ME: Polska - Rumunia 3:0. Polskie siatkarki z kompletem zwycięstw!

Reprezentantki Polski zakończyły fazę grupową mistrzostw Europy wygraną z Rumunią 3:0 (27:25, 25:18, 25:22). Po trzech meczach, biało-czerwone bez straty seta awansowały do ćwierćfinału mistrzostw, z pierwszej pozycji w grupie.

Pierwsza odsłona rozpoczęła się od bardzo dokładnej gry Rumunek, które szybko wyszły na kilku punktowe prowadzenie (10:6). Polki powoli odrabiały straty, ale w decydujących momentach popełniały szkolne błędy. Dopiero trudna do przyjęcia zagrywka Katarzyny Skowrońskiej, a zaraz potem jej imponujący as serwisowy pozwolił dogonić przeciwniczki (15:15). W decydującym momencie seta, do właściwego rytmu meczowego powróciły podopieczne Świderka i mieliśmy (23:20). Kiedy wydawało się ze biało- czerwone dograją seta do końca, waleczna gra rywalek doprowadziła do kolejnego remisu 24:24. W emocjonującej końcówce, ponownie decydującą rolę odegrała Katarzyna Skowrońska i pierwszą partię Polki wygrały 27:25.

Drugi set to zdecydowana przewaga reprezentantek Polski, w których grze można było zauważyć sporo swobody. Choć trener dał szansę na pokazanie się kolejnym zawodniczkom biało-czerwone rozpoczęły od prowadzenia 8:5. W kolejnej fazie, brązowe medalistki poprzednich mistrzostw spokojnie kontrolowały przebieg spotkania, ostatecznie wygrywając 25:18.

Trzecia partia to szybkie prowadzenie 5:1 i bardzo dobra gra we wszystkich elementach gry polskiego zespołu. Alojzy Świderek pozwolił zadebiutować w mistrzostwach kolejnej rezerwowej zawodniczce i na parkiecie pojawiła się środkowa bloku Zuzanna Efimienko. Na pierwszą przerwę techniczną schodziliśmy przy czteropunktowym prowadzeniu (8:4). W dalszej fazie reprezentantki Rumunii odrobiły kilka oczek i doprowadziły do remisu (16:16).

W końcówce seta, znakomitą grą popisała się po raz kolejny Skowrońska i ostatecznie reprezentantki Polski zwyciężyły 25:22, awansując pewnie do najlepszej ósemki rozgrywek. Rywalem drużyny Alojzego Świderka, w meczu o półfinał mistrzostw, będzie zwycięzca barażu, w którym Rumunia zmierzy się z Serbią lub Niemcami.

Polska - Rumunia 3:0 (27:25, 25:18, 25:22)

Polska: Joanna Wołosz, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Karolina Kosek, Klaudia Kaczorowska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Anna Podolec, Krystyna Strasz (libero), oraz Anita Kwiatkowska, Joanna Wołosz, Katarzyna Jaszewska, Zuzanna Efimienko

Rumunia: Iuliana Nucu, Mirela Corjeutanu, Carmen Turlea, Ioana Nemtanu, Diana-Ioana Naega, Nneka Onyejekwe, Nicoleta Manu (libero), oraz Florentina Nedelcu, Daiana Muresan, Elena Butnaru, Sabina Miclea, Alexandra Trica (libero)