Meksyk na zimę 2022: wypoczynek bez obostrzeń COVID. Pogoda, najważniejsze atrakcje, ceny i zasady wjazdu

Monika Golonka
Monika Golonka
Meksyk to świetny kierunek na zimowy wyjazd last minute. Tu odpoczniecie w słońcu bez obostrzeń COVID.
Meksyk to świetny kierunek na zimowy wyjazd last minute. Tu odpoczniecie w słońcu bez obostrzeń COVID. Photo by Marv Watson on Unsplash
Wakacje zimą 2022. Meksyk od lat przyciąga podróżników, którzy szukają nie tylko rajskich plaż, ale także wyjątkowych zabytków, niesamowitej przyrody i kultury. Co warto zobaczyć w Meksyku? Zebraliśmy listę miejsc, które trzeba odwiedzić podczas wakacji. Poniżej znajdziecie też aktualne zasady wjazdu, obostrzenia i informacje o bezpieczeństwie w Meksyku.

Spis treści

Meksyk - wakacje wśród plaż i starożytnych ruin

Turystów do Meksyku przyciągają karaibskie plaże, turkusowe morze, prekolumbijskie zabytki, słynna na całym świecie kuchnia i wyjątkowe atrakcje przyrodnicze.

Podróżnicy chętnie przyjeżdżają tu także zimą, bo na wysokie temperatury można liczyć przez cały rok. W czasie pandemii dodatkowym atutem Meksyku jest fakt, że nie obowiązują tam tak restrykcyjne obostrzenia, jak w innych egzotycznych destynacjach.

Turyści planujący wakacje w Meksyku najczęściej wybierają wycieczki zorganizowane oferowane przez biura podróży. Tygodniowy pobyt w resorcie na Riviera Maya można zarezerwować za około 4000 zł.

Meksyk - pogoda. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?

Meksyk położony jest w dwóch strefach klimatycznych. Północna i środkowa część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego, a południowa, w której położone są najpopularniejsze kurorty, charakteryzuje się klimatem podrównikowym.

Na półwyspie Jukatan, gdzie mieszczą się najpopularniejsze kurorty, najgoręcej jest od maja do października. Średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą ok. 30-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Temperatura wody w tym okresie wynosi średnio 29-30°C. W tym czasie występują też największe opady deszczu.

Turkusowe wody Morza Karaibskiego i na wybrzeżu Cancun
Turkusowe wody Morza Karaibskiego i na wybrzeżu Cancun Michelle_Raponi/Pixabay/

W listopadzie i grudniu temperatura w tym regionie spada do 28°C. Najchłodniejsze są styczeń i luty z temperaturą 26-27°C w ciągu dnia i 21-22°C w nocy. Temperatura w Morzu Karaibskim nie spada poniżej 27°C.

Z kolei w Acapulco, położonym nad Oceanem Spokojnym, temperatura powietrza przez cały rok oscyluje wokół 31-33°C w dzień i 20-23 w nocy. Woda w Oceanie Spokojnym przez cały rok ma 28-30°C.

Meksyk - ceny wypoczynku zimą 2022

W lutym, marcu i kwietniu 2022 wycieczki do Meksyku nie osiągają wcale zawrotnych cen. Za 8-dniowy wypoczynek w ofercie all inclusive w tych miesiącach trzeba zapłacić między 5 a 8 tys. zł za osobę - wszystko zależy od konkretnej oferty i standardu hotelu. Podobnie kształtują się ceny ofert last minute.

Meksyk - Tulum, Cancun, Acapulco? Który kurort wybrać?

Najpopularniejsze meksykańskie kurorty położone są na Rivera Maya na Półwyspie Jukatan. Turyści najchętniej wybierają Cancun, Tulum i Playa del Carmen, m.in. ze względu na wyjątkowo piękne plaże nad Morzem Karaibskim. Region ten jest również dobrą bazą wypadową do najsłynniejszych meksykańskich zabytków i atrakcji turystycznych. Wszystkie wymienione miasteczka słyną z luksusowych resortów i nocnego życia.

Acapulco de Juárez to kurort położony jest nad Oceanem Spokojnym, 300 km na południowy zachód od stolicy kraju. Popularność zyskał w XX w., szczególnie wśród Amerykanów. Słynie z nocnego życia i szerokich plaż z białym piaskiem. Acapulco jest oddalone od najważniejszych atrakcji Meksyku, dlatego osobom, które poza plażowaniem planują również zwiedzanie, polecany jest półwysep Jukatan.

Zachód słońca w Acapulco
Zachód słońca w Acapulco N3otr3x/Pixabay

Meksyk - atrakcje. Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?

Meksyk to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. Podczas urlopu w Meksyku trzeba zobaczyć przede wszystkim zabytki z czasów prekolumbijskich. Warte zobaczenia są też atrakcje naturalne, których w Meksyku nie brakuje. Poniżej lista najważniejszych atrakcji na półwyspie Jukatan i w jego okolicach.

 • Chichén Itzá - prekolumbijskie miasto ze słynną piramidą Kukulkana, uznaną za jeden z nowych siedmiu cudów świata
 • Uxmal - ruiny miasta Majów z X w.
 • Bacalar Lagoon - jezioro słynące z przejrzystej, turkusowej wody
 • Podwodne muzeum w Cancun
 • Merida - tzw. Białe Miasto
 • Cenoty na Półwyspie Jukatan - przede wszystkim Cenote Ik Kil, Gran Cenote, Cenote Calavera, Cenote Suytun, Cenote Chaak Tun
 • Wodospady Agua Azul
 • Podwodne jaskinie Sistema Dos Ojos
 • Naturalne wodne parki rozrywki Xcared i Xel-Ha

Meksyk - atrakcje w innych regionach

Półwysep Jukatan to tylko niewielka część Meksyku. Wiele słynnych zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w innych regionach kraju. Dojazd do tych miejsc z Cancun może jednak zająć nawet kilkanaście godzin. Wymienione niżej miejsca polecamy podróżnikom, którzy planują dłuższą wycieczkę po Meksyku lub wakacje poza półwyspem Jukatan.

 • Teotihuacan - starożytne miasto Azteków z Piramidą Słońca i Piramidą Księżyca
 • Tula - ruiny miasta Tolteków z IX w., z piramidami i świątynią Ouetzalcoatla
 • Ukryta plaża (Playa del Amor) na wyspach Marieta
 • Park narodowe Palenque - ruiny miasta ze Świątynią Inskrypcji, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
 • Wodospad Salto de Eyipantla na rzece Rio Grande de Catemaco
 • Wodospady Las Nubes
 • Mexico City
 • Kolonialne miasteczko Real del Monte

Meksyk - koronawirus: zasady wjazdu, obostrzenia na miejscu

Meksyk jest otwarty dla turystów od początku pandemii. Praktycznie nie ma tu dotkliwych obostrzeń czy wyśrubowanych wymogów wjazdowych. Taka polityka bardzo się krajowi opłaciła - w 2021 r. kraj odwiedziło 31 mln turystów, czyli o prawie 30% więcej niż w r. 2020. Sektor turystyczny wzbogacił się łącznie o 18,5 mld dolarów, czyli o niemal 70% więcej niż przed rokiem.

Aby wjechać do Meksyku zimą 2022, niepotrzebne jest szczepienie ani test PCR. Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Meksyku. Przed wylotem należy wypełnić formularz dostępny TUTAJ. Po przylocie każdemu podróżującemu mierzona jest temperatura (osoby z gorączką mogą zostać skierowane na kwarantannę).

Obostrzenia COVID w Meksyku:

 • Obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego
 • Otwarta jest większość sklepów i usług - obowiązuje m.in. dezynfekcja rąk i obuwia, pomiar temperatury, limity liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, zmienione dni lub godziny przyjęć.
 • Większość atrakcji jest dostępna dla turystów - mogą obowiązywać limity osób lub skrócone godziny otwarcia

W styczniu 2022 niektóre stany Meksyku zdecydowały się wprowadzić pewne obostrzenia dla turystów w popularnych ośrodkach wypoczynkowych.

 • W Puerto Vollarta w stanie Jalisco w barach i restauracjach trzeba okazywać albo dowód szczepienia przeciw koronawirusowi, albo negatywny wynik testu PCR (jest ważny 48 godzin).
 • W Baja California teoretycznie obowiązują podobne przepisy, ale test jest ważny aż 5 dni, a decyzja o sprawdzaniu dokumentów u klientów zależy od samych restauratorów.
 • W Tlaxcala z kolei wprowadzono obowiązek posiadania dowodu szczepienia przeciw COVID-19 w barach i restauracjach.

Meksyk - informacje praktyczne

Funkcjonariusze graniczni często sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, adres hotelu i to, czy posiada się bilet powrotny.

Na wyjazd do Meksyku warto wykupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID (koszty leczenia prywatnego w Meksyku są bardzo wysokie).

Aby wjechać do Meksyku, nie są wymagane żadne szczepienia. Istnieje jednak ryzyko zarażenia się malarią, wirusem zika, chikungunya i żółtą febrą. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia amebozą lub innymi chorobami układu pokarmowego pić tylko wodę butelkowaną i unikać spożywania nieodkażonych owoców i warzyw, jedzenia przygotowanego na straganach i napojów z lodem.

Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso, ale w dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami. W wielu miejscach akceptowane są też karty płatnicze.

Podczas podróży warto mieć ze sobą adapter, dzięki któremu będziemy mogli podłączyć np. telefon do gniazda elektrycznego - w Meksyku stosuje się napięcie 110 V (gniazdka jak w USA).

Meksyk - bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa w Meksyku to jeden z najczęściej poruszanych tematów przy okazji planowania podróży do tego kraju. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do niektórych regionów Meksyku (m.in. Chihuahua, Durango, Tamaulipas), a w innych częściach kraju zaleca zachowanie szczególnej ostrożności (np. Mexico City, Guadalajara, Vera Cruz). Pełną listę tych miejsc znajdziecie TUTAJ.

Półwysep Jukatan z Riwierą Maya uznawane są za najbezpieczniejsze regiony Meksyku. Wciąż jednak należy zachować ostrożność, ponieważ zdarzają się kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagażu, a także próby wyłudzenia pieniędzy m.in. przez skorumpowanych policjantów.

Jak czytamy na stronie MSZ, na terenie Meksyku zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo duże. Chodzi m.in. o kradzieże i napady z bronią w ręku czy tzw. porwania ekspresowe, podczas których ofiara jest zmuszana do wypłacenia pieniędzy z bankomantu.

Północ i zachód Meksyku to obszary działalności przestępczości zorganizowanej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami, uprowadzeniami, wymuszeniami oraz przemytem towarów i ludzi. W tych regionach często dochodzi do porachunków między kartelami i starć z policją lub siłami zbrojnymi.

Meksyk to świetny kierunek na zimowy wyjazd last minute. Tu odpoczniecie w słońcu bez obostrzeń COVID.

Meksyk na zimę 2022: wypoczynek bez obostrzeń COVID. Pogoda,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Meksyk na zimę 2022: wypoczynek bez obostrzeń COVID. Pogoda, najważniejsze atrakcje, ceny i zasady wjazdu - Strona Podróży

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Meksyk to moje marzenie, ale taki wyjazd jest bardzo kosztowny, więc póki co odwiedzam tańsze destynacje. W tamtym roku poleciałam enter air do Grecji z przyjaciółką, a teraz myślimy o Turcji.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie