Mazowsze. Atrakcje na święta i zimę 2021/2022. Ciekawe miejsca i pomysły na weekend w Warszawie i okolicach

Monika Juś
Monika Juś
ul. Prawdziwka

Godziny otwarcia:
5 listopada 2021 - 31 stycznia 2022: 16:00-21:00
1 lutego 2022 - 27 lutego 2022: 17:00-21:00

Bilety:
Poniedziałek - czwartek: bilet normalny: 28 zł, ulgowy: 23 zł.
Piątek - niedziela i święta: bilet normalny: 33 zł, ulgowy: 28 zł.
ul. Prawdziwka Godziny otwarcia: 5 listopada 2021 - 31 stycznia 2022: 16:00-21:00 1 lutego 2022 - 27 lutego 2022: 17:00-21:00 Bilety: Poniedziałek - czwartek: bilet normalny: 28 zł, ulgowy: 23 zł. Piątek - niedziela i święta: bilet normalny: 33 zł, ulgowy: 28 zł. Szymon Starnawski /Polska Press
Udostępnij:
Co robić zimą w Warszawie i okolicach? Atrakcji na Mazowszu w tym roku nie zabraknie. Poniżej znajdziecie zimowe i świąteczne atrakcje blisko Warszawy i w samej stolicy. Wybraliśmy atrakcje dla dzieci, idealne na rodzinną wycieczkę, ale coś dla siebie znajdą tutaj także osoby poszukujące pomysłu na weekend, randkę czy wycieczkę w grupie przyjaciół.

Spis treści

W ubiegłym roku liczba zimowych atrakcji na Mazowszu i w innych regionach Polski była mocno ograniczona, ze względu na pandemie koronawirusa. To sprawiło, że w tym roku jeszcze bardziej wyczekujemy świątecznej atmosfery i chętniej planujemy wyjścia na miasto czy krótkie wypady w piękne zakątki naszego regionu. Zebraliśmy dla was pomysły na zimowe wycieczki w okolice Warszawy i świąteczne atrakcje dla dzieci i dorosłych - w stolicy i na Mazowszu.

Poniżej znajdziecie m.in. jarmarki świąteczne, ogrody świateł, szopki bożonarodzeniowe, pomysły na jednodniowe wypady i propozycje, co robić zimą w Warszawie i okolicach.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Warszawie i okolicach

Największy jarmark bożonarodzeniowy organizowany jest na warszawskim Starym Mieście. Tuż obok Kolumny Zygmunta pojawią się stoiska, na których będziemy mogli spróbować regionalnych przysmaków, napić się grzanego wina, kupić rękodzieło i inne artystyczne wyroby, idealne na prezent pod choinkę.

W Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się Targ Świąteczny, na którym będzie można kupić m.in. przetwory, słodycze i ozdoby świąteczne. Znajdziecie tu pomysły na prezenty i napijecie się grzańca, a najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych warsztatach.

Kiermasz świąteczny ma się odbyć również w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Na odwiedzających czekają też warsztaty i zimowy spacer z przewodnikiem.

Elektrownia Powiśle organizuje Świąteczny Market - z modą, biżuterią i innymi pomysłami na prezenty. Z kolei na Jarmarku Świątecznym w Hali Gwardii będzie można kupić prezenty i zjeść świąteczne potrawy.

W Jabłonnie pod Warszawą odbędzie się Pałacowy Kiermasz Świąteczny - z dekoracjami bożonarodzeniowymi, zabawkami, akcesoriami, kosmetykami, biżuterią i innymi pomysłami na prezent. Na Kiermasz Świąteczny będą mogli wybrać się też mieszkańcy Piaseczna - stoiska z pomysłami na prezent staną na rynku.

Datę otwarcia wszystkich jarmarków świątecznych i godziny, w których można je odwiedzać, znajdziecie w galerii. Niektóre z nich będą otwarte już w listopadzie.

Festiwal Czekolady

Przed Świętami w Koneserze odbędzie się Festiwal Czekolady i Prezentów. Na pragę przyjadą producenci czekolady i słodyczy z całej Polski. W Centrum Praskim Koneser będzie można wziąć udział w warsztatach cukierniczych, obejrzeć pokazy cukierników, a także kupić oryginalne praliny i tabliczki czekolady. Więcej informacji w galerii.

Świąteczne Miasteczko

Wyjątkowo klimatyczne miejsce znajdziecie w Aninie, a dokładnie w centrum ogrodniczym przy ul. Mrówczej 212. Flora Point co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zamienia się w bajkową świąteczną krainę. To miejsce uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych, którzy poszukują stylowych świątecznych dekoracji, a także wyjątkowej scenerii do zdjęć, przypominającej wioskę świętego mikołaja.

Całą bożonarodzeniową wystawę w Flora Point możecie zobaczyć w galerii.

Bajkową krainę można znaleźć przy ul. Mrówczej 212 w Warszawie
Bajkową krainę można znaleźć przy ul. Mrówczej 212 w Warszawie Flora Point

Lodowiska

Niebawem uruchomione zostaną warszawskie i mazowieckie lodowiska. Większość ślizgawek otworzy się na początku grudnia, a niektóre nawet wcześniej - na Torwarze będzie można pojeździć już od 23 listopada, a na Stegnach od 25 listopada.

W okresie Bożego Narodzenia na pewno warto wybrać się na lodowisko na Rynku Starego Miasta, otoczone lampkami i świątecznymi dekoracjami. Poniżej lista lodowisk w Warszawie:

  • Lodowisko na Stegnach (Inspektowa 1)
  • Lodowisko na Torwarze (Łazienkowska 6A)
  • Lodowisko pod PKiN (plac Defilad 1)
  • Lodowisko na Rynku Starego Miasta
  • Lodowisko Moczydło (Górczewska 69/73)
  • Lodowisko Filgowisko na Ursynowie (Al. KEN 60)

Iluminacje i ogrody świateł

Lada dzień włączona zostanie świąteczna iluminacja na warszawskich ulicach. Instalacja dekoracji rozpoczęła się 16 listopada. W tym roku na pl. Zamkowym stanie 27-metrowa choinka, rozświetlone świątecznymi ozdobami zostanie również Krakowskie Przedmieście - na latarniach zawisną bożonarodzeniowe światełka, a wzdłuż ulicy pojawią się wolnostojące dekoracje - sprzedawca balonów, warszawska katarynka, tramwaj konny, figury szachowe i szachownica. Na skwerze Hoovera będzie można przejechać się na obrotowej karuzeli.

Co robić zimą w Warszawie? Zobacz najciekawsze atrakcje na Mazowszu
Co robić zimą w Warszawie? Zobacz najciekawsze atrakcje na Mazowszu Szymon Starnawski /Polska Press

Królewski Ogród Świateł w Wilanowie od lat cieszy się wielką popularnością wśród warszawiaków. Na miejscu można przejść przez świetlny tunel, spacerować wśród świetlistych drzewek i oglądać wystawy specjalne - w całym sezonie będzie ich kilka, na początek ogród różany. Iluminacja rozświetli też Pałac w Wilanowie.

Ogród Świateł "Piotruś Pan" znajdziemy w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie pod Warszawą. Motywem przewodnim wystawy będzie Nibylandia. Drzewa w ogrodzie zostaną rozświetlone tysiącami światełek, pojawi się prawie 30 instalacji świetlnych, choinka multimedialna, będą pokazy laserowe, video-mappingi. Dla najmłodszych przygotowano też dodatkowe atrakcje.

Godziny otwarcia i ceny biletów do ogrodów świateł znajdziecie w galerii.

Szopki

Żywą szopkę w Warszawie można oglądać w Kościele Kamedułów w Lesie Bielańskim (ul. Dewajtis 3). W szopce możemy zobaczyć owieczki, muła i kozę. Poza zwierzętami w szopce umieszczane są piękne drewniane rzeźby. Zwierzaki można tam odwiedzać przez cały rok.

W Kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej 13 będzie można niebawem oglądać ruchomą szopkę. Jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez warszawiaków w okresie Świąt Bożego Narodzenia, dlatego trzeba przygotować się na kolejki przed wejściem

Fabryka Elfów

Na PGE Narodowym dzieci będą mogły zwiedzić Fabrykę Elfów, wziąć udział w grach ruchowych i zręcznościowych, rozwiązywać zagadki logiczne i zadania edukacyjne, a także spotkać się ze świętym mikołajem. Atrakcje przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-10 lat, spotkanie trwa 2 godziny. Bilet indywidualny kosztuje 54,90 zł. Fabryka Elfów będzie otwarta od 23 listopada.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek: 15:30 - 17:30.
Sobota - niedziela: 9:00 - 17:30.

Termy i aquaparki

Zimą warto wybrać się na termy, by rozgrzać się w basenach wypełnionych ciepłą wodą termalną, skorzystać z saun, jacuzzi i innych wodnych atrakcji.

Z Warszawy najbliżej jest do położonych w odległości 40 km od stolicy Term Mszczonów. Jest to kompleks basenów, w którym wykorzystano unikatowe, słodkie źródła termalne. Zimową atrakcją w Termach Mszczonów jest basen zewnętrzny wypełniony gorącą wodą termalną i wyposażony w dysze do hydromasażu.

W podobnej odległości znajduje się Suntago Wodny Świat, w którym również znajdziemy basen zewnętrzny wypełniony wodą termalną o temperaturze 32 stopni. Poza tym w Park of Poland do dyspozycji gości są m.in. baseny solankowe i siarkowy oraz liczne atrakcje dla dzieci. Suntago oferuje też zabiegi wellness i SPA.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie w galerii.

Kulig pod Warszawą

Gdy tylko spadnie śnieg, warto wybrać się na kulig. Będzie to ciekawa zimowa atrakcja dla dzieci - ale nie tylko. Przejażdżka kuligiem po mazowieckich lasach to oryginalny pomysł na randkę czy zabawę w grupie przyjaciół. Kuligi na Mazowszu organizowane są m.in. w:

Aktywny wypoczynek

Spacer po rozświetlonych ulicach mazowieckich miast
Świąteczne iluminacje znajdziecie nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach na Mazowszu. W ubiegłym roku za najpiękniejszą w regionie została uznana iluminacja w Radomiu. Internauci docenili też świąteczne dekoracje w Piasecznie i Kozienicach.

Park Dolina Wkry i spacer w koronach drzew - leśna atrakcja dla dzieci
W Parku Dolina Wkry w podwarszawskim Pomiechówku można spacerować leśnymi alejkami, poznać ciekawostki o życiu leśnej flory i fauny, zagrać w gry zręcznościowe i sprawdzić swoją wiedzę o lesie, rozwiązując łamigłówki. Dla dzieci przygotowano też drewniany plac zabaw, tyrolkę, karuzelę i zwierzęcą skocznię w dal.

Warto wejść również na wieżę widokową, z której będziemy mogli zobaczyć las z wysokości 15 m. Najciekawszą atrakcją tego miejsca jest jednak spacer w koronach drzew. Trasa ma łączną długość 200 m, a mostki połączone są gniazdami, z których najwyższe umieszczone jest prawie siedem metrów nad ziemią.

Park Dolina Wkry otwarty jest w weekendy. Wejście do parku jest darmowe.

Bilety:
spacer w koronach drzew: 5 zł,
wejście na wieżę widokową: 5 zł
pakiet: 8 zł.

Spacer po Puszczy Kampinoskiej
W Puszczy Kampinoskiej znajdziemy łącznie 360 km szlaków pieszych. W jeden z zimowych weekendów można wybrać się na wędrówkę np. czerwonym szlakiem prowadzącym z Dziekanowa Leśnego do Brochowa - to trasa łącząca najbardziej atrakcyjne miejsca Kampinosu. Inną ciekawą trasą jest czerwony szlak do położonego w miejscowości Górki Zamczyska - grodziska obronnego z XIII w.

Narty w Warszawie i okolicach
Gdy na Mazowszu spadnie śnieg, warto wybrać się na narty - aby pozjeżdżać ze stoku, nie trzeba wyjeżdżać w góry. Miłośnicy sportów zimowych mogą wybrać się np. na warszawską Górkę Szczęśliwicką.

Ci, którzy wolą narty biegowe, powinny wybrać się na jeden z malowniczych szlaków Puszczy Kampinoskiej (wypożyczalnia nart biegowych znajduje się w miejscowości Laski, przy ul. Wieczorka 50), Lasu Młocińskiego (wypożyczalnia przy Żubrowej 15a) czy Lasu Kabackiego (wypożyczalnia przy ul. Kazury 2b lub ul. Maślaków 1 w Powsinie).

Więcej informacji o wymienionych zimowych atrakcjach na Mazowszu znajdziecie w galerii.

ul. Prawdziwka

Godziny otwarcia:
5 listopada 2021 - 31 stycznia 2022: 16:00-21:00
1 lutego 2022 - 27 lutego 2022: 17:00-21:00

Bilety:
Poniedziałek - czwartek: bilet normalny: 28 zł, ulgowy: 23 zł.
Piątek - niedziela i święta: bilet normalny: 33 zł, ulgowy: 28 zł.

Mazowsze. Atrakcje na święta i zimę 2021/2022. Ciekawe miejs...

Recykling: drugie życie roweru

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie