Męczarnie Hiszpanów w towarzyskiej potyczce z Chinami (wideo)

Dominik Lenart
Aktualni mistrzowie świata i Europy pokonali Chiny skromnie, bo tylko 1-0 po golu Davida Silvy w niedzielnym spotkaniu towarzyskim, bedącym próbą generalną przed Euro 2012.

Dla podopiecznych Vicente del Bosque było to pierwsze spotkanie, kiedy mieli okazję zagrać w optymalnym składzie. Selekcjoner mógł skorzystać z usług graczy, zarówno Barcelony, jak i Athleticu Bilbao. Zdecydował się jednak tylko na zawodników katalońskiej drużyny: bramkarza Victora Valdesa, obrońcę Gerada Pique oraz pomocników Xaviego Hernandeza oraz Andresa Iniestę, którzy zagrali tylko jedną połowę meczu.

Pierwszoplanową postacią tego spotkania był Andres Iniesta, którego wejście w drugich 45 minutach gry wniosło sporo ożywienia w poczynania ofensywne "La Roja". To właśnie po dynamicznej akcji zawodnika Barcelony w polu karnym i przytomnym odegraniu do Davida Silvy, Hiszpania zdobyła jedynego gola w tym spotkaniu.

W pierwszej połowie niespodziewanie stroną dominująca była reprezentacja Chin, która nie przestraszyła się utytułowanego rywala i grała bez żadnego respektu.

Druga połowa, kiedy to na plac gry weszli Iniesta i Jesus Navas, zmieniła diametralnie obraz gry, a akcje "La Roja" nabrały dynamiki i większej swobody. Chińczyków dwa razy od straty gola uratowała poprzeczka.

Bramkarz i jednocześnie kapitan mistrzów świata oraz Europy Iker Casillas zagrał w niedzielę po raz 131. w barwach reprezentacji Hiszpanii i odniósł tym samym 96. zwycięstwo, grając dla "La Roja". W zespole narodowym występuje regularnie od czasu mistrzostw świata z 2002 roku.

Dla Hiszpanii poniedziałek będzie ostatnim dniem spędzonym w swojej ojczyźnie. Już we wtorek podopieczni Vicente del Bosque przylecą do Polski na turniej Euro 2012.

W swoim pierwszym spotkaniu na ME, tj. 10 czerwca zmierzą się w Gdańsku z ekipą Włoch.

Hiszpania - Chiny 1-0

Bramka: David Silva (85). Sędziował: Bas Nijhuis (Holandia).

Skład Hiszpanii: Iker Casillas (46. Victor Valdes) - Alvaro Arbeloa, Raul Albiol, Sergio Ramos (56. Gerard Pique), Jordi Alba - Sergio Busquets (46. Andres Iniesta), Xabi Alonso - David Silva, Xavi Hernandez (46. Jesus Navas), Santi Cazorla (68. Juan Mata) - Alvaro Negredo (46. Fernando Torres).