Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz umowę o dzieło? Będziesz musiał zgłosić ją w ZUS! Nowe przepisy wchodzą już w styczniu 2021 r.

js
Masz umowę o dzieło? Będziesz musiał zgłosić ją w ZUS!
Masz umowę o dzieło? Będziesz musiał zgłosić ją w ZUS! 123rf
Od stycznia 2021 r. płatnicy składek będą musieli liczyć się z dodatkowymi obowiązkami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zacznie wymagać zgłaszania zawartych umów o dzieło. Wymóg ten jest zapisany w Tarczy Antykryzysowej – dzięki niemu szybciej będzie można wypłacać świadczenia postojowe.

Dotychczas opublikowane Tarcze Antykryzysowe wprowadzają mnóstwo zmian w przepisach prawa. Zmiany te mają służyć wspieraniu przedsiębiorców w trakcie trwania epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

ZUS: Masz 7 dni na poinformowanie ZUS o umowie o dzieło

Nowe przepisy są opisane w Ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Płatnik składek ZUS, będący osobą prawną lub osobą fizyczną, po wejściu w życie przepisów będzie miał 7 dni na to, żeby poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło.

Kto będzie musiał zgłosić umowę? Czego dotyczy obowiązek?

  • umowy zawartej z osobą, z którą osoba zgłaszająca NIE pozostaje w stosunku pracy;
  • umowy, w ramach której nie jest wykonywana praca na rzecz pracodawcy, z którym wykonawca dzieła pozostaje w stosunku pracy.

Jeszcze nie teraz! Nowy obowiązek dopiero od stycznia 2021 r.

Nowy obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie jest tożsamy z oskładkowaniem umów o dzieło (z tytułu ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego). Będzie wprowadzony dopiero od stycznia 2021 r. - zatem teraz jeszcze nie obowiązuje.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w Polskim Radiu tłumaczyła, że zarejestrowanie umów o dzieło jest konieczne, żeby udało się wypłacić pomoc osobom pracującym na takich umowach:

Między innymi w pakiecie Tarczy jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, które do tej pory nie były rejestrowane, stąd wynika potrzeba zarejestrowania.

Jak podkreśla Bezprawnik.pl, pomysł rejestracji lub ozusowania umów o dzieło nie jest niczym nowym. Nowe uprawnienia pozwolą Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych szerzej i lepiej monitorować ewentualne nadużycia stron zawierających takie umowy. Bezprawnik przypomina, że:

Nie jest bowiem tajemnicą, że umowa o dzieło czy umowy zlecenia często zawierane są jedynie w celu uniknięcia płacenia składek. Kiedy praca wykonywana jest w sposób ciągły, na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez nim wyznaczonym, powinna zostać zawarta umowa o pracę, a nie umowa cywilnoprawna.

Źródło: Pit.pl/Bezprawnik.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz umowę o dzieło? Będziesz musiał zgłosić ją w ZUS! Nowe przepisy wchodzą już w styczniu 2021 r. - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto