Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maryjne kaplice symbolem parafii Ofiarowania Pańskiego – cz.1

Jolanta Dyr
Jolanta Dyr
Dom Parafialny parafii p.w. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie Natolinie Wyżynach.
Dom Parafialny parafii p.w. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie Natolinie Wyżynach. Jolanta Dyr
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest dobrym przyczynkiem do pokazania MB jaką jest widziana na całym świecie. Potrafi to na pewno w Warszawie zrobić parafia Ofiarowania Pańskiego na Natolinie. Na mnie wywarła duże wrażenie.

Została erygowana dekretem kard. Józefa Glempa Prymasa Polski z dnia 2 lutego 1988 r. jako wydzielona z terenu parafii św. Katarzyny oraz Świętych Apostoła Piotra i Pawła w Pyrach. Po uprzednich długich staraniach, dopiero w marcu 1986 roku po wizycie Prymasa Polski ks. Kard. Józefa Glempa w lutym na terenie rodzącej się wspólnoty kościelnej, władze wydały decyzję dotyczącą lokalizacji nowego kościoła. Z Zalesia Dolnego na teren nowej parafii przywieziono wówczas drewnianą kaplicę, w której od tej pory zaczęły się odbywać nabożeństwa, a nie jak nieco wcześniej w jednej z piwnic mieszkalnego budynku. Po wydaniu dekretu o powołaniu nowej parafii zaczęto wiosną 1988 r budowę domu parafialnego. Następnie powstał projekt kościoła. Wykonał go architekt Krzysztof Kasperski. Założeniem projektu nowego kościoła była tradycyjna bryła utrzymana w stylu romańskim. Zwarta, trzynawowa z dominująca nawą główną oraz przybudowaną absydą, nawą boczną, dwiema kaplicami, zakrystią, kruchtą i wieżą dzwonniczą.
Budynek miał być częściowo podpiwniczony – piwnice poniżej powierzchni gruntu znalazły się pod zakrystią, a pod wieżą została zlokalizowana krypta. Rodzące się Sanktuarium od początku mocno związane było z kultem Matki Bożej, a z biegiem czasu postać NMP zagościła tutaj w licznych kapliczkach reprezentujących różne kulty i Sanktuaria maryjne ze wszystkich strony świata. A wszystko zaczęło się od wizyty kardynała Prymasa Józefa Glempa w Argentynie w 1983 roku. Nawiedził tam Sanktuarium Matki Bożej z Lujan i był gościem miejscowej Polonii. Na koniec wizyty otrzymał kopię cudownej Madonny i obiecał tamtejszym rodakom, że trafi do nowo budowanego kościoła w Polsce.
Od 16 września 2001 roku Matka Boża z Lujan ma własną kaplicę na terenie kościoła w natolińskiej parafii Ofiarowania Pańskiego i posiada zgodnie z polską tradycją koronę na głowie. Jak napisano na internetowej stronie parafii „Uroczystości przewodniczyli: ks. Józef kard. Glemp, Prymas Polski oraz ks. abp Ruben Hector di Monte, metropolita argentyńskiej archidiecezji Mercedes – Lujan. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie korpusu dyplomatycznego z Ameryki Łacińskiej, na czele z ambasadorem Argentyny w Polsce Norberto Auge, prezes Fundacji Argentyńskiej Ricardo Fernandez Nuniez, władze Dzielnicy Ursynów oraz licznie zgromadzone duchowieństwo dekanatu ursynowskiego. Podczas uroczystości dekret nadania imienia „Kaplicy Matki Bożej Argentyńskiej” odczytał kanclerz ks. Prałat Grzegorz Kowalczyk. Po podpisaniu dekretu nastąpił obrzęd koronacji figury Matki Bożej z Lujan. Koronacji dokonał fundator korony, glorii i półksiężyca, abp Ruben Hector di Monte” .
Kult Argentyńskiej Madonny rozpoczął się w 1630 roku za czasów Papieża Urbana VIII. Obecnie na Ursynowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.00 odprawiana jest masz św. do Matki Bożej z Lujan połączona z nowenną o uzdrowienie z chorób nowotworowych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maryjne kaplice symbolem parafii Ofiarowania Pańskiego – cz.1 - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto