ME w piłce ręcznej. Dania ze złotym medalem! Polska z szansami na IO!

Reprezentacja Danii pokonała Serbię 21:19 (9:7) i po bardzo ciekawym finale zdobyła mistrzostwo Europy. Tym samym Skandynawowie zwolnili miejsce dla Polaków w kwietniowym turnieju kwalifikacyjnym w Madrycie. Brązowy medal wywalczyli Chorwaci po zwycięstwie nad Hiszpanią.

Mecz finałowy miał wielkie znaczenie dla reprezentacji Polski. Jeżeli bowiem wygraliby Serbowie, wówczas nasi szczypiorniści nie zagraliby w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Zloty medal Duńczyków dawał im bezpośrednią przepustkę do IO, a zwalniał miejsce dla Polaków. Trener Ulrik Wilbek podkreślał, ze jego zespół pamięta, co podopieczni Wenty zrobili dla nich w meczu z Niemcami i zagrają ten mecz dla biało-czerwonych.

ME: Polska 33:32 Niemcy. Szwedzi nie pomogli. Półfinał nie dla nas [Wideo]

Mecz rozpoczął się od dwubramkowego prowadzenia Danii. Świetnie bronił również Landin i Serbowie, którzy grali bardzo nerwowo, nie mogli przebić się przez duńską obronę. Dopiero akcja w szóstej minucie, kiedy gospodarze trzy razy rzucali na bramkę Landina, przyniosła im bramkę, którą zdobył Prodanović. Szybka kontra i po rzucie Manojlovića mieliśmy remis. Skandynawowie nie dawali za wygraną i dwie kolejne bramki padły ich łupem za sprawą trafień Rene Toft Hansena i Soendergaarda. W dalszej części pierwszej połowy, aż do piętnastej minuty, utrzymywała się dwubramkowa przewaga Danii. Dwuminutowe wykluczenie dla H. Toft Hansena w szesnastej minucie spowodowało, że Serbowie zdołali odrobić jednego gola. Powrót Hansena i kolejny gol dla Danii z kontrataku. W 22. minucie wykluczony został Cutura za uniemożliwienie wyprowadzenia pierwszej akcji przeciwnikowi. To spowodowało, że Dania prowadziła aż trzema golami, kiedy grę w przewadze wykorzystał Hansen. Kolejna cześć finałowego meczu to walka akcja za akcję. Fantastycznie spisywał się w serbskiej bramce Stanić i przewaga rywala zmalała tylko do jednej bramki. Na trzy minuty przed końcem pierwszej polowy, wykluczenie Manojlovicia sprawiło, że po skutecznej akcji Spellerberga, to Skandynawowie schodzili na przerwę z dwubramkową zaliczką.

Polska 29:29 Szwecja. Heroiczna pogoń zakończona happy endem! Film

Druga cześć spotkania rozpoczęła się od gola Markussena, który podwyższył prowadzenie Danii. Chwilę potem mieliśmy kolejne wykluczenie dla Manoljovicia i po akcji Markussena, Skandynawowie mieli już cztery gole więcej od rywala. Serbowie szybko się otrząsnęli i w kolejnych akcjach zdobili dwie bramki. Gole zdobywali skuteczni Nikcević i Vucković. Kiedy sędzia wykluczył Svana Hansena wszystko wskazywało na to, że gospodarze zaczną odrabiać straty. Bramka z kontry Toskića i Serbowie tracili już tylko jedną bramkę do przeciwnika. Na boisku byli jednak, broniący świetnie Landin oraz niezwykle skuteczny Hansen. Obrona bramkarza Danii i trzy szybkie akcje młodego Lauge Schmidta i Hansena, i Duńczycy znów "odskoczyli"na trzy gole.

ME piłkarzy ręcznych: Polacy rozgromili Słowaków 41:24

Wspaniała gra obronna Duńczyków sprawiła, że Serbowie nie mogli odrobić strat. Znakomity przechwyt, podanie do Lindberga i mieliśmy najwyższą, czterobramkową, przewagę wicemistrzów świata. Zaraz potem H. Toft Hansen otrzymał kare dwuminutową i gospodarze niesieni wspaniałym dopingiem kibiców, odrobili trzy bramki i mecz zaczął się od początku. Wtedy grę na swoje barki wziął będący w znakomitej formie Hansen i zdobył dwa kolejne gole w meczu, utrzymując przewagę swojego zespołu. Serbowie odpowiedzieli trafieniami Vujina i Nikcevića. Końcówka spotkania to nieskuteczna akcja Ilića, który trafił w porzeczkę, i bramka z kontry Hansena. Ostatecznie to Skandynawowie zdobyli mistrzostwo Europy 2012, zapewniając tym samym Polakom miejsce w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Londynie, gdzie zagramy z Serbią, Hiszpanią i Algierią.

Serbia - Dania 18:21 (7:9)

Serbia: Stanić, Vujin 2, Nikcević 2, Manojlović 1, Toskić 2, Ilić 2, Prodanović 4, Stojković 2, Beljanski 1, Vucković 3, Cutura, Stanković, Nenadić.

Dania: Landin, Mogensen, Lauge Schmidt 2, Christiansen L., Markussen 2, Eggert Jensen 3, Spellerberg 1, Svan Hansen, Lindberg 2, Toft Hansen R. 1, Sondergaard Sarup 1, Toft Hansen H., Hansen 9, Nielsen.