MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Meksyk na zimę 2022: wypoczynek bez obostrzeń COVID. Pogoda, najważniejsze atrakcje, ceny i zasady wjazdu

Monika Golonka
Monika Golonka
Meksyk to świetny kierunek na zimowy wyjazd last minute. Tu odpoczniecie w słońcu bez obostrzeń COVID.
Meksyk to świetny kierunek na zimowy wyjazd last minute. Tu odpoczniecie w słońcu bez obostrzeń COVID. Photo by Marv Watson on Unsplash
Wakacje zimą 2022. Meksyk od lat przyciąga podróżników, którzy szukają nie tylko rajskich plaż, ale także wyjątkowych zabytków, niesamowitej przyrody i kultury. Co warto zobaczyć w Meksyku? Zebraliśmy listę miejsc, które trzeba odwiedzić podczas wakacji. Poniżej znajdziecie też aktualne zasady wjazdu, obostrzenia i informacje o bezpieczeństwie w Meksyku.

Spis treści

Meksyk - wakacje wśród plaż i starożytnych ruin

Turystów do Meksyku przyciągają karaibskie plaże, turkusowe morze, prekolumbijskie zabytki, słynna na całym świecie kuchnia i wyjątkowe atrakcje przyrodnicze.

Podróżnicy chętnie przyjeżdżają tu także zimą, bo na wysokie temperatury można liczyć przez cały rok. W czasie pandemii dodatkowym atutem Meksyku jest fakt, że nie obowiązują tam tak restrykcyjne obostrzenia, jak w innych egzotycznych destynacjach.

Turyści planujący wakacje w Meksyku najczęściej wybierają wycieczki zorganizowane oferowane przez biura podróży. Tygodniowy pobyt w resorcie na Riviera Maya można zarezerwować za około 4000 zł.

Meksyk - pogoda. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?

Meksyk położony jest w dwóch strefach klimatycznych. Północna i środkowa część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego, a południowa, w której położone są najpopularniejsze kurorty, charakteryzuje się klimatem podrównikowym.

Na półwyspie Jukatan, gdzie mieszczą się najpopularniejsze kurorty, najgoręcej jest od maja do października. Średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą ok. 30-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Temperatura wody w tym okresie wynosi średnio 29-30°C. W tym czasie występują też największe opady deszczu.

Turkusowe wody Morza Karaibskiego i na wybrzeżu Cancun
Turkusowe wody Morza Karaibskiego i na wybrzeżu Cancun Michelle_Raponi/Pixabay/

W listopadzie i grudniu temperatura w tym regionie spada do 28°C. Najchłodniejsze są styczeń i luty z temperaturą 26-27°C w ciągu dnia i 21-22°C w nocy. Temperatura w Morzu Karaibskim nie spada poniżej 27°C.

Z kolei w Acapulco, położonym nad Oceanem Spokojnym, temperatura powietrza przez cały rok oscyluje wokół 31-33°C w dzień i 20-23 w nocy. Woda w Oceanie Spokojnym przez cały rok ma 28-30°C.

Meksyk - ceny wypoczynku zimą 2022

W lutym, marcu i kwietniu 2022 wycieczki do Meksyku nie osiągają wcale zawrotnych cen. Za 8-dniowy wypoczynek w ofercie all inclusive w tych miesiącach trzeba zapłacić między 5 a 8 tys. zł za osobę - wszystko zależy od konkretnej oferty i standardu hotelu. Podobnie kształtują się ceny ofert last minute.

Meksyk - Tulum, Cancun, Acapulco? Który kurort wybrać?

Najpopularniejsze meksykańskie kurorty położone są na Rivera Maya na Półwyspie Jukatan. Turyści najchętniej wybierają Cancun, Tulum i Playa del Carmen, m.in. ze względu na wyjątkowo piękne plaże nad Morzem Karaibskim. Region ten jest również dobrą bazą wypadową do najsłynniejszych meksykańskich zabytków i atrakcji turystycznych. Wszystkie wymienione miasteczka słyną z luksusowych resortów i nocnego życia.

Acapulco de Juárez to kurort położony jest nad Oceanem Spokojnym, 300 km na południowy zachód od stolicy kraju. Popularność zyskał w XX w., szczególnie wśród Amerykanów. Słynie z nocnego życia i szerokich plaż z białym piaskiem. Acapulco jest oddalone od najważniejszych atrakcji Meksyku, dlatego osobom, które poza plażowaniem planują również zwiedzanie, polecany jest półwysep Jukatan.

Zachód słońca w Acapulco
Zachód słońca w Acapulco N3otr3x/Pixabay

Meksyk - atrakcje. Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?

Meksyk to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. Podczas urlopu w Meksyku trzeba zobaczyć przede wszystkim zabytki z czasów prekolumbijskich. Warte zobaczenia są też atrakcje naturalne, których w Meksyku nie brakuje. Poniżej lista najważniejszych atrakcji na półwyspie Jukatan i w jego okolicach.

 • Chichén Itzá - prekolumbijskie miasto ze słynną piramidą Kukulkana, uznaną za jeden z nowych siedmiu cudów świata
 • Uxmal - ruiny miasta Majów z X w.
 • Bacalar Lagoon - jezioro słynące z przejrzystej, turkusowej wody
 • Podwodne muzeum w Cancun
 • Merida - tzw. Białe Miasto
 • Cenoty na Półwyspie Jukatan - przede wszystkim Cenote Ik Kil, Gran Cenote, Cenote Calavera, Cenote Suytun, Cenote Chaak Tun
 • Wodospady Agua Azul
 • Podwodne jaskinie Sistema Dos Ojos
 • Naturalne wodne parki rozrywki Xcared i Xel-Ha

Meksyk - atrakcje w innych regionach

Półwysep Jukatan to tylko niewielka część Meksyku. Wiele słynnych zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w innych regionach kraju. Dojazd do tych miejsc z Cancun może jednak zająć nawet kilkanaście godzin. Wymienione niżej miejsca polecamy podróżnikom, którzy planują dłuższą wycieczkę po Meksyku lub wakacje poza półwyspem Jukatan.

 • Teotihuacan - starożytne miasto Azteków z Piramidą Słońca i Piramidą Księżyca
 • Tula - ruiny miasta Tolteków z IX w., z piramidami i świątynią Ouetzalcoatla
 • Ukryta plaża (Playa del Amor) na wyspach Marieta
 • Park narodowe Palenque - ruiny miasta ze Świątynią Inskrypcji, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
 • Wodospad Salto de Eyipantla na rzece Rio Grande de Catemaco
 • Wodospady Las Nubes
 • Mexico City
 • Kolonialne miasteczko Real del Monte

Meksyk - koronawirus: zasady wjazdu, obostrzenia na miejscu

Meksyk jest otwarty dla turystów od początku pandemii. Praktycznie nie ma tu dotkliwych obostrzeń czy wyśrubowanych wymogów wjazdowych. Taka polityka bardzo się krajowi opłaciła - w 2021 r. kraj odwiedziło 31 mln turystów, czyli o prawie 30% więcej niż w r. 2020. Sektor turystyczny wzbogacił się łącznie o 18,5 mld dolarów, czyli o niemal 70% więcej niż przed rokiem.

Aby wjechać do Meksyku zimą 2022, niepotrzebne jest szczepienie ani test PCR. Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Meksyku. Przed wylotem należy wypełnić formularz dostępny TUTAJ. Po przylocie każdemu podróżującemu mierzona jest temperatura (osoby z gorączką mogą zostać skierowane na kwarantannę).

Obostrzenia COVID w Meksyku:

 • Obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego
 • Otwarta jest większość sklepów i usług - obowiązuje m.in. dezynfekcja rąk i obuwia, pomiar temperatury, limity liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, zmienione dni lub godziny przyjęć.
 • Większość atrakcji jest dostępna dla turystów - mogą obowiązywać limity osób lub skrócone godziny otwarcia

W styczniu 2022 niektóre stany Meksyku zdecydowały się wprowadzić pewne obostrzenia dla turystów w popularnych ośrodkach wypoczynkowych.

 • W Puerto Vollarta w stanie Jalisco w barach i restauracjach trzeba okazywać albo dowód szczepienia przeciw koronawirusowi, albo negatywny wynik testu PCR (jest ważny 48 godzin).
 • W Baja California teoretycznie obowiązują podobne przepisy, ale test jest ważny aż 5 dni, a decyzja o sprawdzaniu dokumentów u klientów zależy od samych restauratorów.
 • W Tlaxcala z kolei wprowadzono obowiązek posiadania dowodu szczepienia przeciw COVID-19 w barach i restauracjach.

Meksyk - informacje praktyczne

Funkcjonariusze graniczni często sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, adres hotelu i to, czy posiada się bilet powrotny.

Na wyjazd do Meksyku warto wykupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID (koszty leczenia prywatnego w Meksyku są bardzo wysokie).

Aby wjechać do Meksyku, nie są wymagane żadne szczepienia. Istnieje jednak ryzyko zarażenia się malarią, wirusem zika, chikungunya i żółtą febrą. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia amebozą lub innymi chorobami układu pokarmowego pić tylko wodę butelkowaną i unikać spożywania nieodkażonych owoców i warzyw, jedzenia przygotowanego na straganach i napojów z lodem.

Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso, ale w dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami. W wielu miejscach akceptowane są też karty płatnicze.

Podczas podróży warto mieć ze sobą adapter, dzięki któremu będziemy mogli podłączyć np. telefon do gniazda elektrycznego - w Meksyku stosuje się napięcie 110 V (gniazdka jak w USA).

Meksyk - bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa w Meksyku to jeden z najczęściej poruszanych tematów przy okazji planowania podróży do tego kraju. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do niektórych regionów Meksyku (m.in. Chihuahua, Durango, Tamaulipas), a w innych częściach kraju zaleca zachowanie szczególnej ostrożności (np. Mexico City, Guadalajara, Vera Cruz). Pełną listę tych miejsc znajdziecie TUTAJ.

Półwysep Jukatan z Riwierą Maya uznawane są za najbezpieczniejsze regiony Meksyku. Wciąż jednak należy zachować ostrożność, ponieważ zdarzają się kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagażu, a także próby wyłudzenia pieniędzy m.in. przez skorumpowanych policjantów.

Jak czytamy na stronie MSZ, na terenie Meksyku zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo duże. Chodzi m.in. o kradzieże i napady z bronią w ręku czy tzw. porwania ekspresowe, podczas których ofiara jest zmuszana do wypłacenia pieniędzy z bankomantu.

Północ i zachód Meksyku to obszary działalności przestępczości zorganizowanej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami, uprowadzeniami, wymuszeniami oraz przemytem towarów i ludzi. W tych regionach często dochodzi do porachunków między kartelami i starć z policją lub siłami zbrojnymi.

Meksyk to świetny kierunek na zimowy wyjazd last minute. Tu odpoczniecie w słońcu bez obostrzeń COVID.

Meksyk na zimę 2022: wypoczynek bez obostrzeń COVID. Pogoda,...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Meksyk na zimę 2022: wypoczynek bez obostrzeń COVID. Pogoda, najważniejsze atrakcje, ceny i zasady wjazdu - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto