w latach 2003 - 2009.

Jakość merytoryczna kolekcji, nasycenie jej dziełami aspirującymi do miana emblematycznych obiektów współczesnej sztuki polskiej, pozwala formułować tezę o jej pierwszorzędnym znaczeniu - czytamy na pierwszych stronach.

Autor książki "Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" Marek Meschnik, jest na co dzień kierownikiem Działu Sztuki bytomskiej placówki muzealnej.

Wśród zaproszonych gości mogliśmy zobaczyć, a także wysłuchać moderatora spotkania prof. dr hab. Tadeusza Sławka, literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Mariana Oslislo, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dr Jaromira Jedlińskiego z Galerii Foksal oraz Andrzeja Starmacha historyka sztuki.

Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

To katalog prezentujący 325 prac ze szczegółowym ich opisem, jak również charakteryzujący twórczość autorów. Ponad sześćset reprodukcji mieszczących się w katalogu przedstawia prace
nagromadzone w Muzeum Górnośląskim w latach 2003 - 2009.

Współczesną sztukę polską w bytomskiej placówce prezentują m.in., Anna Baumgart, absolwentka ASP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, Marek Glinkowski po ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplomy w pracowni rysunku Jarosława Kozłowskiego oraz w pracowni grafiki Tadeusza Jackowskiego. Swe prace wystawia także pedagog, malarz, twórca obiektów, obecnie pracujący i mieszkający w Berlinie Ryszard Górecki, Zuzanna Janin absolwentka ASP w Warszawie, autorka obiektów, instalacji, prac site specific, działań perfomatywnych oraz akcji w przestrzeni publicznej. Możemy również oglądać sztukę absolwentki Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie z pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza, Zofii Kulik, czy też Anny Ostoya, twórczyni filmów animowanych, zajmującej się także rysunkiem, malarstwem.

- Wieloletnia, systematyczna praca Marka Meschnika - podkreśla profesor Tadeusz Sławek - zaowocowała bardzo bogatymi zbiorami w muzeum, które mogły zostać udostępnione szerszemu kręgowi miłośników współczesnej sztuki polskiej, poprzez wydanie książki. Rola Marka okazała się bardzo trudna, gdyż jako kurator-zbieracz, stał się jednocześnie opiekunem, rzec by można strażnikiem zatroskanym o zbiory. A w dodatku "wstydliwie milczący", na ogól nie wypowiadając się - dodaje profesor.

Jaromir Jedliński z warszawskiej Galerii Foksal uważa, by zbiory Działu Sztuki bytomskiej placówki udostępnić większemu audytorium. Czy to przez wystawiennictwo w innych krajowych galeriach, czy poprzez czasowe wypożyczenie innym muzeom.

Z kolei Andrzej Starmach zasugerował, że z kolekcją można byłoby wyjść poza granice kraju, prezentując ją chociażby w miastach partnerskich.

Wydawca katalogu, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, tak pokrótce charakteryzuje wydaną pozycję: Zapowiadający część katalogową esej, omawiający kolekcję i charakteryzujący twórczość autorów zamieszczonych prac, jest ważnym przyczynkiem do historii gromadzenia tego zbioru. Narrację wzbogacają ilustracje dokumentujące wystawy artystyczne organizowane w Muzeum Górnośląskim na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Ta oczekiwana pozycja wydawnicza, niezwykle istotna pod względem poznawczym i naukowym, to prawdziwa skarbnica ważnych dla historii sztuki polskiej informacji o zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Bogaty materiał tekstowy i ilustracyjny sprawia, że katalog stanowi najobszerniejszy z dotychczas opublikowanych prezentacji zasobów bytomskiej kolekcji, jednej z ważniejszych publicznych kolekcji w Polsce.
Pozostali autorzy prezentujący w MGB

Dominik Lejman, uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni Hugona Laseckiego. Zajmuje się malarstwem, fotografią i projektami multimedialnymi, tworzy wielkoformatowe fototapety i wideofreski.

Robert Maciejuk, malarz, rysownik, autor malarskich ilustracji, pedagog Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP w latach 1991-1996.
Marzena Nowak absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, jest autorką filmów wideo.
Igor Przybylski uzyskał dyplom w pracowni Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Maluje, fotografuje, tworzy mozaiki, fotomontaże.
Józef Robakowski absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów wideo, rysunków.
Jadwiga Sawicka uzyskała dyplom w pracowni Jerzego Nowosielskiego na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, fotografią.

Marek Meschnik: "Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu"

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto